Каварня Самуїла Райха, або де «зависав» залицяльник Лесі Українки

1526
Каварня Самуїла Райха, або де «зависав» залицяльник Лесі Українки

На Площі Ринок, 5 з кінця  XIX ст. і до середини XX ст існувала ресторація єврея Самуїла Райха. Там збиралась різна інтелігенція, громадські діячі, а також учні гімназій. І. Франко, М. Яцків, В. Стефаник та багато інших відомих письменників були постійними клієнтами каварні.

Любив засідати в закладі радник Берест. Він рідко коли усміхався, але завжди здавався веселим і намагався пожартувати над своїми приятелями.   Його друг, підприємець Микола Заячківський, мешкав зовсім поруч на Площі Ринок, 39, а тому у Райха по п’ятницях вони  часто збиралися на оселедець та коньячок разом ще з іншими старшими панами. Берест мав гарний ліричний тенор і Заячківський просив його співати «Адонай» – жидівську ритуальну пісню. Роман Купчинський у «Зі спогадів про сучасників» так жартома описує цю історію:

Микола Заячківський(1870-1938рр) (джерело фото https://uk.wikipedia.)
Микола Заячківський(1870-1938рр) (джерело фото https://uk.wikipedia.)

«Рік-у рік співав радник Берест «Адонай» і рік-у-рік старий Райх плакав. І рік-у-рік казав Заячківський:  – Щось твій голос ніби як не шліфований. І рік-у-рік відповідав йому радник Берест:  – Бо нема каляфонії (струнно-смичковий інструмент). І рік-у-рік старий Райх ставив «колійку»  коньяку».

Площа Ринок (1906р) (джерело фото Polona.pl)
Площа Ринок (1906р) (джерело фото Polona.pl)

Василь Стефаник, приїжджаючи до Львова, одразу йшов до Райха і кликав туди товаришів з редакції «Літературно-Наукового вісника». У редакції вже знали, що Стефаник привіз нове оповідання і чекає авансу, або приїхав  просити аванс за ще не написаний твір.

Василь Стефаник
Василь Стефаник

Колись учням дозволялося ходити до каварень і ресторацій тільки зі старшими родичами. Однак вони порушували це правило, знаходячи так звані «криті» заклади, де могли почуватися безпечно. Так учні Академічної гімназії в ресторації Самуїла Райха  мали навіть свій окремий закуток. Приходили не тільки кави попити, а і в більярд зіграти, і важливі організаційні моменти шкільної політики вирішити.

Площа Ринок (1910р) (джерело фото Polona.pl)
Площа Ринок (1910р) (джерело фото Polona.pl)

Якось влаштував  вечірку в Райха Олександр Олесь, який тішив свою компанію жартами замість поезій. Любив випити пиво в цій кнайпі Василь Щурат. Ходив в це місце і Іван Франко, хоча кави не пив, більше будучи чайоманом.

Михайло Яцків доволі часто бігав до кнайпи під час роботи в редакції того ж «Літературно-Наукового вісника». Стався курйозний випадок, коли до Львова приїхала Леся Українка, що зупинялася в готелі «Жорж».

Яцків надумав зізнатися їй в коханні, але для хоробрості заскочив до Райха і випив там не один стаканчик рому. В такому бойовому настрої рушив з квітами до Лесі, та вона, занюхавши запах рому, Михайла засоромила і квітів не прийняла. Так вернувся розчарований Яцків назад у кнайпу.

Ресторація закрилася восени 1939 року. Зараз за адресою Площа Ринок, 5 знаходиться хостел для туристів.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела:

  1. Ю. Винничук. Кнайпи Львова., – Львів: ЛА «Піраміда», 2005 – 292с. – (С. 100-102)
  2. http://www.ji.lviv.ua/n36-1texts/kupchynskyj.htm

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.