Львів, який не стався, або яким мав бути пам’ятник Юзефу Пілсудському у нашому місті

1429
Львів, який не стався, або яким мав бути пам'ятник Юзефу Пілсудському у нашому місті

Чи багато з нас знають, що в кінці 1930-х років, після смерті Юзефа Пілсудського, у Львові мав постати монументальний комплекс, що мав на меті вшанувати постать маршалка, а разом з тим і суттєво змінити вигляд схилу Цитаделі і сучасної вулиці Вітовського. Початок Другої світової війни завадив цим планам. Як мав виглядати пам’ятник та як мав змінитися Львів після його зведення пропонуємо дізнатися у сьогоднішній публікації.

Юзеф Пілсудський
Юзеф Пілсудський

Після смерті Юзефа Пілсудського Комітет вшанування пам’яті маршалка на урочистому засіданні, що відбулося у приміщенні львівської ратуші 31 травня 1935 року , прийняв рішення встановити йому пам’ятник.

Для реалізації технічної сторони задуму обрали Мистецько-технічну комісію. Для встановлення монумента було запропоновано два місця: схил Цитаделі при вулиці Пелчинській (сучасна Вітовського), який надавав авторам необмежені композиційні можливості, та Губернаторські Вали (тепер вул. Винниченка) – доволі цікаве місце з огляду на розташування в центрі міста поміж старовинної архітектури, однак тут пам’ятник мусив бути меншим за розмірами, аніж на схилі Цитаделі.

Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Аксонометрія. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Аксонометрія. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Фотографія моделі з альтернативним пам'ятником. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Фотографія моделі з альтернативним пам’ятником. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з висоти пташиного польоту. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з висоти пташиного польоту. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з Цитаделі. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з Цитаделі. Перша нагорода. Автори Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. 1936 р.

У 1935 р. оголосили конкурс проектів монумента. Коштувати пам’ятник мав не більше 500 тис. злотих.

Визначили такі нагороди за конкурсні проекти: перша нагорода – 4 тис. злотих, дві другі нагороди по 2 тис. злотих і чотири заохочувальні премії  – по 500 злотих. Термін подання конкурсних проектів обмежили 20 січня 1936 р.

Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Друга нагорода. Авторська група у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Хритовського та Марії Кольберґер. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Друга нагорода. Архітектор Збігнев Взорек у співпраці з авторською групою у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Христовського та Марії Кольберґер. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Фотографія моделі.Друга нагорода. Авторська група у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Хритовського та Марії Кольберґер. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Фотографія моделі.Друга нагорода. Архітектор Збігнев Взореку співпраці з авторською групою у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Христовського та Марії Кольберґер. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Губернторські Вали (переріз). Друга нагорода. Авторська група у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Хритовського та Марії Кольберґер. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Губернаторські Вали (переріз). Друга нагорода. Архітектор Збігнев Взорек у співпраці з авторською групою у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Христовського та Марії Кольберґер. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Вигляд з вулиці Руської. Друга нагорода. Авторська група у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Хритовського та Марії Кольберґер. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Вигляд з вулиці Руської. Друга нагорода. Архітектор Збігнев Взорек у співпраці з авторською групою у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Христовського та Марії Кольберґер. 1936 р.

Конкурсні проекти мали складатися із ситуативного плану місця спорудження пам’ятника у масштабі: Цитадель – 1:1000, Губернаторські Вали – 1: 500; проекту монумента з оточенням у масштабі 1:100,аксонометричної проекції, перспективи площі, технічного опису проекту.

Водночас 6 березня 1936 р. створили комісію, яка мала обрати найкращі проекти, надіслані на конкурс. Головою комісії став віце-президент міста Львова Станіслав Островський. 25 квітня 1936 р. комісія оголосила остаточні результати.

Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Третя нагорода. Авторська група у складі Збігнева Взорека, Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Романа Христовського,Густава Благута. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Третя нагорода. Авторська група у складі Збігнева Взорека, Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Романа Христовського, Густава Благута. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Аксонометрія.Третя нагорода. Авторська група у складі Збігнева Взорека, Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Романа Христовського,Густава Благута. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Аксонометрія.Третя нагорода. Авторська група у складі Збігнева Взорека, Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Романа Христовського,Густава Благута. 1936 р.

Першу премію отримали Юліан Духович та Зиґмунт Маєрський. Автори обрали для спорудження пам’ятника схил Цитаделі. Передбачалося перетворити площу біля вул. Пелчинської на центр громадського життя міста, перебудувати її на придатну для проведення масових урочистостей. На північному боці площі мав стояти монумент, споруджений на схилі Цитаделі і поєднаний з площею земляними терасами, призначеними для спостереження під час різноманітних масових акцій. Щодо самого пам’ятника пропонували дві перспективи: кінний пам’ятник маршалка і обеліск з трьох кам’яних частин, увінчаних орлами. Водночас автори пропонували розмістити на Цитаделі спортивний осередок: стадіон на 25 тис.місць, спортивні зали та тенісний корт на 2,5 тис. місць.

Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Руської.Третя нагорода. Авторська група у складі Станіслава Фішера, Йозефа Ловінського, Йозефа Уфналевського, Леонарда Томашевського.1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Руської.Третя нагорода. Авторська група у складі Станіслава Фішера, Йозефа Ловінського, Йозефа Уфналевського, Леонарда Томашевського.1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Аксонометрія.Третя нагорода. Авторська група у складі Станіслава Фішера, Йозефа Ловінського, Йозефа Уфналевського, Леонарда Томашевського.1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Руської.Третя нагорода. Авторська група у складі Станіслава Фішера, Йозефа Ловінського, Йозефа Уфналевського, Леонарда Томашевського.1936 р.

Другу нагороду отримав проект авторської групи у складі Яніни Райхерт, Анелії Рафаловської-Взорек, Фридерика Тота, Густава Благута, Романа Христовського та Марії Кольберґер. Пам’ятник мали спорудити на продовженні вул.  Руської на тлі костелу Кармелітів. Композиційний зв’язок вул. Підвальної з Губернаторськими Валами вирішено у формі сходів, які мали служити трибуною під час урочистостей. Пам’ятник являв собою стоячу фігуру Юзефа Пілсудського.

Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Фотографія моделі. Четверта нагорода. Автори Юліуш Думницький і Януш Юрашинський. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Фотографія моделі. Четверта нагорода. Автори Юліуш Думницький і Януш Юрашинський. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Пелчинської. Четверта нагорода. Автори Юліуш Думницький і Януш Юрашинський. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Пелчинської. Четверта нагорода. Автори Юліуш Думницький і Януш Юрашинський. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Пелчинської. Четверта нагорода. Автори Доброслав Чайка та Збігнев Лех. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Пелчинської. Четверта нагорода. Автори Доброслав Чайка та Збігнев Лех. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з Цитаделі. Четверта нагорода. Автори Доброслав Чайка та Збігнев Лех. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з Цитаделі. Четверта нагорода. Автори Доброслав Чайка та Збігнев Лех. 1936 р.

Також визначили дві треті та три заохочувальні премії. Автори більшості з них передбачали встановлення монумента на схилі Цитаделі з організацією тут нового міського осередку.

Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Пелчинської. Четверта нагорода. Автори Кароль Коцімський, Тадеуш Войцеховський та Мар'ян Внук. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з вулиці Пелчинської. Четверта нагорода. Автори Кароль Коцімський, Тадеуш Войцеховський та Мар’ян Внук. 1936 р.
Проект пам'ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з Цитаделі. Четверта нагорода. Автори Кароль Коцімський, Тадеуш Войцеховський та Мар'ян Внук. 1936 р.
Проект пам’ятника Юзефу Пілсудському у Львові. Перспектива з Цитаделі. Четверта нагорода. Автори Кароль Коцімський, Тадеуш Войцеховський та Мар’ян Внук. 1936 р.

Проблема фінансування монумента вирішувалась як за рахунок дотацій влади, так і іншими заходами. Наприклад, у 1937 р. Комітет побудови  пам’ятника видав книгу «Пам’ятник маршалка Юзефа Пілсудського у Львові – конкурсні проекти 1936». 30 примірників цього видання було розповсюджено на виставці архітектури по 10 злотих. Однак, навіть тут придбали лише 22 примірники публікації.

«Пам’ятник маршалка Юзефа Пілсудського у Львові – конкурсні проекти 1936»
«Пам’ятник маршалка Юзефа Пілсудського у Львові – конкурсні проекти 1936»

Директор Крайового нафтового товариства виділив на пам’ятник 50 тис. злотих. Єврейська громада Львова пожертвувала на монумент 2 тис. злотих. Львівські суди 1 червня 1935 р. вирішили  виділити 75% від зібраних з різних справ коштів на пам’ятник. Однак, через початок Другої світової війни монумент так і не вдалося спорудити.

Для публікації використано фрагмент книжки Мельника І., Масика Р. Пам’ятники та меморіальні таблиці міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.