Львів як центр офтальмології. Емануель Махек

1562
Львів як центр офтальмології. Емануель Махек

У перші десятиліття ХХ століття його ім’я знали лікарі-окулісти усього світу. Він першим у Галичині операційно лікував катаракту, а ще – написав понад 100 наукових праць і підготував декількох здібних та талановитих учнів, які стали професорами і продовжували справу свого вчителя. Емануель Махек народився 7 березня 1852 року у Самборі. Значна частина його лікарської практики повязана саме зі Львовом. Тут він здобув славу та визнання. Тому нічого дивного, що похований видатний лікар Емануель Емерік Махек також у Львові – на Личаківському цвинтарі.

Поховання Е. Махека на Личаківському цвинтарі. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Поховання Е. Махека на Личаківському цвинтарі. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Один з чотирьох у світі

31 липня 1930 року Львів та світ втратили одного з найвидатніших лікарів того часу – Емануеля Махека. Він помер від травм, отриманих у результаті аварії. Така дещо раптова та несподівана смерть. Проте життя – річ досить несподівана і ніхто не знає, що може чекати на нас завтра.

Емануель Махек. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Емануель Махек. Фото з https://uk.wikipedia.org/

На момент початку Першої світової війни клініка, заснована професором Махеком, входила до переліку найавторитетніших у своїй сфері та була на рівні з аналогічними закладами у Берліні, Амстердамі та Нью-Йорку. Сам Махек також був далеко не останньою людиною свого часу – окрім тривалої лікарської практики він встиг побувати деканом медичного факультету та ректором Львівського університету (1920-1921). Емануель Махек був Президентом Львівського лікарського товариства, засновником та редактором декількох фахових часописів. Увесь час і всього себе він віддавав улюбленій та надзвичайно відповідальній справі.

Школа і практика

Спочатку Емануель Махек закінчив Самбірську гімназію, а у 1877 році – медичний факультет Віденського університету. Навчання не було дешевим, але Махек походив із досить забезпеченої родини – його батько був судовим урядником. У часі навчання Емануель Махек вирішив спеціалізуватися саме на офтальмології. Впродовж певного часу він поглиблював свої знання у Гайдельберзі та Кракові. Зокрема, у 1881 році був учасником міжнародного з’їзду окулістів у Гайдельберзі. Далі була робота в Ягеллонському універститеті в Кракові та переїзд до Львова і власна практика тут. У місті Лева вчений досягнув своїх головних професійних вершин. Він очолював офтальмологічне відділення Львівського загального шпиталю та працював в університеті імені Яна Казимира.

Будинок Львівського загального крайового шпиталю. Фото з https://medlib.lviv.pro/
Будинок Львівського загального крайового шпиталю. Фото з https://medlib.lviv.pro/

Уже наприкінці ХІХ століття у Львові, значною мірою завдяки присутності тут Емануеля Махека, могли допомогти пацієнтам з багатьма серйозними захворюваннями очей: діагностували та лікували катаракту, трахому, туберкульоз очей, виявляли в очах сторонні предмети і могли їх вилучати. Сам Махек першим описав хворобу райдужної оболонки ока, яка зараз відома як хвороба Махека. Також Емануель Махек запропонував нові методи хірургічного лікування патологічного опущення повік і дуже прислужився науці в цьому напрямку. Врешті, він першим у Галичині операційно лікував катаракту. Цей видатний вчений був більше відомий як практик, але, між іншим, він займався ще й історією офтальмології та видав декілька ґрунтовних авторських праць.

Львівський університет
Львівський університет

Усьому описаному вище передували довгі роки практики та роботи над собою. Махек багато зробив для створення нових діагностичних кабінетів та оглядових залів, покращення обладнання операційних кімнат, на ниві науково-дослідної роботи, виховання фахового викладацького персоналу та професійних працівників львівських клінік. Ще коли він працював у офтальмологічній клініці при Львівському крайовому шпиталі, Махек значні зусилля спрямував на осучаснення обладнання. У час його керівництва клініку було обладнано стереоскопічною лупою, астигмометрами, офтальмометрами, фотометром, сидероскопом, стереоскопом тощо.

Для установи, для держави, для людей

Львів та Емануель Махек – це історія, яка тривала декілька десятиліть. Напередодні Першої світової війни, на рівні з аналогічними закладами у Берліні, Амстердамі та Нью-Йорку, очолювана ним клініка була серед найкращих медичних установ у світі в своїй сфері.

Емануель Махек. Фото з https://medlib.lviv.pro/
Емануель Махек. Фото з https://medlib.lviv.pro/

Між усім іншим, Емануель Махем був членом цісарсько-королівської ради з питань охорони здоров’я. Він неодноразово ініціював з’їзди окулістів, очолював Лікарське товариство у Львові, Товариство лікарів Галичини, був членом Краківського лікарського товариства та Спілки лікарів у Варшаві. На сьогодні нам відомі імена багатьох львів’ян, жителів нашого міста, про яких знали у всій імперії Габсбургів, у різних куточках тогочасного світу. Безумовно, герой цього тексту один з них.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Білінська І., Гудзь І. Махек Емануель (MACHEK Emanuel) // Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. Офіційний веб-сайт [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://web.archive.org/web/20170906230123/http://www.meduniv.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=736&Itemid=326&lang=uk
  2. Гулюк Є. Історії з Личаківського цвинтаря. Про них говорять у всьому світі // Lviv.travel [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lviv.travel/ua/news/istorii-z-lychakivskoho-tsvyntaria
  3. Надрага М., Гриновець Я. Емануїл Махек – фундатор сучасної офтальмології Львова // Наукова бібліотека Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://medlib.lviv.pro/emanuyil-mahek-fundator-suchasnoyi-oftalmologiyi-lvova

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.