Львів завжди зачаровував красою своїх вузеньких таємничих вуличок, загадковістю старовинних кам’яниць, неповторною архітектурою церков і костелів, величчю веж та оборонних споруд. Місто наче магнітом притягує до себе туристів, які приїхавши один раз, хочуть до Львова знову і знову.
Митці присвячують Львову свої твори, які виливаються у поезії, музиці, піснях, живописних полотнах, акварелях, рисунках. Одним з таких поціновувачів краси Львова був Альфред Каменобродзький, який залишив відмітний слід в архітектурі міста.
Альфред Каменобродський (1844—1922) — відомий львівський архітектор, живописець-аквареліст. У числі реалізованих архітектурних проектів були електростанція і трамвайне депо на стику вулиць Героїв Майдану і Сахарова, де нині знаходиться Музей історії науки і техніки, відділ Львівського історичного музею.
У фонді «Графіка» Львівського історичного музею зберігаються 25 акварелей з краєвидами Львова, які представляють площу Ринок з будинками, Порохову вежу, Міський Арсенал, комплекс Вірменської церкви, Успенську церкву, вежу Онуфріївського монастиря, комплекс монастиря Бенедиктинок, костел Миколая, види на Латинський кафедральний собор тощо.
Дві акварелі зображають руїни замків Чорштин і Оджиконь. Роботи намальовані з натури наприкінці ХІХ — початку ХХ ст.. Вони показують як виглядав Львів і львів’яни сто років тому, дають змогу простежити, що змінилося в урбаністиці міста за цей період.
20 акварелей подаровані автором у 1909 році Національному музею ім. короля Яна ІІІ, інші — у 1917—1918 рр. У 1929 році роботи були передані в Історичний музей міста Львова, де експонувалися у залах Чорної кам’яниці у 1929—1939 рр. У 1940 році збірка акварелей у кількості 29 творів перейшла у фонди Львівського історичного музею. Дві роботи: «Синагога «Золота Роза» та «Шпиталь і костел Святого Лазаря» у 1976 році були передані в музей історії релігії та атеїзму, нині — Львівський музей історії релігії.
Протягом останніх десятиліть акварелі неодноразово експонувалися на виставках у Львівський історичний музей і за кордоном, періодично виставляються в постійних експозиціях. Оглядаючи їх, поринаєш у своєрідну мандрівку Львовом столітньої давності і милуєшся неповторною красою Львова.
Світлана ХАВАЛКО головний зберігач Львівського історичного музею
“Палац Розділ” – загадкове та дуже привабливе місце. Чимало людей, приїхавши сюди один раз, закохувались назавжди. Звісно, у нього красива архітектура та місце розтушування,...