У неділю, 24 листопада 2019 р., о 15:00 в Художньо-меморіальному музеї Олекси Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11, біля собору св. Юра) відбудеться лекція «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського та діяльності його Мистецької школи».
Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з історією співпраці визначного духовного провідника та першої на теренах Галичини української художньої школи. Лекція відбувається в рамках заходів, присвячених пам’яті засновника Національного музею і його найбільшого мецената митрополита Андрея Шептицького.
Слуга Божий Андрей Шептицький (1865 – 1944), довголітній предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, належить до числа найбільш різнобічних постатей в історії України. Упродовж чотирьох десятиліть (1901 – 1944) він був одночасно архіпастирем для мільйонів вірних по цілому світу, найвищим репрезентантом галицьких українців в Австро-Угорській монархії та Другій Польській Республіці, щедрим меценатом української культури. 1912 р. Кир Андрей запросив до Львова художника Олексу Новаківського (1872 – 1935) – випускника Краківської Академії. Протягом наступних десятиліть митрополит у різний спосіб підтримував одного з найталановитіших українських митців першої третини ХХ ст.
Спільними зусиллями владики та Маестро постала перша в Галичині українська художня школа. Користаючи з усебічної підтримки митрополита Шептицького, Мистецька школа Олекси Новаківського прихистила творчу молодь з різних куточків Західної України. Чимало її вихованців (С. Гординський, М. Мороз, Г. Смольський, В. Ласовський, І. Нижник-Винників, М. Левицький, І. Кейван) залишили помітний слід в історії українського мистецтва.
Лекція розрахована на тих, хто цікавиться особою митрополита Андрея Шептицького, історією українського мистецтва ХХ ст. та окремими його персоналіями. Вхід вільний.
Олександр ШЕЙКО