Лекція «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського та діяльності його Мистецької школи» відбудеться вже в неділю

523
Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією, синами Ярославом і Жданом, та учнями Мистецької школи. 1923 р.
Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією, синами Ярославом і Жданом, та учнями Мистецької школи. 1923 р.

У неділю, 24 листопада 2019 р., о 15:00 в Художньо-меморіальному музеї Олекси Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11, біля собору св. Юра) відбудеться лекція «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського та діяльності його Мистецької школи».

Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з історією співпраці визначного духовного провідника та першої на теренах Галичини української художньої школи. Лекція відбувається в рамках заходів, присвячених пам’яті засновника Національного музею і його найбільшого мецената митрополита Андрея Шептицького.

Митрополит Андрей Шептицький, 1930-і рр.;
Митрополит Андрей Шептицький, 1930-і рр.;

Слуга Божий Андрей Шептицький (1865 – 1944), довголітній предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, належить до числа найбільш різнобічних постатей в історії України. Упродовж чотирьох десятиліть (1901 – 1944) він був одночасно архіпастирем для мільйонів вірних по цілому світу, найвищим репрезентантом галицьких українців в Австро-Угорській монархії та Другій Польській Республіці, щедрим меценатом української культури. 1912 р. Кир Андрей запросив до Львова художника Олексу Новаківського (1872 – 1935) – випускника Краківської Академії. Протягом наступних десятиліть митрополит у різний спосіб підтримував одного з найталановитіших українських митців першої третини ХХ ст.

Олекса Новаківський на пленері в Дорі, 1930-ті рр.
Олекса Новаківський на пленері в Дорі, 1930-ті рр.

Спільними зусиллями владики та Маестро постала перша в Галичині українська художня школа. Користаючи з усебічної підтримки митрополита Шептицького, Мистецька школа Олекси Новаківського прихистила творчу молодь з різних куточків Західної України. Чимало її вихованців (С. Гординський, М. Мороз, Г. Смольський, В. Ласовський, І. Нижник-Винників, М. Левицький, І. Кейван) залишили помітний слід в історії українського мистецтва.

Лекція розрахована на тих, хто цікавиться особою митрополита Андрея Шептицького, історією українського мистецтва ХХ ст. та окремими його персоналіями. Вхід вільний.

Олександр ШЕЙКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.