Лекція «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського та діяльності його Мистецької школи» відбудеться вже в неділю

0
205
Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією, синами Ярославом і Жданом, та учнями Мистецької школи. 1923 р.
Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією, синами Ярославом і Жданом, та учнями Мистецької школи. 1923 р.

У неділю, 24 листопада 2019 р., о 15:00 в Художньо-меморіальному музеї Олекси Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11, біля собору св. Юра) відбудеться лекція «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського та діяльності його Мистецької школи».

Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з історією співпраці визначного духовного провідника та першої на теренах Галичини української художньої школи. Лекція відбувається в рамках заходів, присвячених пам’яті засновника Національного музею і його найбільшого мецената митрополита Андрея Шептицького.

Митрополит Андрей Шептицький, 1930-і рр.;
Митрополит Андрей Шептицький, 1930-і рр.;

Слуга Божий Андрей Шептицький (1865 – 1944), довголітній предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, належить до числа найбільш різнобічних постатей в історії України. Упродовж чотирьох десятиліть (1901 – 1944) він був одночасно архіпастирем для мільйонів вірних по цілому світу, найвищим репрезентантом галицьких українців в Австро-Угорській монархії та Другій Польській Республіці, щедрим меценатом української культури. 1912 р. Кир Андрей запросив до Львова художника Олексу Новаківського (1872 – 1935) – випускника Краківської Академії. Протягом наступних десятиліть митрополит у різний спосіб підтримував одного з найталановитіших українських митців першої третини ХХ ст.

Олекса Новаківський на пленері в Дорі, 1930-ті рр.
Олекса Новаківський на пленері в Дорі, 1930-ті рр.

Спільними зусиллями владики та Маестро постала перша в Галичині українська художня школа. Користаючи з усебічної підтримки митрополита Шептицького, Мистецька школа Олекси Новаківського прихистила творчу молодь з різних куточків Західної України. Чимало її вихованців (С. Гординський, М. Мороз, Г. Смольський, В. Ласовський, І. Нижник-Винників, М. Левицький, І. Кейван) залишили помітний слід в історії українського мистецтва.

Лекція розрахована на тих, хто цікавиться особою митрополита Андрея Шептицького, історією українського мистецтва ХХ ст. та окремими його персоналіями. Вхід вільний.

Олександр ШЕЙКО

Leave a Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.