Листування провідників та списки загиблих: на Львівщині знайшли архів УПА (відео)

1197
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Науковці Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” досліджують повстанський архів, який нещодавно був переданий до музею. Документи повстанського архіву знайшли у Самбірському районі Львівської області, повідомляє Гал-інфо.

У віднайденому архіві десятки документів. Серед них є добре збережені і такі, які перебувають у вкрай критичному стані. Однак, науковці спробують їх врятувати, адже, за словами директора музею Руслана Забілого, усі ці матеріали є дуже цінними для істориків.

Найперше документи переклали спеціальним фільтрувальним папером, який має витягнути із них зайву вологу. Потім, як розповів директор музею, їх помістять у морозильні камери, щоб виморозити папір. Волога, яка залишиться кристалізується і розширить папір. Відтак, папір можна буде розгортати і відчитувати.

“Коли ми проведемо усі ці маніпуляції, зможемо це все відкрити і почати відчитувати їх. Документи можна відреставрувати. Нам траплялися матеріали і у набагато гіршому стані”, – розповів Руслан Забілий.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

У документах часто фігурують Нижанковичі.

“В адміністрації ОУН були райони Нижанковичі та Меденичі. Це означає, що архів рівня надрайону. Ми встановимо за каталогами і структурою, до якого надрайону належали ці два райони, і будемо мати більше інформації”, – розповів Руслан Забілий.

Архів складається із звітів датованих 1946 – 1948 роками. Їх писали у звичайних шкільних зошитах, які потім архівували.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Найбільше дослідників зацікавили списки загиблих повстанців, але наразі відкрити їх неможливо, аби не втратити інформацію.

“Це дуже цікавий документ – “Список упавших. Репортажі”. Іншими словами – це список загиблих із описом того де, і за яких обставин вони загинули. Також є список арештованих, але його теж наразі відкрити неможливо. В архіві є списки депортованих під час сумнозвісної операції “Запад” – “Реєстрація вивезених на Сибір родин”. Вони у досить непоганому стані збереження. Є й робочий зошит зв’язкового, або референта пропаганди, він також потребує реставрації та консервації”, – зазначив Руслан Забілий.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Окрім того, в архіві міститься зібрана повстанцями інформація про тих, хто співпрацював з окупаційною радянською владою: списки комсомольців, інформація про установи Дрогобицького району, про місцеву адміністрацію. Уся ця інформація дуже детальна. Тут вказані прізвища і навіть місячна платня у карбованцях.

Особливо цікавими є документи, які надзвичайно добре збереглися і добре читаються.

“Це оригінальні документи – роздрукована переписка провідників. Зверніть увагу на звернення: “Друже Май!”. Це, така собі, робоча переписка. Йому писав повстанець на псевдо “Артим”. Датується вона 1947 роком”, – зазначив Руслан Забілий.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Цікаво, що при перегляді архіву на документі виявили листочок та залишки ґрунту.

“Те, що листочки потрапили між папери, означає що архів спершу був закопаний в землі. Згодом його викопали і переховали в бідон. Тобто, архів переховували принаймні два рази”, – сказав Руслан Забілий.

Окрім того, в архіві є низка документів радянського зразка: військові квитки, свідоцтво про народження, комсомольські квитки.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

“Нашу увагу привернув один документ – комсомольський квиток із вкладеною у нього фотографією. На світлині чоловік у військовій радянській формі. Документ виданий на ім’я Богдана Площинського у лютому 1946 року. Потрібно пошукати це прізвище у списках комсомольців, які містяться у цьому архів”, – розповів Руслан Забілий.

Наразі науковці проводять першочергові рятувальні роботи, аби не втратити цінну інформацію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.