“Хворого лікує природа, а лікар не повинен цьому перешкоджати”. Юзеф Дітль – президент і почесний громадянин Кракова родом з-під Львова

509
“Хворого лікує природа, а лікар не повинен цьому перешкоджати”. Юзеф Дітль – президент і почесний громадянин Кракова родом з-під Львова

Кожен український регіон, а Львівщина тим більше, може похвалитися багатьма видатними уродженцями, які не просто досягнули індивідуальних максимумів, а пов’язані із набутками та відкриттями, що мають загальнонаціональне чи навіть загальнолюдське значення. Щоправда, поміж такими є люди, чиї імена не сходять зі шпальт різноманітних видань десятиліттями, а є діячі, чиї старання також можна вважати непересічними й унікальними, хоча вони самі – надалі залишаються в тіні і чекають на гідну оцінку своєї діяльності. Саме серед останніх, очевидно, й Юзеф Дітль (1804 – 1878) – видатний лікар, професор і ректор Ягеллонського університету, почесний громадянин Кракова й пожиттєвий член австрійського парламенту.

Юзеф Дітль. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Юзеф Дітль. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Про нього нагадають назви вулиць…

Юзеф Дітль має статус почесного громадянина Кракова, у цьому місті, важливому і символічному для поляків, в його честь названо вулицю. Крім того, в середині минулого століття в Кракові відкрили пам’ятник цьому діячу (знаходиться на площі всіх Святих), що був президентом згаданого міста, а з нагоди 50-річчя його смерті ресурсом міста було видано пам’ятну книгу, присвячену Юзефу Дітлю. На сам кінець, у Кракові є шпиталь, школа, гімназія і навіть зал для конференцій, що носять ім’я Юзефа Дітля. Читаючи цей перелік, можна уявляти собі людину, яка народилась у Кракові і всі свої ресурси віддала на розбудову цього міста, зробила неоціненний внесок в його становлення і формування. І ці слова є вірними – окрім найперших. Юзеф Дітль народився 24 січня 1804 року у сучасному смт. Підбуж Дрогобицького району Львівської області.

Пам'ятник Юзефу Дітлю у Кракові. Фото з https://krowoderska.pl/
Пам’ятник Юзефу Дітлю у Кракові. Фото з https://krowoderska.pl/

Зрештою, на батьківщині цього діяча його також вшанували – 13 жовтня 2013 року у селищі Підбуж було відкрито меморіальну дошку, присвячену Юзефу Дітлю. Продовжуючи перелік його регалій та відзнак, варто сказати і про те, що Юзеф Дітль був пожиттєвим членом австрійського парламенту і вченим зі світовим іменем.

Провінція наділила мене …

Найкраще розповісти про людину може вона сама. Тим більше тоді, коли здатна зробити це із гумором та самоіронією. Юзеф Дітль є автором багатьох книг. Поміж такими і “Про вади і поради Річпосполитської лікарні чи сон молодого академіка”. В останній є дуже багато цікавих автобіографічних пасажів. Зокрема, Юзеф Дітль пригадує, що народився у 1804 році в Підбужі, “невеликому селі в Самбірських Карпатах”. Як і багато інших галицьких містечок того часу, селище Підбуж було мультикультурним та багатонаціональним. Тому й записав Юзеф Дітль, що народився він на русинському ґрунті, від польської матері і від німецького батька. З теплом він згадував роки, які провів у сільському затишші, спостерігаючи сівбу та збір врожаю, насолоджуючись красою місцевих гаїв, садів і пасік. Солодкі співи над колискою, коляда дяків, коломийки – це все залишилося у його пам’яті у вигляді далекої ідилії дитинства.

Юзеф Дітль. Фото з https://alchetron.com/
Юзеф Дітль. Фото з https://alchetron.com/

Варто сказати і про те, що хоч Юзеф Дітль досягнув неабияких висот, він ніколи не цурався свого провінційного походження. Навпаки – говорив, що саме провінція наділила його впертістю русина, гостинністю поляка і ощадливістю німця.

А чому ми взагалі говоримо про Юзефа Дітля?

Після навчання у Самборі та Тарнові Юзеф Дітль проходив студії на філософському факультеті Львівського університету. По тому був медичний факультет Віденського університету. У цьому закладі він став доктором медицини, паралельно займався практичною медициною. Дещо пізніше, впродовж певного часу, навіть викладав у Віденському університеті. У 30-40-х роках ХІХ століття Юзеф Дітль працював лікарем у передмісті Відня, а в часі цього – написав декілька наукових праць. Така плідна та багатопланова діяльність спричинила призначення його завідувачем кафедри медицини у Ягелонському університеті. Юзеф Дітль продовжував займатися викладацькою та науковою діяльністю, навіть був обраний ректором Краківського університету.

Поховання Юзефа Дітля на Раковицькому цвинтарі у Кракові. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Поховання Юзефа Дітля на Раковицькому цвинтарі у Кракові. Фото з https://uk.wikipedia.org/

У другій половині 60-х років ХІХ століття Юзеф Дітль став більше ангажуватися у політичне життя. Він став депутатом Міської ради Кракова, дещо пізніше президентом міста. З його каденцією пов’язані процеси реформування в сфері освіти, а також – зразкове забезпечення в місті чистоти, впорядкування каналізації і дотримання гігієнічних норм. Будівництво нових шкіл, брукування вулиць – це також активно відбувалося в період головування у Кракові Юзефа Дітля. Як наслідок, Дітль був переобраний на ще один термін.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Jozef Dietl // Alchetron [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://alchetron.com/J%C3%B3zef-Dietl
  2. Jozef Dietl // Timenote [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://timenote.info/en/Jozef-Dietl
  3. Wasylewski S. XIX wiek, czyli rewolucja w obyczajach [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://histmag.org/XIX-wiek-czyli-rewolucja-w-obyczajach-cz.-1-8744

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.