Китайський генерал родом зі Львова

1484

Якоб Розенфельд народився 11 січня 1902 року у Львові. Його батько – офіцер австро–угорської армії. У 1910 році сім’я переїхала у Веллерсдорф у Австрії, де мама Якоба успадкувала ферму.

Він вступив в гімназію у Вінер-Нойштадт, навчання в якій успішно завершив у 1921 році і відразу поступив на медичний факультет Віденського університету. У 1928 році Якоб отримав диплом лікаря і почав займатись медициною у Відні, його спеціалізація – гінекологія. Практика була досить успішною, а Якоб вступ в Соціал-демократичну партію і вів активне суспільне життя.

Молодий Якоб Розенфельд (фото з сайту kackad.com)
Молодий Якоб Розенфельд (фото з сайту kackad.com)

Після аншлюсу втікав з Відня, так як мав єврейські корені, але був схоплений гестапо і ув’язнений спочатку в Дахау, а потім в Бухенвальді. В кінці 1939 року випустили з умовою покинути територію Рейху на протязі 2 тижнів. Якоб вирушив в Шанхай.

Візитка Якоба з часів роботи в Шанхаї (фото з сайту 52fhj.com)
Візитка Якоба з часів роботи в Шанхаї (фото з сайту 52fhj.com)

Квартал Шанхая, для осіб, що не мали громадянства, стрімко ріс та надав притулок 25 тисячам європейських євреїв, там Якоб відкрив свою клініку. Він швидко вивчає китайську мову і познайомився з Сун Цінлін, вдовою Сунь Ятсена (засновника Гоміньдану, «батько нації»), встановив контакти з китайськими комуністами і вирішив взяти участь у боротьбі з японцями. У 1941 році він вступає в ряди Національно-революційної армії (НРА) Китаю.

Якоб Розенфельд (у центрі) разом з Лю Шаоци (ліворуч) і Чень І (праворуч) (фото з сайту kackad.com)
Якоб Розенфельд (у центрі) разом з Лю Шаоци (ліворуч) і Чень І (праворуч) (фото з сайту kackad.com)

Наступний етап життя Якоба більш схожий на фантастичний роман. Якоб був польовим лікарем, навчав китайських медиків прийомів тогочасної медицини. Учасник Визвольної Війни, в майбутньому посол КНР в Австрії Лу Юнхуа згадував: «Ло був великим героєм та гуманістом, він заклав основи сучасної китайської військово-польової хірургії, йому та його учням зобов’язанні своїм життям десятки тисяч ними врятованих тяжких поранених та хворих. Завдяки його старанням в Армії не виникли епідемії. Він вніс величезний внесок у майбутню Велику Перемогу нашого народу. Ним пишається Армія та весь Китайський Народ».

Якоб Розенфельд Фото з сайту (toutiaojunshi.com)
Якоб Розенфельд Фото з сайту (toutiaojunshi.com)

Після зведення в генеральський чин, Розенфельд (генерал Ло) увійшов в еліту ЦК КПК. Особливо близький він був з Лю Шаоци та Чень І, – майбутніми головою і міністром закордонних справ КНР відповідно. Останньою військової посадою, яку займав Якоб, був пост командувача медичним корпусом Китайської народної армії. У 1947 році обіймав посаду міністра охорони здоров’я в тимчасовому революційному уряді Китаю. Він проводить величезну роботу по організації фельдшерських пунктів у всіх провінціях Китаю, закладає санітарну службу.

Якоб Розенфельд (фото з сайту derstandard.at)
Якоб Розенфельд (фото з сайту derstandard.at)

Після перемоги китайської революції та погіршення власного здоров’я повернувся до Відня, але не знайшов там нікого з родичів. В своєму щоденнику Розенфельд писав: «Відень справив на мене гнітюче враження, я побачив не тільки зруйноване війною місто, згарища на місті величних будинків, але повну руїну людських відносин. Після того, як дізнався, що всі мої рідні загинули, я прийняв для себе рішення назавжди повернутися в Китай».

Влітку 1951 року він переїхав до Ізраїлю, де став працювати у лікарні в Тель-Авіві. Довго чекав оформлення візи для повернення в Китай, яку отримав у початку 1952 року, але виїхати туди вже не встиг. 22 квітня 1952 року Якоб Розенфельд помер від серцевого нападу в Тель-Авіві, де і похований.

Якоб Розенфельд (справа) (фото з сайту pstatp.com)
Якоб Розенфельд (справа) (фото з сайту pstatp.com)

Варто відзначити, що у Китаї, куди Якоб так прагнув, в той час його могло чекати велике розчарування. Під час «культурної революції» друзі єврейського лікаря потрапили в опалу. Тільки після смерті Мао Дзедуна в 1976 році, генерала Ло в китайському суспільстві реабілітували. Спочатку – частково, і лише в останні роки його героїчний статус був відновлений повністю.

Китайський віце-прем'єр Лю Яньдун показує прем'єр-міністру Ізраїлю Біньямін Нетаньягу фото з батьком Лю і лікарем-євреєм Якобом Розенфельдом під час війни з Японією на спільній прес-конференції в канцелярії прем'єр-міністра в Єрусалимі, 19 травня 2014 (фото з сайту CRIENGLISH.com)
Китайський віце-прем’єр Лю Яньдун показує прем’єр-міністру Ізраїлю Біньямін Нетаньягу фото з батьком Лю і лікарем-євреєм Якобом Розенфельдом під час війни з Японією на спільній прес-конференції в канцелярії прем’єр-міністра в Єрусалимі, 19 травня 2014 (фото з сайту CRIENGLISH.com)

Про талановитого єврейського медика – практика і організатора – широкому загалу розповіла виставка у Відні в 2006 році, яка була розгорнута в рамках заходів, приурочених до 35-річної річниці встановлення дипломатичних відносин між Австрією і Китаєм. Підготував цю експозицію австрійський експерт із китайської історії Герд Камінські в стінах Віденського єврейського музею. Він же став автором книги про Якоба Розенфельда. Це, власне кажучи, готовий кіносценарій для пригодницького серіалу. Неабиякою мірою завдяки зусиллям Камінські, ім’я Розенфельда через багато десятиліть знову піднято на належну висоту.

Китайська делегація біля могили Якоба Розенфельда, наш час (фото з сайту il.chineseembassy.org)
Китайська делегація біля могили Якоба Розенфельда, наш час (фото з сайту il.chineseembassy.org)

У 2012 році на передодні 110 роковин від народження Якоба Розенфельда в Національному музеї історії Китаю тодішній Голова КНР Ху Цзіньтао в урочистій обстановці відкрив постійно діячу експозицію, загальною площею 800 квадратних метрів, присвячену Національному Герою КНР, генералу Ло.

 

Після встановлення дипломатичних відносин з Ізраїлем, китайські дипломати за дорученням свого зовнішньополітичного відомства розшукали там місце поховання Якоба Розенфельда. З тих пір на його могилу регулярно привозять вінки з Китаю. На честь генерала споруджений пам’ятник з білого мармуру в натуральну величину в Китаї і названі дві лікарні в Австрії та Китаї. Поштове відомство КНР увічнило пам’ять єврейського лікаря серією з трьох марок з його портретним зображенням. Також опублікований щоденник, який Розенфельд вів з весни 1941 року до 1 жовтня 1949.

Володимир Бойко

Використані джерела:

  1. http://www.ji-magazine.lviv.ua/2015/Simkin_General_Lo.htm
  2. http://kackad.com

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.