Львівська книгарня «Є», що на проспекті Свободи 7, за час свого існування приймала безліч мистецьких заходів: презентації, бесіди з українськими письменниками. Але цієї п’ятниці, 8 липня 2016 року, тут уперше відбувся не захід, а схід – «Літературний схід» – зустріч із культурними діячами східних областей.
«Схід – Захід. Примирення можливе?»– Запитали організатори конкурсу есе від Програми національних обмінів та Національного фонду підтримки демократії (США) у східноукраїнських авторів. Примирення можливе і необхідне – у своїх роботах переконливо висловились журналіст-фрілансер, за покликом душі поет, Тимофій Федорець із Дніпра; письменниця-романістка Таміла Тарасенко, авторка фантастичних оповідань Валентина Бригеда із Запоріжжя; вчитель загальної школи № 7 села Дружківка Донецької області, поетеса Арина Лещенко. Не стільки у якості перемоги, скільки заради обміну культурним досвідом, усі вони були запрошені до Львова. П’ятничного вечора учасники «Літературного сходу» декламували власні твори, охоче ділилися часточками літературного життя рідних міст.
Наприклад, у Запоріжжі досі росте і плодоносить улюблена груша Тараса Шевченка. Приїхати, спробувати на смак натхнення запросила галичан Валентина Бригеда. У промисловому місті, яким тепер є Запоріжжя письменниця працює інженером, кличе себе «фізиком і ліриком в одному келиху». Рядками з віршів земляків, В. Бригеда розповіла про природні, індустріальні та культурні дивовижі свого регіону: поріг Ненаситець, острів Хортиця, ДніпроГЕС.
Таміла Тарасенко авторка романів «Зозулята зими» та «Крила кольору хмар» (у співавторстві з відомою львівською письменницею Дарою Корній) доповнила враження про Запоріжжя фрагментом з його літературного сьогодення – «Запорізька книжкова толока». Минулого разу у цьому книжковому ярмарку взяли участь близько 60-и видавництв. Впродовж трьох днів назбиралося понад 7000 людей, похвалилася пані Таміла. «Видавництву Старого Лева» , приміром, вже на другий день не вистачило книжок. Довелось терміново висилати «Новою поштою». Таким чином, стереотип, що запоріжці не читають українською на Толоці було розвіяно.
У 2016 ярмарка відкриється вдруге. Триватиме протягом 3 днів з 21 по 26 жовтня. Літераторка, користуючись нагодою, запросила львів’ян «долучитися до молодого культурного проекту, яким є Запоріжжя» .
Для журналіста Тимофія Федорця писати в рядок – професія, писати строфами – справа життя. «Гострив перо» зі шкільних років у дитячих літературних студіях «Лілея», «Мрійник». Тепер, коли в його службові обов’язки входить цікавитись культурним простором свого міста, не перестає дивуватись різноманітності молодіжних творчих лабораторій, студій, товариств. Перераховує: «Слово», «Натхнення», «Вуглик»… Письменника вражає креативність їхніх проектів. Окрім звичних квартирників та кав’ярників, поетичний шаховий турнір; щонедільна «Поезія на площі»; вечір мистецької єдності: поет декламує вірш, у той час як музикант імпровізує на своєму інструменті, а художник, за мотивами почутого пише картину.
З собою Тимофій привіз вірші улюблених авторів Юлії Купіч, Наталі Пірогової, Ярослава Апрасюхіна , аудіокнигу «Рідний край у словах та барвах», антологію учасників конкурсу «Літературна надія Дніпра».
Про малу батьківщину вчителя загальної школи Арини Лещенко більшість мешканців центральної та західної України знають, хіба що з хроніки АТО. Селище Дружківка поблизу Слов’янська Донецької області. Чи рідкість там почути українську мову? А українську поезію? Завдяки А. Лещенко, її колегам та учням ні. У самому Слов’янську є декілька літературних студій . Пані Арина є членом однієї з них. Також жінка працює в Центральній міській бібліотеці, організовує літературні зустрічі з молоддю. Теми зустрічей (пов’язані з українською та світовою літературою) організатори та потенційні гості обирають разом, контактуючи у фейсбуці на сторінці читальні.
Результатом співпраці на творчому ґрунті культурних діячів став альманах «Євшан» – зібрання творів молодих вчителів Слов’янщини. Його Арина Лещенко презентувала у Львові.
Дещо замкнена традиційність старшого покоління, бунтівний творчий потенціал молодих митців. Зрощення жанрів, пошук нових ідей, нових форм, нових тем і нових правд. Усі ці явища поєднують сусідні Донецьку, Дніпропетровську та Запорізьку області, на диво, виявляються знайомими для присутніх у залі львів’ян. І хай на кілька спільних рис, знайдуться десятки відмінних. Примирення можливе: усвідомлення спільності – наш шлях до взаєморозуміння, спостереження відмінностей – шлях до взаємопізнання.
Ксенія ЯНКО