Історії львівського кохання. Кохання з першого погляду

2465
Львів. Площа Ринок. Автор Юрій Химич
Львів. Площа Ринок. Автор Юрій Химич

У львівських любовних історіях, звичайно, ж є й історія про кохання з першого погляду. У ХVІІ столітті у кам’яниці на Площі Ринок, 30 мешкала Ядвішка Лушковська, дочка збіднілого купця. 1684 року до Львова приїхав польський король Владислав Четвертий. Проїжджаючи Площею Ринок, він випадково побачив Ядвішку, яка з вікна вітала свого монарха, і закохався на все життя.

Польський король Владислав IV Ваза (1595–1648 рр.).
Польський король Владислав IV Ваза (1595–1648 рр.).

Король забрав красуню львів’янку до Варшави і оселив у своєму палаці. Кохання короля викликало занепокоєння і обурення у вищих колах. Папський нунцій і архієпископ вважали, що Ядвішка просто причарувала короля, і намагалися викорінити це почуття святою водою і аскетизмом. Але ці засоби не допомагали, і тоді було вирішено одружити Владислава.

Польський король невдовзі узяв шлюб із австрійською принцесою Цицилією Ренатою, дівчиною дуже серйозною і побожною. Після того, як нова королева поцікавилась, що це за особа, яка так весело сміється, Ядвішку переселили до іншого палацу. Це теж не допомогло, король постійно до неї навідувався. Тоді Ядвішку Лушковську видали заміж за шляхтича, який мав гарні маєтки у Литві. У цих місцях було чудове полювання, а король був пристрасним мисливцем і часто туди навідувався, де жив по декілька місяців.

Цецелія Рената – дружина Владислава ІV. На картині зображена пишна сукня, для ефекту під спідницю вкладали спеціальні вставки. Всі панянки намагалися дотримуватися такого прикладу. Бл. 1642 р.
Цицилія Рената – дружина Владислава ІV.  Бл. 1642 р.

Владислав Четвертий овдовів, одружився вдруге, але свого кохання не залишив і помер на руках у Ядвішки навесні 1648 року. Вона залишилася на самоті, оточена загальною ненавистю, і подальша її доля невідома.

Ілько ЛЕМКО

Джерело: Лемко І. Легенди старого Львова. – Львів: «Апріорі», 2008.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.