Львів, якого не повернеш. Басейн на Замарстинові

33605
Львів якого не повернеш. Басейн на Замарстинові

Тема води є наболілою для кожного справжнього львів’янина … Чи то від розташування міста на головному вододілі Європи, чи від того, що львівську Полтву сховали під землю, але з водою місту Лева не щастить здавна …

І здавалось нині, на порозі нового тисячоліття, у вік технологій і прогресу ситуація мала б виправитись, але … вода продовжує зникати …

Міжвоєнна доба у II Посполитій, зокрема у Львові, ” вибухнула ” низкою соціальних проектів та інвестицій – здебільшого у транспорті та будівництві … Саме у цей час, 1928 – 1935 рр., на Замарстинові, в районі нинішньої вулиці Інструментальна, будується комплекс відпочинку і спорту з відкритими басейнами.

Басейн на Замарстинові, фото 1936 року
Басейн на Замарстинові, фото 1936 року

Усе розпочалось із будівництвом стрілецького комплексу, спорудженого у 1930–1931 рр. спеціально для проведення І Чемпіонату світу зі стендового стріляння.

Відкритий басейн “ Замарстинів ” було збудовано у 1934–1935 роках громадою Львова частково за власні кошти, але головним чином – з дотації Фонду праці коштом близько 370 000 злотих.

Територія басейну на Замарстинові, фото 2012 року
Територія басейну на Замарстинові, фото 2012 року

Проект басейну виконаний інженерами Юзефом Мостовським  і Яном Ковальським. Проект будинку купальні й трампліну виконав інженер Тадеуш Карасинський. Водогінно – насосну станцію у 1935 збудувала фірма Антонія Кунца.

Вишки для стрибків у воду на Замастинівському басейні, фото 2006 року
Вишки для стрибків у воду на Замастинівському басейні, фото 2006 року
Плавальний басейн з дном, викладеним бетонними плитами, складається з неглибокої частини розміром 75 x 60 м. та глибшої розміром 50 x 25 м. з глибиною біля трампліна 5 м. Загальна поверхня обидвох частин – 5750 м. кв, місткість – 8 000 м. куб.

Адміністративна будівля і вхід до замарстинівського басейну, фото наших днів
Адміністративна будівля і вхід до замарстинівського басейну, фото наших днів

На пляжі були розташовані 4 свердловини, біля 30 м. глибини кожна. Постійно працюючи помпи оновлювали воду в басейні кожні вісім днів.

Біля басейну знаходився дерев’яний будинок, в якому були приміщення для керівництва закладу, а також гардероб і ресторан. Дещо далі розташований будинок з помешканням сторожа на партері, помпами у підвалі та резервуаром води на поверсі – для душових і санітарного обладнання басейну.

Руїни приміщень басейну, фото наших днів
Руїни приміщень басейну, фото наших днів

Свого часу відкритий басейн на Замарстинові міг прийняти близько 5 тисяч відвідувачів одночасно …

Після II Cвітової війни басейн був перебудований та отримав нову назву – навчально – спортивна база “ Спартак ”

На території колишнього замарстинівського басейну, фото 2006 року
На території колишнього замарстинівського басейну, фото 2006 року

Колись популярний басейн  перетворений за останні десятиріччя у руїни — щоправда, досить мальовничі, але небезпечні для прогулянок.

Використані джерела :

П. Гранкін. Статті 1996 – 2007 рр.http://www.lvivcenter.org/ , http://uk.wikipedia.org/ , http://wikimapia.org/ , http://lviv.ridne.net/

 

8 COMMENTS

  1. Україні як завжди нічого не потрібно.Такий комплекс міг бути візиткою Львова.В нас легше знищити , ніж утримувати.

  2. Вже зараз там почалась відбудова-буде новий спортивний комплекс Спартак

    • “Спартак” колись був на перетину Черняховського та К. Маркса.

  3. А ещё там была котельня…сауна..крытый детский бассейн…тренажёрный зал…шахматная секция…и секция по конькобежному спорту…И в одном из админ. зданий проживаа моя семья…)) Как давно это было…

  4. Вияв абсолютної КРИЧУЩОЇ безгосподарності міської влади,як колишньої,так і теперішньої!!!!!!!!Але як не можуть вирішити проблеми з вивозом і утилізацією сміття,то як можна зреалізувати проект на благо мешканців ЛЬВОВА ,того,що стосується їхнього ЗДОРОВ”Я !

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.