Львів, якого не повернеш. Світло-музичний фонтан Загальної крайової виставки 1894 року

1998
Львів, якого не повернеш. Світло-музичний фонтан Загальної крайової виставки 1894 року

Загальна крайова виставка, яка відбулась у Львові 1894 року, за масштабами перевершила будь-яку сучасну атракцію, що відбувались у місті в останні десятиріччя… В історії міста цей унікальний форум назавжди залишився таким, що не тільки змінив його обличчя, а й сприяв його небувалому економічному розвитку. Ця подія містила всі ознаки й сучасної підготовки: скепсис песимістів та трудові подвиги організаторів, кошториси з багатьма нулями, грандіозні будівництва і ремонт доріг… От тільки жодного скандалу з розкраданням коштів чи політичного бойкоту – лише гордість організаторів за свій захід та його економічний ефект.

Однією з найбільш дивовижних принад цієї події, окрасою головної алеї та площі, був ефектний світло-музичний фонтан – справжнє диво тогочасної техніки.

Головна площа виставки із світло-музичним фонтаном. Фото Е.Тшемеського, 1894 рік
Головна площа виставки із світло-музичним фонтаном. Фото Е.Тшемеського, 1894 рік

Фонтан Загальної крайової виставки, разом із кольоровою підсвіткою та загальним освітленням головної площі, здійснила електротехнічна фірма “Кароліненталь” з Праги. Власник – інженер Франтішек Кржижик вже довів свій авторитет трьома роками раніше, він був автором та виконавцем знаменитого світлового фонтану на Празькій виставці 1891 року, який існує досі і є надзвичайно привабливим об’єктом для туристів… За виконання проекту у Львові взявся представник фірми у Галичині Франтішек Яндурек.

Фонтан виставки Крайової у Львові. Поштівка поч. XX ст.
Фонтан виставки Крайової у Львові. Поштівка поч. XX ст.

Технічно фонтан складався з двох басейнів – верхнього та долішнього, що був на 0,5 м нижче рівня площі. Основою була восьмикутна п‘ятиметрова башта із бетонованою верхівкою, яка становила дно верхнього басейну, де містились 42 трубки для водних струменів. В долішньому басейні діяли 10 трубок. Загалом фонтан складався з 11 груп трубок, з яких водні струмені піднімалися на різну висоту і підсвічувалися різнокольоровими лампами у супроводі музики. Помпи та водотяги постачала празька фабрика “Брейтфельд та Данек”.

Загальний вигляд фонтану перед експлуатацією. Фото 1894 року
Загальний вигляд фонтану перед експлуатацією. Фото 1894 року

Окрім технічних тонкощів фонтан становив неабияку мистецьку цінність, адже скульптурні фігури фонтану були виконані відомим львівським скульптором професором Леонардо Марконі. Цікавий нюанс, уславлений львівський майстер, зокрема, був відомий якособа, що не здатна була вчасно виконати жодного замовлення, — навіть скульптури для фонтану, однієї з найбільших окрас Крайової виставки, були закінчені Марконі тільки через тиждень після її відкриття…

Світло-музичний фонтан виставки у дії. Поштівка 1894 року
Світло-музичний фонтан виставки у дії. Поштівка 1894 року

Головну площу виставки, де було встановлено фонтан, освітлювали 102 лампи по 12 амперів та 1500 жарівок, фонтан працював від 9-ої години вечора. Все це забезпечувала окрема котельня, лише вона мала площу у 560 м.кв., де працювали дві машини потужністю 100 кінських сил кожна…

Фонтан вдало розташували – між двома головними ресторанами Крайової виставки – Цогельмана та Бачинського, біля них з одного боку розташований французький ресторан, з другого – кав’ярня Важного, навпроти – цукерня перемиського кондитера Шольца, збудована в мавританському стилі за проектом архітектора Зигмунта Горголевського.

Використані джерела :

http://www.mankurty.com/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://ji.lviv.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.