Львів Адама Амбросія Ленкевича

1138
Львів Адама Амбросія Ленкевича

Людство завжди мріяло зберегти у своїй пам’яті важливі події, щоб знову і знову переживати хвилюючі моменти. «Спинися мить, бо ти прекрасна», написав свого часу Й. Гете у своєму епохальному творі «Фауст». Саме такі миті життя міста зберегли для нас світлини польського фотографа Адама Ленкевича. На цих фото немає кольору але стільки відтінків…

Адам Амбросій Ленкевич (Lenkiewicz Adam Ambroży, 1888 – літо 1941) – польський фотохудожник та туристичний активіст. Доля приготувала для цього уродженця Надсяння, одного із синів багатодітної родини тривале перебування у місті Лева. Після закінчення реальної гімназії у Львові, Адам вступив у 1906 році на інженерний факультет Львівської Політехніки. Після двох років змінив місце навчання на філологічний факультет Львівського університету, який закінчив у 1915 році. Від 1916 року Ленкевич викладав у Жіночій Гімназії імені Королеви Ядвіги у Львові, а потім протягом 1930 – 1939 років у Державній Технічній Школі.

З 1921 року Адам зайнявся фотографією, під впливом інженера Стефана Пазірського (із сестрою якого митець одружився ще 1915 року), видатного художника-фотографа. У 1925 році Ленкевича було прийнято до Львівського Товариства Фото (LTF), а з січня 1927 року він кілька років був головою цієї організації. LTF організувала у 1928 році Міжнародний фотографічний салон у Львові, а також II З’їзд Товариства фото Польщі.

Адам Ленкевич був співзасновником і головою львівського відділення Польського Татранського товариства (1928 – 1939). Опублікував численні матеріали про Горгани. Його фотографії були основою для серії листівок, що були надруковані, зокрема, у вигляді наборів про Львів. Роботи митця часто були ілюстраціями до публікацій про Гуцульщину та Львів.

Під час Другої світової війни Адам Амбросій Ленкевич був членом польського руху опору. Арештований органами радянської держбезпеки 17 березня 1941 року. Подальший розвиток подій у житті відомого фотографа достеменно не відомий. Польський науковець Збігнєв Войцік (Zbigniew J. Wójcik) твердить, що Адам Ленкевич зник безвісті десь на безкраїх просторах Радянського Союзу. Натомість редакційні статті сайту «Фото Старого Львова» твердять, що фотографа розстріляли у тюрмі на Лонцького (зокрема, у статтях «Унікальні фотографії довоєнного Львова Адама Ленкевича» і «Храми передвоєнного Львова у об’єктиві Адама Ленкевича»).

Він зумів зупинити мить. І вона дійсно прекрасна… На обличчі того Львова ще немає шрамів останньої війни. Він потопає у весняному цвітінні вишень та кутається в прохолодну мряку галицької ночі. Ці будинки і далі стоять вглядаючись вікнами-очима в метушливі площі чи дрімаючи в тіні дерев. Вони все пам’ятають. Навіть ті миті коли людина створювала їх копії із світла та фотоплівки…

Сергій Гуменний

Джерела:

  1. http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/adam-ambrozy-lenkiewicz
  2. Polski Słownik Biograficzny 15012: t. 17 s. 55 LENKIEWICZ Adam Ambroży (1888- ok. 1942) nauczyciel, fotografik, działacz turystyczny
  3. http://photo-lviv.in.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.