На Площі Ринок, 5 з кінця XIX ст. і до середини XX ст існувала ресторація єврея Самуїла Райха. Там збиралась різна інтелігенція, громадські діячі, а також учні гімназій. І. Франко, М. Яцків, В. Стефаник та багато інших відомих письменників були постійними клієнтами каварні.
Любив засідати в закладі радник Берест. Він рідко коли усміхався, але завжди здавався веселим і намагався пожартувати над своїми приятелями. Його друг, підприємець Микола Заячківський, мешкав зовсім поруч на Площі Ринок, 39, а тому у Райха по п’ятницях вони часто збиралися на оселедець та коньячок разом ще з іншими старшими панами. Берест мав гарний ліричний тенор і Заячківський просив його співати «Адонай» – жидівську ритуальну пісню. Роман Купчинський у «Зі спогадів про сучасників» так жартома описує цю історію:
«Рік-у рік співав радник Берест «Адонай» і рік-у-рік старий Райх плакав. І рік-у-рік казав Заячківський: – Щось твій голос ніби як не шліфований. І рік-у-рік відповідав йому радник Берест: – Бо нема каляфонії (струнно-смичковий інструмент). І рік-у-рік старий Райх ставив «колійку» коньяку».
Василь Стефаник, приїжджаючи до Львова, одразу йшов до Райха і кликав туди товаришів з редакції «Літературно-Наукового вісника». У редакції вже знали, що Стефаник привіз нове оповідання і чекає авансу, або приїхав просити аванс за ще не написаний твір.
Колись учням дозволялося ходити до каварень і ресторацій тільки зі старшими родичами. Однак вони порушували це правило, знаходячи так звані «криті» заклади, де могли почуватися безпечно. Так учні Академічної гімназії в ресторації Самуїла Райха мали навіть свій окремий закуток. Приходили не тільки кави попити, а і в більярд зіграти, і важливі організаційні моменти шкільної політики вирішити.
Якось влаштував вечірку в Райха Олександр Олесь, який тішив свою компанію жартами замість поезій. Любив випити пиво в цій кнайпі Василь Щурат. Ходив в це місце і Іван Франко, хоча кави не пив, більше будучи чайоманом.
Михайло Яцків доволі часто бігав до кнайпи під час роботи в редакції того ж «Літературно-Наукового вісника». Стався курйозний випадок, коли до Львова приїхала Леся Українка, що зупинялася в готелі «Жорж».
Яцків надумав зізнатися їй в коханні, але для хоробрості заскочив до Райха і випив там не один стаканчик рому. В такому бойовому настрої рушив з квітами до Лесі, та вона, занюхавши запах рому, Михайла засоромила і квітів не прийняла. Так вернувся розчарований Яцків назад у кнайпу.
Ресторація закрилася восени 1939 року. Зараз за адресою Площа Ринок, 5 знаходиться хостел для туристів.
Тетяна ЖЕРНОВА
Джерела:
- Ю. Винничук. Кнайпи Львова., – Львів: ЛА «Піраміда», 2005 – 292с. – (С. 100-102)
- http://www.ji.lviv.ua/n36-1texts/kupchynskyj.htm
Радник Берест, – мій пра дід Петро Павло Берест. Маю гарну знимку, шкода, що не може долучити.