Конкретні поради для збереження культурної спадщини в часи війни (відео)

741
Монтування захисту вітражів Успенської церкви у Львові
Монтування захисту вітражів Успенської церкви у Львові

Сьогодні професор кафедри художнього дерева Львівської національної академії мистецтв Роман Яців та приват-доцент Львівської національної академії мистецтв , заступник завідувача кафедри реставрації творів мистецтва Юрій Островський дадуть поради для збереження культурної спадщини в часи війни.

“Сьогодні, коли московський напасник тероризує українську спільноту академічна університетська наука актуалізує дуже багато ділянок, які належать до сфери прикладної, більш доступної до загальних потреб нашої спільноти. Одною з них є вагомість збереження наших національних скарбів: архітектури, творів мистецтва.

Попри те, що найбільш ураженими є людські життя і ми надзвичайно глибоко переживаємо все, що відбувається в Україні, але ми повинні дбати теж і про наш культурний контекст, нашу ідентичність історичну, національну, нашу культурну пам’ять, яка закріплена нашими видатним пам’ятками.

Варварське ставлення московських окупантів до культури загальновідоме. Це стосується не лише ХХ ст., але й попередніх століть і для нас багато технологій вже відомі тому що москва ніколи не шанувала культуру. Вона взорована на варварський спосіб загарбання нових територій абсолютно нехтуючи тими чи іншими моделями культурного розвитку людства. І Україна є найбільш ураженою саме від московської зарази і відповідно є дуже багато небезпек, дуже конкретних, які стосуються того великого спадку, який сучасна Україна набула впродовж тисячоліття.

Зараз дуже важливо, що б ми на місцях, в різних середовищах, зуміли зорганізуватися не лише на рівні державних музеїв, громадських ініціатив, але на рівні звичайних середовищ в селищах, невеликих містечках, щоб максимально уберегти від можливих втрат, руйнацій нашу культурну спадщину: сакральну архітектуру, етнографічні предмети побуту, ікони, малярство, графіку, скульптуру, предмети декоративно-ужиткового мистецтва. Дуже багато пам’яток, які розкривають нашу особливість, нашу унікальність, нашу ідентичність в високих формах і елітарного, і традиційного мистецтва потребують дуже системного, професійного захисту. І сьогодні буде така змога щоб фахівець в галузі консервації, реставрації творів мистецтва професор Львівської національної академії мистецтв Юрій Островський розповів про деякі, найбільш загальні принципи порятунку наших мистецьких пам’яток”, – сказав Роман Яців професор кафедри художнього дерева Львівської національної академії мистецтв.

“Слава Україні! Я, приват-доцент Львівської національної академії мистецтв , заступник завідувача кафедри реставрації творів мистецтва, один з організаторів цієї спеціальності у Львові, в Західній Україні. Хотів би звернутися до колег, до усіх музейників, які працюють в маленьких музеях, особливо регіонального підпорядкування, місцевих бюджетів.

Наша справа зараз також є під загрозою, особливо наша культурна, історико-мистецька і документальна спадщина. Тому хотів би звернутися з якимись конкретними пропозиціями, порадами стосовно того, що в цих надзвичайних умовах воєнного стану нам потрібно зробити.

Я звертаюсь до вас з проханням про те, що все ж таки маленькі музеї, їхні експозиції повинні бути збережені для наступних поколінь. Особливо ті твори мистецтва, які там зберігаються. Тому просив би задбати про них, про їхню збереженість.

В першу чергу це стосується таких об’єктів національної спадщини, як, наприклад, дерев’яне церковне будівництво. В храмах зберігається величезна кількість творів мистецтва, які надзвичайно цінні. Інколи вони навіть не дослідженні. Тому ми б дуже просили волонтерської допомоги, організувати і залучити якомога більше людей, наскільки це можливо: Церковні Десятки, управління отців, парафіян, до того щоб організувати охорону церков, чергування біля дерев’яних храмів. Також про забезпечення протипожежної охорони, протипожежного інвентарю, наповнення піску, гасильних матеріалів і просто організувати якесь почергове чергування біля таких храмів. Тому що є і групи диверсійні, а крім того хто зна в яких ситуаціях будемо перебувати в подальшому.

Стосовно музейництва і музейних об’єктів просив би вас в першу чергу зберігати оригінальні історичні документи. Їх потрібно перепакувати між картони , використовуючи обгортання так званими конвертами або складанням спеціального фільтрувального паперу. Тоді пакування їх в картони. Бажано їх зафотографувати, зробити опис, проставити інвентарні номери, а спаковані та зав’язані папки поскладати та зберігати окремо, бажано в протипожежних сейфах.

Стосовно інших творів мистецтва, наприклад таких як іконопис, багато з яких також зберігається в регіональних музеях. Потрібно найцінніші з цих творів перенести і упакувати в спеціальні скрині. Для цього варто отримати OSB-плити, пакувальні пухиристі плівки, збити дерев’яні бруски в конкретні коробки, щоб за розмірами сортувати і вкладати ці твори. В такі скрині вмонтувати картини з дистанціями по розкладанню між творами вони дотикалися один до одного за рахунок внутрішніх розпірних брусків, обмежувальних брусків. Також в таку скриню слід вкласти опис предметів, які тут зберігаються, бажано з фотографіями та інвентарними номерами. Тоді цю скриню варто зачинити і опечатати її печатками вашого музею. В подальшому перевезти в безпечні місця, в пивниці. Якщо поблизу знаходяться якісь замки чи монастирські об’єкти можна просити перемістити їх туди. Домовлятися з відповідальним за ці об’єкти про безпечне зберігання творів.

Подібна структура має стосуватися і поліхромної дерев’яної скульптури, якої є багато в наших храмах. Тому бажано, щоб кожен з таких об’єктів мав окрему збиту скриню. Скульптура повинна бути огорнута від оббиття за рахунок бульбашкових плівок. В подальшому в скринях цю скульптур треба зафіксувати так щоб вона не рухалася та не могла нищитися при транспортуванні.

Стосовно творів графіки, але дійсно вартісних раритетів ваших експозицій, то всі ці твори повинні перекластися безкислотним папером. Вони повинні бути загорнутими в конверти, упаковані з документуванням і бажано опечатування таких папок для подальшого їх зберігання. Для них можна виготовляти окремі скрині куди вкладати. Старатися щоб це були жорсткі картонні конверти, поскладані вертикально і зафіксовані при транспортуванні та переміщенні.

В цілому, наскільки я знаю, це основні твори, що зберігаються в наших регіональних музеях України. Стосовно кераміки, порцелянових виробів чи інших керамічних творів мистецтва, то їх теж бажано укладати в скрині, пакувати з допомогою плівок, фіксувати зберігання у скринях, позбавлюючи їх руху від подальших руйнацій при транспортуванні.

Слава Україні! Слава Героям! Ми їх переможемо!”, – розповів Юрій Островський.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.