- Сьогодні мова піде про будинок на проспекті Свободи, який розташований по парній його стороні та займає аж два номери адреси — 6/8. Вулицю вздовж правого боку Полтви почали забудовувати ще наприкінці ХVІІІ на місці розібраних мурів. Початково вона називалася Нижніми валами, потім Кароля Людвіка Нижча, Гетьманські вали, 1 травня, Музеумштрассе, Гітлеррінґ, а за радянських часів — Леніна. І, звичайно, що з часом вигляд вулиці та будинки розташовані на ній змінювалися.
- Сучасну адресу пр. Свободи 6/8 займає восьмиповерховий будинок, а до 60-х років ХХ ст. тут було два чотириповерхові будинки, зведені у ХІХ ст., в стилі австрійського так званого чиншового історизму, які ми ще можемо бачити на старих поштівках з зображенням Львова.
- До війни в цих будинках містилися Спілка купецьких товариств, цукерня Бінецького, виготовлення артистичних реклам Слівінського, магазин стоматологічних машин та інструментів “Дентон” та перукарня Турковського,кантор для обміну грошей.Також в будинку під № 8 працював готель “Вікторія”.
- Опісля війни – гуртожиток Львівського ремісничого училища № 4, у 50—60-х роках — майстерня з ремонту годинників.
Але, оскільки сучасний проспект Свободи був основним місцем проведення радянських парадів, під час яких використовували важку військову техніку, старі австрійські будинки не витримали і почали руйнуватися. До речі, після цього під час військових парадів на 9 травня та 7 листопада танки тодішінім проспектом Леніна почали перевозити на платформах.
Щоб не сталося трагедії будинки довелося повністю розібрати та побудувати на їхньому місці, за проектом архітектора Ярослава Назаркевича, у 1964 році восьмиповерховий будинок в стилі радянського конструктивізму. Цікаво, що через браму будинку можна було перейти на вул. Театральну.
Від часу зведення нового будинку в радянські часи і у перші роки роки незалежності тут містилося надзвичайно популярне кафе “Червона Шапочка”, яке потім було перейменовано на “Біля фонтану”. Сьогодні у цьому будинку працює ресторан японської кухні “Острів суші”.
Джерела:
- Лемко І. Цікавинки з історії Львова. – Львів: Апріорі, 2011
- Мельник І. Краківське передмістя та західні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Центр Європи, 2011