Вулиця Академічна ( нині пр – т Т. Шевченка ) у Львові здавна одне з найулюбленіших мешканцями місць для прогулянок. Затишна алея, неповторна архітектура, крамниці і, звісно кав’ярні …
Ще сто років тому одна з кам’яниць нинішнього проспекту, під № 7, виглядала зовсім інакше – більш органічно, в унісон з архітектурним ансамблем старої вулиці … Цей будинок, і популярна кав’ярня у ньому носили ім’я власника – Густава Шнайдера.
Нині на цій ділянці – данина моді і новим тенденціям в архітектурі 20 – х рр. XX ст. – восьмиповерховий прибутковий будинок у стилі функціоналізму збудований 1929 року, із залізобетонним каркасом в основі, зовні облицьований плитами штучного граніту та мармуру.
Сьогодні це будинок профспілок Львівщини, до 1939 року споруда була відома як другий будинок Шпрехера …
Перша будівля на цьому місці відома з середини XIX століття, нажаль не збереглись ні ім’я архітектора, ні першого власника кам’яниці. Наприкінці століття ділянка стає власністю родини Шнайдер.
У 1897 році будинок і кав’ярню розширено і наново оздоблено незвичними для тогочасного Львова сецесійними розписами Антона Туха. Їх сміливо можна вважати першими зразками мегапопулярної згодом сецесії у Львові.
Згодом заклад стала популярним серед мистецької богеми. В його залах відбувались виставки малярства і скульптури. Близько 1900 року кав’ярня Г. Шнайдера вважалась найпрестижнішою у Львові.
На відміну від ” Монополю ” особливо популярним був заклад Шнайдера серед польських митців, його відвідувачами були Г. Запольська, Я. Каспрович, Л. Стафф, О. Ортвін, К. Сихульський, С. Дембіцький.
Також сюди, прямуючи з Наукового товариства їм. Т. Шевченка, заходив І. Франко, тут був центр мистецьких диспутів та осередок визрівання творчих ідей і проектів. Як зазначав М. Рудницький, Г. Хоткевича “можна було там побачити в товаристві І. Франка, який час від часу доручав йому деякі чужі рукописи, не маючи часу їх перечитувати”.
У 1907 році кав’ярню було закрито, згодом ділянку на Академічній купує відомий підприємець Йона Шпрехер. У 1912 р. давній будинок Шнайдера розбирають для втілення нового, сміливого архітектурного проекту …
Використаніджерела :
http://lib.if.ua/ , http://uk.wikipedia.org/ , http://www.litopys.lviv.ua/