Львів в комп’ютерних іграх

2137
Львів в комп’ютерних іграх

Граючи в комп’ютерні ігри, людина потрапляє у різні віртуальні всесвіти, де зокрема існують міста та їх прототипи з реального життя, серед яких можна зустріти і наше місто Львів. Відразу варто зазначити, що Львів, за своїми масштабами та значенням, це далеко не Париж і навіть не Київ, тому в світі комп’ютерних ігор він представлений доволі скупо. Отож, давайте оглянемо кілька ігор, де фігурує наше місто Лева.

1. Europa Universalis IV – одна з найвідоміших історичних стратегій реального часу, офіційний реліз якої відбувся 2013 року. Як у всіх іграх цієї серії гравець має обрати одну з можливих держав та, переслідуючи власні цілі (захоплення інших країн, розвиток економіки, наукові досягнення і тд), вести гру. Часовий простір гри охоплює період від 11 листопада 1444 року і до 31 грудня 1820 року. Як і в попередніх частинах тут можна обрати рік, місяць і день коли почнеться гра. Якщо розпочати гру до 5 серпня 1772 року місто Львів, буде в складі Речі Посполитої із підписом польською мовою “LWÓW”.

Львів в складі Речі Посполитої
Львів в складі Речі Посполитої

Якщо розпочати гру на день пізніше, то ця область буде позначена німецькою “LEMBERG” і буде вже в складі Імперії Габсбургів (Австрії).

Львів в складі Австрійської Імперії
Львів в складі Австрійської Імперії

У випадку переходу Львова до Росії він буде відображатися на карті словом “LWOW”.

Львів в складі Російської Імперії
Львів в складі Російської Імперії

Львів, як одна з багаточисельних територій, нічим особливо не вирізняється економічно та має доволі типові характеристики. Культура у Львові, як і в інших історичних регіонах України, відображена як русинська (українська), а віра православна.

Характеристики Львова
Характеристики Львова

Так само відсутні будь-які візуальні особливості архітектури даної території, порівняно з іншими містами, які фігурують в цій грі.

Архітектура міста
Архітектура міста

2. Подібну роль як у Europa Universalis IV Львів відіграє в схожих за сенсом (підкорення сусідів) іграх Total War – Empire і Total War – Napoleon.

Empire – комп’ютерна стратегічна гра з серії Total War, яка вийшла у 2009 році. Гра охоплює період 18 століття, від 1700 до 1799. Стратегічна карта ділиться на три підкарти: “Європа, Близький Схід, Північ Африки”, “Північна і Латинська Америка” та “Індія”. В цій грі фігурує і Львів, місто підписано по-польски “Lwów” і  є складовою частиною Речі Посполитої. Він є центром провінції, яка в грі неісторично називається “Galicia & Podolia” (Галичина і Поділля), хоча історично в цей час Львів був центром Руського воєводства, а Поділля з центром в Кам’янці Подільському, було окремим воєводством.

Львів в складі Речі Посполитої
Львів в складі Речі Посполитої

Тут, скоріш за все, автори вирішили обіграти трохи пізнішу австрійську назву для регіону “Galicia & Lodomeria” (Галичина і Лодомерія). Львів являє собою типове штамповане місто Empire з ратушею і будиночками навколо, в які можна заводити батальйони піхоти під час оборони чи нападу на місто. Якщо ви збудуєте в місті форт, то воно на карті втратить свій вигляд і перетвориться на типовий чотирикутний форт з кутовими артилерійськими бастеями.

Львів в Австрійської Імперії
Львів в Австрійської Імперії

Napoleon – гра з серії Total War, яка вийшла у 2010 році. Графіка і геймплей в ній ідентичні до Empire. В грі охоплюється період Наполеонівських війн 1796 – 1815 роки. Львів в Napoleon нічим не відрізняється від Львова в Еmpire за виглядом (вигляд всіх міст типовий), однак від початку він належить не Речі Посполитій, якої вже на цей час не існувало на карті Європи, а Австрійській імперії і називається тепер “Lemberg”. Також змінилася назва провінції, столицею якої є наше місто, тепер чомусь Львів столиця регіону “Galicia”, тобто просто Галичини без оригінальної тогочасної назви Галичина і Волинь. Однак, що цікаво, вже згаданий раніше Кам’янець-Подільський чомусь є столицею регіону “Volhynia & Podolia” (Волинь і Поділля), тобто все переставлено догори ногами.

3.  Більш цілісним є образ Львова в грі, також історичної тематики – Mount & Blade Ogniem i Mieczem, створеної за мотивами літературного твору польського письменника Генріка Сенкевіча, і яка є першим офіційним доповненням гри Mount & Blade. Над створенням цієї модифікації, яка переносить дії гри з вигаданих країн та подій у Східну Європу середини XVII століття, працювали турецька компанія TaleWorlds та українська студія CІЧъ. Сюжет гри ділиться на три лінії: польську, українську та російську, відповідно до яких змінюється сама суть гри. В грі фігурують п’ять країн: Військо Запорізьке, Річ Посполита, Королівство Швеція, Кримське Ханство та Московське Царство з їхньою унікальної архітектурою, плеядою історичних персонажів, зразків зброї та спорядження.

На карті присутні до ста населених пунктів – сіл, фортець та міст, одним з яких є Львів. Залежно від мови гри Львів може бути позначений англійською “Lviv” та російською “Львов”.

Львів на карті
Львів на карті

В цій грі доволі відповідально поставились до архітектури в містах, що додає реалістичності. Звичайно, важко було б відтворювати архітектурні особливості кожного регіону чи міста, тому розробники створили загальні споруди для кожної країни, а також окремі архітектурні пам’ятки, які прикрашають важливі міста. Так в Києві можна побачити Софію Київську (аж дві, одну до мазепинської реставрації та другу після), а на Січі Церкву Покрови. Хоча архітектура у Львові складається з характерних споруд польських міст – типовий костел та будинки-кам’яниці, у Львові є й унікальна споруда – Ратуша, яка у грі присутня лише в двох містах власне у Львові та Києві.

Львівська ратуша
Львівська ратуша

Цікаво, що сама ратуша надзвичайно схожа на реальну ратушу в Камянець-Подільському, хоча в даному місті у грі вона відсутня. Таким чином можна здогадуватись, що автори гри розробляли споруду, яка підкреслювала б велич та унікальність і Львова і Києва, і вибрали ту, яка б найкраще вписалася в ці два міста, через що й обрали ратушу схожу на Кам’янець-Подільську.

Вулиця у Львові
Вулиця у Львові

Також в цій грі у кожного населеного пункту є свій власник. На початку гри наше місто належить країні Речі Посполитій та перебуває у власності Гетьмана Стефана Чарнецького, відомого польського полководця, активного учасника боротьби проти повстання Богдана Хмельницького, який прославився як жорстокий, але дуже вмілий командир війська. Власне стосунок до Львова він має прямий, адже з 1657 року був руським воєводою, а столицею цього воєводства був Львів. Також він засідав у Львівському Сенаті у 1662-1663 роках.

Стефан Чарнецький
Стефан Чарнецький
Інтер’єр Ратуші (типовий для гри), де знаходиться Стефан Чарнецький
Інтер’єр Ратуші (типовий для гри), де знаходиться Стефан Чарнецький

Окрім власника, у кожному місті є Міський глава, якщо ви відберете місто у його власника, то з Міським главою можна буде обговорювати розвиток міста, наймати людей на різні посади, а також будувати різноманітні об’єкти для покращення економічного та військового потенціалу міста.

Міський голова Львова
Міський голова Львова
Меню, коли гравець потрапляє у Львів
Меню, коли гравець потрапляє у Львів

В кожному місті чи фортеці є таверна, де можна дізнатись останні новини та знайти найманців для власного війська.

Вигляд львівської таверни
Вигляд львівської таверни

Цікавий факт з власної практики – Львів це єдине місто у грі, куди не бажано прориватися силою (у грі є функція переодягнутися в жебрака, аби таємно пробратися в місто,  якщо воно належить ворожій країні). Річ в тім, що через помилку розробників, якщо вашого героя розсекретять і прийдеться відбиватися від охорони міста вам все одно прийдеться здатися у полон, так як одного з трьох охоронців неможливо побачити – він застряг десь в текстурах міського муру. Тому де-факто перемогти стражу міста неможливо і єдиний вихід продовжити гру – це обрати функцію здатися, після чого персонаж потрапляє в полон і втрачає деяке майно та гроші.

4. Minecraft – гра шведської студії Mojang, перший реліз якої відбувся у 2011 році. По суті, це необмежена гра-пісочниця, в якій використовуючи квадратні блоки та інший інвентар (розмір якого не більший ніж один квадратний блок) можна збудувати що завгодно. Не дивно, що люди по всьому світу намагаються відтворити існуючі міста чи просто окремі пам’ятки, проявляючи свій креативний підхід до цієї справи. В інтернеті зараз можна знайти кілька прикладів відтворення Львівської Опери. Цікаво, що цілісного відтворення вулиць Львова не існує, хоча можна знайти до десятка різних спроб (деякі доволі вдалі) відтворення окремих площ, церков, чи цілих кварталів Києва.

Приклад недобудованої Львівської опери користувача Roddan @ Hytale
Приклад недобудованої Львівської опери користувача Roddan @ Hytale
Приклад недобудованої Львівської опери користувача Roddan @ Hytale
Приклад недобудованої Львівської опери користувача Roddan @ Hytale

5.  Безперечно найвідоміша та й по суті єдина комп’ютерна гра, дії якої відбуваються лише в межах Львова це GTA Львів – Район Психів. Випущена студією UkrMods на ігровому движку GTA San Andreas у 2010 році. Дана модифікація гри охоплює центральну частину Сихова, де як і в оригінальній частині можна просто прогулюватись або ж проходити сюжету лінію, в даній модифікації є лише три завдання. Архітектурні текстури доволі повно відтворюють район, при тому на карті наявні різного роду типові для Львова кінця 2000-них: МАФи, супермаркети, зупинки, чорно-білі паркани і навіть дорожні знаки.

Напис на початку гри
Напис на початку гри

Дещо гірше відтворені засоби пересування, зокрема часто автомобілі мають російські номера, також у грі присутній російський поліцейський автомобіль. Подібний збій реальності легко пояснюється тим, що велику частину текстур автозасобів розробники взяли зі схожої модифікації оригінальної гри “GTA Criminal Russia”, для якої і був розроблений типовий для пострадянських країн транспорт.

Автомобіль з російськими номерами
Автомобіль з російськими номерами
На вулицях Сихова часто можна зустріти фанатів Карпат
На вулицях Сихова часто можна зустріти фанатів Карпат

Можна побачити ряд різних “візитівок” Сихова, зокрема: Верхній Шувар, Церкву Різдва Пресвятої Богородиці та Кінотеатр ім. О. Довженка. Також можна знайти супермаркет “Арсен”, “Планету Секонд-Хенду”, маршрутки марки “Еталон” та інші суто львівські речі.

Арсен та Церква Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові
Арсен та Церква Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові

Загальна атмосфера у грі трохи пуста, однак для жителів району (і не тільки) ця гра чудовий шанс прогулятися по Сихову орієнтовно 2008 року.

Закапелки Сихова
Закапелки Сихова
Закапелки Сихова
Закапелки Сихова

Варто зазначити маловідомий факт, що Сихів це не єдиний район Львова, який можна зустріти як модифікацію на гру GTA San Andreas. Існують ще дві версії – GTA Львів – Beta, де можна прогулятися по Науковій та GTA Львів – Старе Місто, яка, на жаль, так і не була випущена, але в інтернеті можна подивитися ролик геймплею від розробників.

Завод ЛАЗ в GTA Львів - Beta
Завод ЛАЗ в GTA Львів – Beta
Дородній знак в GTA Львів - Beta
Дорожній знак в GTA Львів – Beta
Площа Данила Галицького в GTA Львів - Старе Місто
Площа Данила Галицького в GTA Львів – Старе Місто
Проспект Свободи в GTA Львів - Старе Місто
Проспект Свободи в GTA Львів – Старе Місто

Отже, як бачимо Львів доволі рідко зустрічається в комп’ютерних іграх, проте завжди цікаво спостерігати, яких образів він набуває, і як його бачать розробники з різних країн. Сподіваємось, що Львів і далі виникатиме в ігровій індустрії, а може, згодом він і зовсім стане головним місцем подій котроїсь культової гри.

Тарас ПЕТРЕНКО та Василь ЗВОЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.