Львів – місто давніх ліхтарів

4130
Львів - місто давніх ліхтарів

Львів – не тільки місто кави. Давні австрійські ліхтарі чи відтворені за старим зразком сучасні – справжня його окраса. Ввечері при такій ілюмінації старий Львів перетворюється на гарну казку. Пропонуємо для перегляду кілька фотографій цікавих львівських ліхтарів та фотографій вечірнього освітленого Львова сьогодення.

До часів австрійської влади у Львові не було ліхтарів. З’явилися вони з кінця XVIIIст, а вже у XIX ст. їх було безліч. Посудина наповнювалася оливою і кожного вечора ліхтарники, вилазячи по драбині вверх, запалювали гніт.

Ліхтарі з драбиною. Світлина XIX ст
Ліхтарі з драбиною. Світлина XIX ст

Такого типу ліхтарі не були зручними через забруднення жиром. Львів’яни обережно обходили їх, боячись зіпсувати собі одяг. Після винаходу газової лампи близько в 1858 році, з’являється газове освітлення. Місто уклало угоду з німецьким товариством саксонського міста Дессау про будівництво газовні, з цього газу і освітлювали вулиці. Газові ліхтарі були з трубкою підведення газу та вентилем для перекривання доступу у плафон.

Найбільш визначні площі міста освітлювалися ліхтарями з трьома-п’ятьма плафонами. Для того, щоб карета чи віз не наїхали випадково на ліхтар, біля його основи кріпили чавунні обмежники.

 Окрім ліхтарів на стовпах, площі освітлювали ліхтарі, кріплені кронштейнами на стінах будинків. В оздобленні кронштейнів вживалися класицистичні і ренесансні мотиви. Ймовірно, такі кронштейни відливали у Відні. Схожі ліхтарі трапляються в Будапешті, Празі, а також Ужгороді та Мукачеві.

Для того, щоб освітити місто 815-тьма ліхтарями, було прокладено 40 км чавунних газогонів. Використовували так звані сіточки Ауера, вони ж виконували роль ниток розжарювання.

Газові ліхтарі світилися блакитним полум’ям і ввечері все місто було оповите блакитним сяйвом. Найбільш освітленою була площа Ринок.

Електричне освітлення з’явилося у Львові в 1952 році. В 1976 році багато газових освітлювачів міста було реконструктизовано на електричні. По сьогоднішній день Львів є таким романтичним і з особливим шармом завдяки його ліхтарям. Згадують їх в своїх картинках художники та оспівують поети.

Місто левів закуталось в сон,
В прохолодно-жовтневім тремтінні.
Ліхтарі мерехтять в унісон,
На алеї лишаючи тіні. (автор – Ольга Гала)

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела:

  1. Львів. Genius Loci. Кость Присяжний. Львівські Ліхтарі. – С. 150-152.
  2. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%84%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F_%D0%9B%D1%8C%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B0
  3. http://lviv.vgorode.ua/news/dosuh_y_eda/258480-sertse-lvova-tsikavi-fakty-pro-ploschu-rynok-foto-video
  4. http://www.poetryclub.com.ua/getpoem.php?id=597317

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.