Куди вітер подує. Флюгери львівських будинків

1804

Флюгер – це не лише покажчик напряму і швидкості вітру, а ще й талісман або оберіг будинку. Ковалі виготовляють справжні шедеври – різноманітні вишукані й витончені вироби. Таким чином, флюгер став ще й прикрасою будинку, показником його індивідуальності і смаку господаря. Різноманітні флюгери – невід’ємний атрибут львівських будинків. У місті, навіть, проходить музичний фестиваль «Флюгери Львова».

Вул. Вербицького, 4

Ажурний флюгер прикрашає верхівку вілли на вулиці Вербицького. Будинок 1890 року з елементами німецького народного стилю авторства львівського архітектора Людвіка Балдвін-Рамулта.

Вул. Дж. Дудаєва, 8

Витончений флюгер на даху будівлі № 8 по вулиці Дж. Дудаєва. В будинку за Польщі діяла редакція українського видавництва і газети «Світ дитини», 1939 року тут було Товариство фізичної культури, у 1950-х — гуртожиток № 3 Інституту фізкультури, тепер тут спортивний корпус Львівського інституту фізкультури. Будинок споруджений у 1884—1887 роках.

Вул. Коновальця, 100

Прапор-флюгер у віллі, збудованій за проектом львівського архітектора Станіслава Улейського у 1912 році для Олександра Кшечуновича з відомої та шанованої у Львові вірменської родини. Згодом тут мешкав аптекар Стефан Стенцель – власник аптеки у кам’яниці Шпрехера на площі Міцкевича. Вілла збудована у стилі неоготики.

Вул. Залізняка, 8

Флюгер-сонце з хмаринкою можна знайти на верхівці даху будинку по вулиці Максима Залізняка.

Вул. Котляревського, 12

Ангел із сурмою вінчає дах будинку по вулиці Котляревського. Будинок виконаний у стилі модерн з використанням трансформованих мотивів класицизму. Збудований у 1912—1914 роках за проектом Івана Багенського спільно з Войцехом Дембінським.

Вул. Генерала Чупринки, 21

У віллі, збудованій фірмою Івана Левинського, невеликий акуратний флюгер. Фасади будинку, оформлені нетинькованою цегляною кладкою, вирізняються яскравим керамічним декором (полив’яні кахлі) та різьбленими деталями.

Вул. Русових, 2

Ще один флюгер у формі прапорця визначає напрямок вітру на одному з куполів кутового будинку по вулиці Русових.

Вул. Коновальця, 98

Зовнішній вигляд вілли по вулиці Коновальця, 98 доповнює ажурний флюгер. Будівля збудована фірмою Івана Левинського за проектом Тадеуша Обмінського у 1904—1905 роках у карпатському стилі, остання перебудова від якого майже нічого від нього не залишила.

Вул. Котляревського, 29

Прапор із місяцем та зірками на будинку № 29 по вулиці Котляревського. Вілла збудована у 1891—1892 роках за проектом Юліана Захаревича та Івана Левинського. Власником будинку з 1913 року був архітектор Я. С. Зубжицький.

Наталія БОЙЧЕНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.