“Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь “, або книга, яку варто почитати

622
Панорама Львова Абрагама Гоґенберґа/Ауреліо Пассаротті, 1617-1618
Панорама Львова Абрагама Гоґенберґа/Ауреліо Пассаротті, 1617-1618

Сьогодні, 18 вересня 2019 року,  у Львові розпочинає свою роботу вже 26 Книжковий форум. Попри величезне різноманіття програми, сьогодні хочемо звернути вашу увагу на книжку, яка номінується на конкурс в номінації “Наукова література” – книжку Ольги Гуль “Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь “.  

Дослідження проведене в рамках соціальної історії. Для характеристики тогочасного Львова авторка опрацювала неопубліковані раніше документальні матеріали, що зберігається в архівах України та Польщі. У книзі згадуються як відомі історичні постаті – представники родин Корняктів, Шольців, Боїмів, Кампіанів чи Вільчків, так і львів’яни, про яких „джерела кричать”, а історія „мовчить”.

Сторінка з актової книги міста Львова за 1594 року
Сторінка з актової книги міста Львова за 1594 року

“Я об’їхав пів-Європи, побував у найславетніших містах світу, але в жодному не бачив стільки хліба, як тут приносять на ринок, і майже кожен чужинець знайде таке печиво, як у своїй країні… У цьому місті, як і у Венеції, стало звичним зустрічати на ринку людей з усіх країн світу. Кожен, якою б мовою не говорив, знайде тут і свою…”, – так описав Львів наприкінці XVI ст. Мартін Ґруневеґ. Відомий мандрівник-купець був уродженцем Ґданська (найбільшого осередку тогочасної Східної Європи) та походив із заможної сім’ї, тому можемо припустити, що він, хоча й прожив у місті над Полтвою близько двох десятиліть, все ж дивився на Львів, як сучасні європейці, для яких тут усього вдосталь, все значно цікавіше та приправлене легкими нотами східного колориту. А яким видавався Львів місцевим мешканцям – полякам, німцям, українцям (русинам), вірменам та євреям? Чи був він для них таким же “центром світу”? Чи розуміли вони, що проживають в одному з найважливіших торговельних осередків Східної Європи, у королівському місті, що згідно з маґдебурзьким правом, могло сформувати інституції самоврядування? Чи усвідомлювали мешканці Львова, які привілеї можуть отримати від проживання та діяльності на цій території і чи використовували сповна можливості мультикультурного міста? Відповісти на ці запитання можна знайти на сторінках цієї книги.

Книжка Ольги Гуль "Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь"
Книжка Ольги Гуль “Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь”

Гуль О. Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь / НАН України. Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича; Львівське відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського. Львів, 2018. 304 с.

Ольга Гуль
Ольга Гуль

Довідково. Ольга Гуль – молодша наукова співробітниця Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН  України. Спупінь доктора наук з історії (PhD) здобула в Університеті Марії К’юрі-Склодовської (Польща). Після чого проходила стажування у Ягеллонському університеті, Вроцлавському та Варшавському університетах. Співавтор колективної монографії У ратуші міста Львова. Від бурмистрів до міських голів: Довідник / Упоряд. І. Мацевко, М. Мудрий. Львів 2016. Зараз працює над просопографічним дослідженням особового складу міської влади Львова XVI ст. Сфера наукових зацікавленя: історія міст і міщанства у період пізнього середньовіччя та ранньомодерного часу, міське самоврядування, міська влада Львова в XVI ст., історія буденності, біографії львівських міщан, історіографія міжвоєнного періоду, локальна історія.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.