Костел Пресвятої Трійці в Івано-Франковому – пам’ятка, що збереглася крізь віки

2862
Костел Пресвятої Трійці в Івано-Франковому – пам’ятка, що збереглася крізь віки

Івано-Франкове (Янів) знаходиться за 22 км на захід від Львова. Засноване воно ще в 1611р.  шляхтичем Яном Свошовським. Костел Пресвятої Трійці, що зведений в селищі, є найдавнішою його пам’яткою. Історія цієї святині сягає XVII століття. Саме в тоді у цій місцевості був дерев’яний костел, який був знищений у часи Б. Хмельницького. Та вже в 1670 році храм відбудували.

Римсько-католицька парафія в Янові повстала завдяки вже згадуваному львівському писарю Яну Свошовському. Спершу парафія була включена до львівського деканату. Марійний культ в Янові бере початки від 1655 р. В цей час польські коронні війська здобули козацький табір, в якому знайдено образ Матері Божої з Дитятком. Образ був подарований янівському пароху Якубу Хшенстовському. Вже від 1664 р. були засвідчені ласки, отримані за заступництвом Матері Божої Янівської, яка царювала в цій місцевості, тому образ вважався чудодійним.

Матір Божа Янівська. Фото Хлян І.
Матір Божа Янівська. Фото Хлян І.

Наступні відомості про костел походять з поч. XVIII ст. У 1702 р., за стараннями Лаврентія Перовіча, здійснено ґрунтовний ремонт святині. У цей час храм складався з мурованої та дерев’яної частин. В 1724 р. було добудовано передсінок костелу. Наступником Перовіча став Юзеф Смоковський. Окрім робіт при фундаментах святині він заснував лікарню і притулок для старців, що проіснували аж до його смерті в 1772 р. В цей час парафія була досить велика, адже до неї належало 18 місцевостей: Дубровиця, Бірки, Домажир, Янів, Ямельня, Ясниська, Карачинів, Кожичі, Лозина, Поріччя, Ставки, Страдч, Сухоліс, Великополе, Вороців, Залісся, Зелів, Жоринська.

Довідковий стенд з пам'ятними фотографіями костелу. Фото Хлян І.
Довідковий стенд з пам’ятними фотографіями костелу. Фото Хлян І.

Сумною і водночас знаковою датою для святині є 1759 рік. Саме тоді  27 листопада в с. Мальчиці померла Констанція Понятовська, мати останнього польського короля Станіслава Августа, тіло якої поховане в крипті костелу. У 1760 р. її син Станіслав Август зробив велику пожертву храму. У цей час парафія вже охоплює 20 місцевостей.

Пам'ятна дошка засвідчує, що тут похована Констанція Понятовська. Фото Хлян І.
Пам’ятна дошка засвідчує, що тут похована Констанція Понятовська. Фото Хлян І.

Вівтар в якому знаходився образ Матері Божої Янівської отримав у 1769 р. особливі привілеї. Коронація образу разом з урочистим освяченням костелу відбулася 29 травня 1774 р. архієпископом Вацлавом Херонімом Сераковським. Завдяки тому, що храм знаходиться на височині в інтер’єр святині проливається природне світло. Воно освічує все оздоблення костелу, завдяки чому тут панує атмосфера святості і спокою.

Інтер'єр костелу Пресвятої Трійці. Фото Хлян І
Інтер’єр костелу Пресвятої Трійці. Фото Хлян І

Перед освяченням у янівському костелі проводились внутрішні роботи, виконував їх львівський митець М. Міллер. Він оздобив стіни святині шістьма бічними вівтарями з орнаментальною декорацією, в яких домінують рослинні мотиви: Розп’яття, Матері Божої Розарія з образом Мати ,Божа з Дитятком, Найсвятішого Серці Ісуса, Св.Йосифа з образом Св. Йосип, Св. Антонія з образом Св. Антоній, Св. Миколая з образом Св. Миколай. Відомо, що у 1743 р. в костелі був посвячений один з бічних вівтарів.

Дзвіниця початково була дерев’яною. Перші згадки про неї датуються 1765 р., саме тоді  при дерев’яній дзвіниці розпочалися роботи, а вже в 1766 р. було завішено два дзвони «Св. Павло» і «Св. Іван Хреститель». А вже від 1833 року є записи про існування при костелі мурованої дзвіниці, яка мала три арочні отвори.

Мурована дзвіниця. Фото Хлян І.
Мурована дзвіниця. Фото Хлян І.

Неодноразово в середині святині проводились ремонтні роботи. Так, у міжвоєнний період 1934-36 рр. проводились внутрішні роботи. Костел зазнав чималої руйнації під час воєнних дій. Були сконфісковані дзвони німцями, а в 1945 р. значна частина поляків, котрі тут мешкали, була змушена переїхати до Польщі. У 1946 р. храм був закритий радянською владою. Як часто траплялося за часів радянської влади, святині не використовували за призначенням. Така доля спіткала і цей костел. Тут був створений склад для книжок. Лише в 1990 храм був повернений парафіянам цього краю  і з цього часу тут проводяться ремонтні роботи, громада всіляко підтримує життя костелу. Щодо архітектурного оздоблення святині, то тут чітко проявляються основні риси бароко. Головний фасад насичений багатим декором.

Перед входом на подвір’я святині височіє статуя Івана Павла II. «Не бійтеся» – саме цей напис є на пам’ятній дошці постаменту, що є закликом до всіх християн.

Статуя Івана Павла II. Фото Хлян І.
Статуя Івана Павла II. Фото Хлян І.

Сьогодні в костелі є копія образу Матері Божої Янівської. У 2014 році храм Пресвятої Трійці святкував 400-річчя. Настоятель парафії о. Адам Літтвіц привітав численних гостей, що завітали з України і Польщі. Під час святкувань архієпископ-митрополит Львівський Мечислав Мокшицький здійснив акт рекоронації копії образу Матері Божої Янівської, оригінал якого знаходиться у Польщі. Храм, що зачаровує витонченими лініями фасаду та височіє на пагорбі, є окрасою селища. . Завдяки старанням громади святиня у чудовому стані. Щонеділі тут відправляється Служба Божа.

Люба ЯНИШІВСЬКА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.