Літературне життя Сходу України у львівській книгарні

563

Львівська книгарня «Є», що на проспекті Свободи 7, за час свого існування приймала безліч мистецьких заходів: презентації, бесіди з українськими письменниками. Але цієї п’ятниці, 8 липня 2016 року, тут уперше відбувся не захід, а схід – «Літературний схід» – зустріч із культурними діячами східних областей.

«Схід – Захід. Примирення можливе?»– Запитали організатори конкурсу есе від Програми національних обмінів та Національного фонду підтримки демократії (США) у східноукраїнських авторів. Примирення можливе і необхідне – у своїх роботах переконливо висловились журналіст-фрілансер, за покликом душі поет, Тимофій Федорець із Дніпра; письменниця-романістка Таміла Тарасенко, авторка фантастичних оповідань Валентина Бригеда із Запоріжжя; вчитель загальної школи № 7 села Дружківка Донецької області, поетеса Арина Лещенко. Не стільки у якості перемоги, скільки заради обміну культурним досвідом, усі вони були запрошені до Львова. П’ятничного вечора учасники «Літературного сходу» декламували власні твори, охоче ділилися часточками літературного життя рідних міст.

Учасники зустрічі «Літературний схід».Фото: Ксенія Янко
Учасники зустрічі «Літературний схід». Фото: Ксенія Янко

Наприклад, у Запоріжжі досі росте і плодоносить улюблена груша Тараса Шевченка. Приїхати, спробувати на смак натхнення запросила галичан Валентина Бригеда. У промисловому місті, яким тепер є Запоріжжя письменниця працює інженером, кличе себе «фізиком і ліриком в одному келиху». Рядками з віршів земляків, В. Бригеда розповіла про природні, індустріальні та культурні дивовижі свого регіону: поріг Ненаситець, острів Хортиця, ДніпроГЕС.

Валентина Брегеда розповідає про себе і своє місто. Фото: Ксенія Янко
Валентина Бригеда розповідає про себе і своє місто. Фото: Ксенія Янко

Таміла Тарасенко авторка романів «Зозулята зими» та «Крила кольору хмар» (у співавторстві з відомою львівською письменницею Дарою Корній) доповнила враження про Запоріжжя фрагментом з його літературного сьогодення – «Запорізька книжкова толока». Минулого разу у цьому книжковому ярмарку взяли участь близько 60-и видавництв. Впродовж трьох днів назбиралося понад 7000 людей, похвалилася пані Таміла. «Видавництву Старого Лева» , приміром, вже на другий день не вистачило книжок. Довелось терміново висилати «Новою поштою». Таким чином, стереотип, що запоріжці не читають українською на Толоці було розвіяно.

Таміла Тарасенко, авторка романів «Зозулята зими» та «Крила кольору хмар». Фото: Ксенія Янко
Таміла Тарасенко авторка романів «Зозулята зими» та «Крила кольору хмар». Фото: Ксенія Янко

У 2016 ярмарка відкриється вдруге. Триватиме протягом 3 днів з 21 по 26 жовтня. Літераторка, користуючись нагодою, запросила львів’ян «долучитися до молодого культурного проекту, яким є Запоріжжя» .

Для журналіста Тимофія Федорця писати в рядок – професія, писати строфами – справа життя. «Гострив перо» зі шкільних років у дитячих літературних студіях «Лілея», «Мрійник». Тепер, коли в його службові обов’язки входить цікавитись культурним простором свого міста, не перестає дивуватись різноманітності молодіжних творчих лабораторій, студій, товариств. Перераховує: «Слово», «Натхнення», «Вуглик»… Письменника вражає креативність їхніх проектів. Окрім звичних квартирників та кав’ярників, поетичний шаховий турнір; щонедільна «Поезія на площі»; вечір мистецької єдності: поет декламує вірш, у той час як музикант імпровізує на своєму інструменті, а художник, за мотивами почутого пише картину.

Тимофій Федорець, журналіст-фрілансер, поет. Фото: Ксенія Янко
Тимофій Федорець журналіст-фрілансер, поет. Фото: Ксенія Янко

З собою Тимофій привіз вірші улюблених авторів Юлії Купіч, Наталі Пірогової, Ярослава Апрасюхіна , аудіокнигу «Рідний край у словах та барвах», антологію учасників конкурсу «Літературна надія Дніпра».

Про малу батьківщину вчителя загальної школи Арини Лещенко більшість мешканців центральної та західної України знають, хіба що з хроніки АТО. Селище Дружківка поблизу Слов’янська Донецької області. Чи рідкість там почути українську мову? А українську поезію? Завдяки А. Лещенко, її колегам та учням ні. У самому Слов’янську є декілька літературних студій . Пані Арина є членом однієї з них. Також жінка працює в Центральній міській бібліотеці, організовує літературні зустрічі з молоддю. Теми зустрічей (пов’язані з українською та світовою літературою) організатори та потенційні гості обирають разом, контактуючи у фейсбуці на сторінці читальні.

Арина Лещенко вчитель загальної школи № 7 села Дружківка Донецької області, поетеса. Фото: Ксенія Янко
Арина Лещенко вчитель загальної школи № 7 села Дружківка Донецької області, поетеса. Фото: Ксенія Янко

Результатом співпраці на творчому ґрунті культурних діячів став альманах «Євшан» – зібрання творів молодих вчителів Слов’янщини. Його Арина Лещенко презентувала у Львові.

Дещо замкнена традиційність старшого покоління, бунтівний творчий потенціал молодих митців. Зрощення жанрів, пошук нових ідей, нових форм, нових тем і нових правд. Усі ці явища поєднують сусідні Донецьку, Дніпропетровську та Запорізьку області, на диво, виявляються знайомими для присутніх у залі львів’ян. І хай на кілька спільних рис, знайдуться десятки відмінних. Примирення можливе: усвідомлення спільності – наш шлях до взаєморозуміння, спостереження відмінностей – шлях до взаємопізнання.

Ксенія ЯНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.