Кіоски Східних торгів, або МАФи Стрийського парку столітньої давності

2622
Східні Торги в Стрийському парку - вид зверху. Фото 1922 року
Східні Торги в Стрийському парку - вид зверху. Фото 1922 року

Після закінчення Крайової виставки у Львові, що розташовувалася у Стрийському парку, на її площах час від часу відбувалися інші виставки. А з 1921 року тут запровадили щорічну ярмарку-виставку промисловості та сільського господарства Східні Торги, що існували до 1939 року.

Окрім головних павільйонів, що діяли на території виставки, треба звернути увагу й на роль кіосків, які принесли значні прибутки торгам і водночас прикрашали виставковий пляц, надаючи йому затишку. З часів І Східних торгів залишилось 14  кіосків. Під час ІІ торгів з’явилося ще 5 нових. Протягом усіх років проведення виставок, їх кількість по-різному змінювалася, залишаючись переважно у сталих межах 15-21 кіосків. Наприклад, 1928 року на пляці налічувався 21 кіоск, а у 1935 році – всього 17.

Тож сьогодні мова піде про кіоски Східних торгів, адже деякі з яких “дожили” до нашого часу.

Тютюновий кіоск. Первинний план
Тютюновий кіоск. Первинний план

Тютюновий кіоск – один з небагатьох мурованих кіосків, які збереглися з часів Східних торгів майже без змін. Дуже довгий час за радянських часів він пустував, як і нині. За «совітів» тут був кіоск напоїв, проте недовго. Він стоїть покинутий ще з другої половини вісімдесятих років.

Тютюновий кіоск. фото:вікімедіа
Тютюновий кіоск. фото:вікімедіа

Варто згадати кіоски, що стояли навпроти павільйону Торгового банку, павільйону Східних торгів, виставкового павільйону та Центрального павільйону. До 1935 року їх було п’ять. Згодом один знесли. Донині залишилося тільки два: кіоск Саротті (також слугував рестораном) і кіоск містечка Рудки.

Східні Торги. Павільйон кондитерської фірми "Саротті". Фото 1925-1939 рр.
Східні Торги. Павільйон кондитерської фірми “Саротті”. Фото 1925-1939 рр.

Кіоск Саротті збудований у вишуканому стилі, порівняно з усіма іншими кіосками Східних торгів. Фасад оздоблений тріумфальними колонами, співзвучні з якими овальні з грубим бетонним орнаментом. За «совітів» кіоск використовувався частково для продажу книжок, порівняно недовго. Далі він пустував: нині його стан незадовільний, хоч цей кіоск, як і Тютюновий, можна відреставрувати. Двері замкнені, вікна забиті дошками.

Інший кіоск містечка Рудки у такому ж стані. Тільки він навстіж прочинений: вікна пусті, дверей немає. Павільйон потребує реставрації. За «совітів» тут була стлярна майстерня кінотеатру «Львів».

Кіоск Рудки. фото: audiovis.nac.gov.pl
Кіоск Рудки. фото: audiovis.nac.gov.pl

Навпроти  Нафтового павільйону, на місці колишнього електричного фонтану Кжіжіка (тепер на цьому місці радянський фонтан «Лебедів»), розміщувала кругла альтанка-кіоск Пациків, на невеликому підвищенні, замощена колонами навкруг.

Серед неіснуючих нині кіосків, можна назвати кіоск Corysse L. Spies, що розташовувався за декілька метрів від кіоску Рудки, навпроти лівого крила Центрального павільйону. За декілька років до останніх Східних торгів цей кіоск демонтували. Навпроти виставкового павільйону знаходився ще один дрібний кіоск Східних торгів, який нині не існує.

Ескіз кіоска Маггі
Ескіз кіоска Маггі

Не можемо не згадати кіоск кубиків Маггі, які презентували і продавали у Львові ще з першої чверті ХХ ст. Кіоск Маггі постав на теренах Східних торгів у 1935 році. 19 вересня 1935 року фабрика Маггі з міста Познань подала прохання до адміністрації Східних торгів у Львові на дозвіл розміщення свого кіоску на виставці. Згодом такий дозвіл отримала.

Бічна сторона кіоска Маггі (за основним проектом), 1935 р.
Бічна сторона кіоска Маггі (за основним проектом), 1935 р.

Відомий львів’янин Станіслав Лєм, котрий прославив  місто на увесь світ, в одному з інтерв’ю згадував і Східні торги у Львові: «… Я добре пам’ятаю Східні торги у Стрийському парку. Це була велика міжнародна подія, на цьому ярмарку були Схід і Захід… Коли кілька культур перетинаються в одному місті, вони стають більш живими…» . Пригадував він навіть кубики Маггі й солодощі зі Східних торгів.

Для публікації використано фрагмент книги Бориса Сулими
“Феномен Крайової виставки в Галичині 1894 року” (Львів: Поллі, 2007)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.