Історія львівської Цитаделі в фотографіях та схемах

24234

Зазвичай коли ми говоримо про українські міста, то найчастіше згадуємо нашу столицю Київ або ж іншу культурну столицю – Львів…Це затишне та сповнене легенд місто завжди приваблювало туристів своєю європейською атмосферою, цікавою історією та особливим своєрідним шармом. Львів пережив багато епох та побував «під різноманітними правліннями», котрі й сформували сьогоденний образ міста. Про центральні частини міста відомо вже багато: яскрава пл.Ринок, Оперний театр, музеї, Домініканський Собор та навіть Личаківське кладовище.

Львів - культурна столиця УкрахниПроте хотілось би приділити увагу не менш цікавим та важливим об’єктам міста і розповісти про них детальніше, а саме парк «Цитадель» на Калічій горі, як його сьогодні охрестили.

Львівська Цитадель — фортифікаційна споруда у Галицькому районі Львова. Цитадель збудована протягом 1852—54 рр., і складається (згідно першочергового плану) з чотирьох круглих башт і V-подібного будинку казарм. Всі круглі башти були гарматними й зводились за системою, запропонованою австрійським генералом Максиміліаном-Йосифом д’Есте (такі будівлі замінили традиційні бастіони й отримали назву башт Максиміліана).

Ходять чутки, що сам Франц Йосиф – великий цісар Австро-Угорщини доклав свою імператорську руку до будівництва комплексу.

«…Впродовж свого правління цісар Франц Йосиф І неодноразово відвідував столицю Галичини і тим самим намагався засвідчити зв’язок провінції з Імперією. Вперше цісар побував у Львові 16 жовтня 1851 р., а згодом – у червні 1855р. Наступний візит Франца Йосифа І до Львова відбувся 11 вересня 1880 р.»  Джерело

Представники величної Династії Габсбургів ще до появи Цитаделі проживали зовсім поруч на теперішній вулиці Коперніка.

«…Тут у 1839 році жив ерцгерцог Франц Карл Йосип Габсбург (1802–1878), батько майбутнього австрійського імператора Франца Йосифа I»

Під час Першої Світової війни австрійці вирішили не боронити Львова й здали його без бою російському війську. У 1914-1915 рр. у Цитаделі розміщувався російський гарнізон.

Під час україно-польської війни у перших числах листопада 1918 року Цитадель зайняв український гарнізон. Для захоплення Цитаделі поляки організували спеціальну бойову групу «Цитадель». Основний наступ поляків був спрямований на південну башту. Після кількатижневих боїв, у ніч з 20 на 21 листопада ця башта була взята. З тих пір і стоїть вона напівзруйнованою. Біля її мурів періодично проводять історичні реконструкції польської атаки на Цитадель.

Історія Львівської ЦитаделіПід час Другої світової війни (1941-1944 рр.) на території Цитаделі німці розмістили в’язницю для військовополонених (Stalag-328 «Tsutadell»). Одночасно з цим тут базувались й солдати і були військові казарми. Протягом всієї довгої історії Цитаделі цей страшний епізод з часів війни налічує три роки. Після децентралізації табору на більшості території залишились лише військові казарми.

Схема будівель львівської Цитаделі Схема будівель львівської Цитаделі Львівська Цитадель з повітря

У повоєнні часи в Цитаделі розмістили частини Прикордонного військового округу. В одній з башт зробили склад хімічної зброї. Пізніше військових «виселили» з Цитаделі. Тут розташувались склади виробничого об’єднання «Електрон». Але в період незалежності «Електрон» вже не мав що тут зберігати, тому башти й казарми залишили.

На фото північний та східний форт. Фото 1979 р.

Делегація французьких військовополонених і радянські ветерани на фото східного фронту. Фото 1989 р.За часів Радянського Союзу спостерігалась відсутність належної організації та контролю за призначенням території, власників окремих приміщень, необхідних інвестицій та реконструкції. З часом територія Цитаделі перетворилась на занедбані нічийні місця та руїни. Вагома частина території знаходиться в трагічному стані.

Руїни львівської ЦитаделіЗа часів незалежності України усі споруди комплексу перейшли у приватну власність. Найбільший V-подібний корпус перейшов у користування колишнього «Електрон Банку», який було створено у 1991 році.

Львівська Цитадель у власності «Електрон Банку»Згодом у корпусі казарм історію продовжив «Volksbank» (квадратні башти теж орендуються). У башті №1 розташоване книгосховище бібліотеки імені Василя Стефаника, в башті №2 – готель-ресторан, башта №3 перебуває у напівзруйнованому стані, а №4 відреставрована, але стоїть пусткою із 2007 року. Збереглися вали та потерни Цитаделі, а також німецькі бомбосховища й кілька дотів.

Львівська Цитадель у власності «Volksbank»Тривалий час комплекс мав статус пам’ятки місцевого значення. 2012 року Кабінет Міністрів вніс об’єкт до державного реєстру пам’яток архітектури, містобудування та історії (пам’ятка архітектури національного значення). Сьогодні на зміну «Volksbank» V-подібний корпус перейшов у користування «VS bank».

Парк Цитадель ще років 6-7 назад був доволі небезпечною та неприємною зоною для мешканців міста, котрі обходили її стороною, оскільки там водилися безпритульні, маніякі та просто небезпечні особи. Із відкриттям там в 2009 році готельного комплексу територія помітно змінилася на краще та набула нової спокійної атмосфери. Освітлення, дорога, патрулювання правоохоронних органів, прямий короткий шлях, прокладений до центральної частини міста – це все «заслуга» інвесторів. Власне на прикладі Східної вежі, де зараз і є п’ятизірковий готель «Citadel Inn» найпростіше показати якісну різницю, як все виглядало до та після реконструкції, які зміни відбулись і т.д. Сучасні фотографії взято з офіційного Сайту закладу: www.citadel-inn.com.ua

Львівська Цитадель у власності «Citadel Inn»Львівська Цитадель у власності «Citadel Inn» Львівська Цитадель у власності «Citadel Inn»Для нашого міста було б найкращою нагодою, щоб якомога більше інвесторів зайнялись питанням реставрації цієї території, як це зробив «VS Bank» та готель-ресторан. Оскільки такої можливості не має у відповідних державних та міських установ, варто звернутись до приватних осіб, котрі зможуть зберегти та донести цю історичну спадщину нащадкам, а саме місце зможе набути нового призначення. Адже це цікаве та свого роду унікальне фортифікаційне утворення стало «туристичним магнітом» не лише для мешканців, але й для Гостей міста.

3 КОМЕНТАРІ

  1. Про советское время полная ерунда. Там была воинская часть а позже в 1979 году, там располагался НИИУУ-Научно-иследовательского института информатики и управления ПО “Электрон” Главный корпус и две башни прошли полный ремонт силами НИИУУ. То что вы видите сейчас сбережено силами работников института. Институт был головным в системе оборонки в области АСУ и он дал начало развитию Львова в области ИТ. Уже в период независимости Украины одну башню украл тогда директор ПО “”Электрон” через схему залога под кредит. для банка “Электрон” Директором банка была его жена. )))))) Не использована была одна башня,полностью разрушенная во время войны.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.