Інтерактивні методи культурно-освітньої роботи музею Леопольда Левицького (відео)

1371
Інтерактивні методи культурно-освітньої роботи музею Леопольда Левицького

Ми далі продовжуємо публікувати виступи учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка експозиційної, фондової та освітньої роботи”, що проходила 16-17 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Пропонуємо вашій увазі доповідь в.о. завідувача Художньо-меморіального музею Леопольда Левицького (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького) Людмили Співак на тему:  “Інтерактивні методи культурно-освітньої роботи музею Леопольда Левицького”.

“Леопольд Левицький (1906–1973) — одна з найпомітніших постатей українського мистецького авангарду ХХ століття, знаний графік, живописець, ілюстратор, скульптор. Усю багатогранність таланту митця репрезентує експозиція Художньо-меморіального музею Леопольда Левицького. З 1989 року Музей Леопольда Левицького, який облаштовано в оселі-майстерні митця, діє як відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (далі – НМЛ) і представляє графічні та живописні твори художника, його особисті речі, світлини. У збереженому інтер’єрі відвідувачі можуть відчути атмосферу творчості та затишку, що панувала в помешканні ще за життя Леопольда Левицького і його дружини Ґені.

Мистецька спадщина Леопольда Левицького налічує понад шість тисяч творів, які дивують різноманітністю технік, захоплюють сюжетним і тематичним багатством, адже, «висвітлюючи активні, пасивні чи негативні прояви життя тогочасного суспільства, художник торкається всіх його вимірів» [4, 15].

В.о. завідувача Художньо-меморіального музею Леопольда Левицького (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького) Людмила Співак
В.о. завідувача Художньо-меморіального музею Леопольда Левицького (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького) Людмила Співак

Таке розмаїття творчості Л. Левицького дає змогу втілювати численні культурно-освітні програми, завдяки яким відвідувачі музею відкривають для себе різні грані таланту видатного митця. У цьому контексті Музей Леопольда Левицького пропонує низку тематичних проектів, утілених на базі експозиції колишньої оселі-майстерні художника, які є невід’ємною частиною популяризаторської роботи сьогодні. Працівники цього відділу НМЛ активно впроваджують їх у музейну діяльність.

Один зі знакових проектів — «Графічна майстерня Леопольда Левицького» — було реалізовано цьогоріч у межах грантової програми „Promuseum” за підтримки МФ «Відродження» та МБФ «Україна 3000» (автор проету — в.о. заввідділу Оля Ткачук). Проект привідкриває завісу графічної лабораторії митця і має на меті популяризувати такий особливий розділ його творчості, як вітальні листівки, адресатами яких свого часу були друзі та знайомі художника. «Невеликі за розміром поштові картки вміщують все, що було істотне і надто важливе для їх автора. В такий спосіб він створював символічний інтимний щоденник» [4, 24].

Фондова збірка НМЛ налічує 27 вітальних листівок Леопольда Левицького, виконаних здебільшого в техніці лінориту, і стільки ж авторських кліше. Використовуючи їхні копії, які спеціально для проекту зробив художник Національного музею у Львові Олександр Бриндіков, кожен відвідувач музею може сам на ручному друкарському пресі створити цікаві графічні відбитки й оздобити цими принтами сувенірну продукцію — еко-сумки та футболки.

«Графічна майстерня» також пропонує всім охочим скористатися послугами «Музейної пошти» та безкоштовно надіслати близьким і друзям створені власноруч або ж придбані в музеї листівки.

У межах святкування Дня міста Львова вже традиційним для музею став освітньо-виставковий проект «Львів у списку спадщини ЮНЕСКО», який відбувається щороку упродовж квітня. Леопольд Левицький мав особливий сентимент до Львова, в якому оселився з 1946 року, брав активну участь у тогочасному мистецькому, громадському й політичному житті міста, гуртував довкола себе творчу інтелігенцію. За мотивами творів митця, в яких Львів постає динамічним, сповненим життя і руху, учасники проекту засобами графічної мови передають власне бачення краси архітектурного середовища рідного міста. Під керівництвом львівського художника Андрія Майовця, з яким музей співпрацює вже кілька років, відвідувачі установи вчаться власноруч створювати ліногравюру: переносять свій рисунок на лінолеум, вирізають його спеціальними різцями та відбивають на папері за допомогою друкарського преса. Всі учасники проекту мають можливість представити свої роботи в експозиційних залах музею на підсумковій виставці «Львів графічний», відкриття якої відбувається напередодні Дня Львова, а автори гравюр отримують пам’ятні дипломи.

Щороку в червні у Львові діє загальноміська програма «Свято музики у Львові». З цієї нагоди в музеї цьогоріч втілено музично-мистецький проект «Музика в графіці Леопольда Левицького», покликаний ознайомити відвідувачів із однією з улюблених тем самого митця, до якої він не раз звертався у своїй творчості. В гравюрах Л. Левицького зображено найрізноманітніші музичні інструменти, персонажами творів майстра часто є як сільські музики, так і оперні співаки. Під час заняття глядачі брали участь у музично-мистецькому квесті та у вікторині, ілюстрованій роботами митця, слухали аудіозаписи і розв’язували «музичний кросворд». За мотивами графічних творів Л. Левицького учасники проекту могли також виготовити ліногравюру «Звуки музики».

У травні в межах святкування Міжнародного дня музеїв відбувався інтерактивний проект «У світі музею», під час якого діти мали змогу пізнати тонкощі музейної справи. До уваги учасників проекту було запропоновано цікаві розповіді про те, якими бувають музеї, яку роль вони відіграють у житті суспільства. Школярі також могли спробувати себе в ролі музейників, створюючи свій віртуальний музей, уявно наповнюючи експонатами простір і «організовуючи» роботу. Заняття супроводжували командні та індивідуальні творчі завдання, тематичні квести й інтерактивні ігри: «Професія — музейник», «Музейний дослідник», «Музейна абетка». Під час майстер-класу кожен учасник створив власний музейний путівничок за допомогою друкарського преса Леопольда Левицького.

Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького
Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького

Наступний проект, який було присвячено Дню матері, відбувався в музеї у другу неділю травня. Тема материнства пронизує всю творчість Леопольда Левицького, він звертався до неї в різні періоди свого життя, адже його мати — Ольга Блюс — займала особливе місце в долі художника. В експозиції музею для дітей і для їхніх матерів було проведено тематичну екскурсію «Образ матері у творах Леопольда Левицького». У музейних залах діти зі задоволенням створювали власні подарунки для своїх матерів і бабусь: писали листи, виготовляли оригінальні вітальні листівки в техніці лінориту із використанням кліше-копій творів митця або ж власноруч робили сувеніри для найрідніших.

Цікавим досвідом у культурно-освітній роботі НМЛ стала участь у проекті «Музей без бар’єрів», під час якого працівники Музею Леопольда Левицького провели цикл тематичних екскурсій і майстер-класів для членів ГО «Спільнота „Лярш-ковчег”».

У межах культурно-освітньої програми НМЛ «Канікули в музеї» на базі нашої музейної експозиції розроблено низку інтерактивних тематичних проектів для дітей різного віку. Під час занять, які відбуваються на постійній основі, в цікавій інтерактивній формі школярам запропоновано ознайомитись із творчістю Леопольда Левицького, спробувати власні сили у різноманітних квестах, іграх і майстер-класах.

Під час весняних канікул було реалізовано проект «Великдень у музеї Леопольда Левицького», упродовж якого діти мали можливість відвідати тематичні екскурсії та майстер-класи із виготовлення авторських великодніх листівок у техніці лінориту з готових кліше або ж за власним ескізом на друкарському пресі митця, а також узяти участь у створенні великодніх композицій і в розписі писанок у різних техніках.

Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького
Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького

Особливо популярною цього року була дитяча програма «Літо з музеєм Леопольда Левицького», яка пропонувала цикл тематичних занять, що відбувалися протягом червня-серпня.

Розпочав програму дитячий інтерактивний проект «Музейний табір „Англійська+творчість”», який тривав упродовж червня. Проект було втілено за співпраці музею зі Студією навчання та дозвілля “Language Art Plus”. Протягом двох тижнів у Музеї Леопольда Левицького відбувалися тематичні заняття для дітей із циклу «Графічний калейдоскоп». Учасники проекту мали можливість ознайомитися з особливостями графічних технік Леопольда Левицького, взяти участь у цікавих іграх, у творчих заняттях за мотивами творів митця. У межах проекту пройшли такі заняття, як «Види та жанри мистецтва», «У світі тварин», «Музика в графіці», «Граємо в професії», «Спорт у графіці». Проект також передбачав розмовну практику з носіями англійської мови та уроки християнської етики. Дітям було запропоновано майстер-класи в різноманітних техніках.

Завдяки програмі «Літо з музеєм» вдалося реалізувати наступний дитячий інтерактивний проект — «Графічна казка Леопольда Левицького», — що презентував для дітей один із найцікавіших розділів творчості митця. У 50–60-х роках ХХ століття Л. Левицький, який відомий як ілюстратор народних і літературних дитячих казок, багато працював у жанрі книжкової графіки. Протягом тижня учасники цього проекту мали нагоду здійснити захопливу «подорож» у світ казок та оповідань, що їх проілюстрував художник. Перечитуючи твори І. Франка для дітей («Заєць та ведмідь», «Грицева шкільна наука», «Фарбований лис»), оповідання П. Козланюка («Мандрівники») та українські народні казки («Котигорошко»), діти щодня пізнавали тонкощі книжкової графіки та пробували себе як ілюстратори. На учасників чекали тематичні ігри, інтерактивні завдання, а також майстер-класи в різноманітних техніках: лінорит, живопис на склі, вибійка, аплікація із природних матеріалів, під час яких діти виготовляли власні цікаві тематичні композиції за мотивами казкових ілюстрацій Леопольда Левицького.

Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького
Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького

Наступний проект «Дітям про абстрактне мистецтво» мав на меті ознайомити юних шанувальників музею з модерністськими рисами творчості Леопольда Левицького, який одним із перших у мистецьких колах Галичини почав працювати в дусі західноєвропейських тенденцій. На прикладі графічних, живописних і скульптурних творів митця, які представлено в музейній експозиції, учасники в цікавій ігровій формі відкривали для себе особливості модерного мистецтва, занурюючись у незвичайний і чарівний світ абстракцій та експериментів.

У межах проекту впродовж тижня дітям було запропоновано цикл інтерактивних програм. Під час тематичної екскурсії-квесту «Предметне та безпредметне мистецтво» на прикладі графіки Л. Левицького учасники заходу вчилися розуміти і характеризувати абстрактні твори. На тематичному занятті «Гра в кубізм» діти розглядали гравюри, в яких художник, використовуючи прийоми цього мистецького стилю, «застосовуючи прості геометричні форми і ставлячи їх у відповідне положення, надає образам та предметам емоційної виразності» [2, 228]. Беручи участь у тематичній грі «Кольорова палітра художника», діти опрацьовували колористичні особливості графіки та живопису митця, а музейний квест «Графічне місто» представляв Леопольда Левицького як одного з найзнаковіших урбаністів українського мистецтва. Приховані людські емоції, характери та завуальовані образи діти вчилися розпізнавати під час інтерактивного заняття «Люди і маски», побудованого за мотивами графічного циклу митця «Маски», «в котрому він створює графічну паралельну реальність та відкриває таємницю особливості свого часу» [4, 24].

Проект дав змогу юним шанувальникам поекспериментувати і відчути себе художниками-абстракціоністами під час майстер-класів із виготовлення ліногравюри, венеційської маски та зі створення композицій у техніці квілінгу зі шкіри й холодного батику за мотивами графічних і живописних творів Леопольда Левицького.

Леопольд Левиський за роботою у майстерні, фото 1950-их років.
Леопольд Левиський за роботою у майстерні, фото 1950-их років.

Восени під час шкільних канікул Музей Леопольда Левицького запропонував тематичний проект «Графічна осінь», що мав на меті ознайомити дітей із особливостями осінніх пейзажів митця. Упродовж занять юні відвідувачі проекту взяли участь в квестах («Осінні мотиви Л. Левицького», «Осінь у Карпатах») та тематичних іграх («Осінні штрихи», («Осінь у місті», «Осінні абстракції»). Під час майстер-класів діти могли експериментувати з різними графічними техніками, зокрема опанували одну з найцікавіших – монотипію, в якій Л. Левицький досягнув неабияких успіхів.

На зимових канікулах розпочне роботу «Новорічна майстерня Леопольда Левицького», яка представить зимову тематику у творчості митця. Заплановано участь дітей у створенні новорічних композиції у різноманітних техніках.

Також уже традиційним для музею є щорічний Конкурс різдвяно-новорічної листівки, який триває упродовж жовтня-грудня. Одним із найцікавіших розділів у графічній творчості Леопольда Левицького є вітальна листівка. Створюючи поштівки з привітаннями, «митець поєднував різні жанри, а іноді ці композиції набували виразно символіко-алегоричного звучання» [1, 191]. Найбільшу кількість вітальних карток було призначено для друзів і знайомих із нагоди Нового року та Різдвяних свят. Учасники конкурсу — діти та молодь — зможуть за мотивами цих творів Л. Левицького створити власні святкові вітальні листівки. Роботи переможців за підсумками журі конкурсу експонуватимуться на виставці в музеї, а їхні автори отримають призи та пам’ятні дипломи.

У межах культурно-освітнього проекту «Школа і музей: працюємо разом» упродовж навчального року Музей Леопольда Левицького пропонує для учнів 1–11 класів музейні інтегровані уроки, які проводять працівники музею разом із учителями на базі музейної експозиції з різних навчальних предметів: образотворче мистецтво, трудове навчання, художня культура, українська мова та література, музика, математика. Проведення таких уроків у музейному середовищі — це чудова нагода «для дітей реалізувати свої пізнавальні інтереси» [3, 5], що викликає жваве зацікавлення в учнів, урізноманітнює навчальний процес і є важливим кроком до модернізації шкільної освіти.

Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького
Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького

Також протягом листопада в музеї триває ще один цікавий мистецький проект «Авангард і діти», що складається з кількох занять. На юних учасників чекає захоплююча мандрівка мистецтвом ХХ століття, під час якої вони на прикладі творчості Леопольда Левицького в цікавій та ігровій формі знайомляться з особливостями різних течій мистецького авангарду (абстракціонізм, кубізм, експресіонізм, футуризм), а також і самі пробують свої сили під час майстер-класів зі створення живописних композицій в цих стилях, що проводяться під керівництвом львівської художниці Тетяни Боричок.

Практику спільних творчих зустрічей з сучасними митцями музей планує продовжувати. Наступним стане літературно-мистецький проект „Образ кота в літературі та графіці” за співпраці з відомою львівською письменницею Галиною Вдовиченко, авторкою однієї з улюблених дитячих книг сучасності „36 і 6 котів”. В експозиції музею в цікавій інтерактивній формі дітки зможуть ознайомитися з героями цієї казкової повісті, а також з улюбленими „графічними” образами котів, що неодноразово ставали персонажами гравюр Леопольда Левицького.

Таким чином, культурно-освітня діяльність є одним із найбільш дієвих методів залучення глядача до музею, формування постійного кола відвідувачів , активізації співпраці з педагогами, а також важливим засобом промоції та популяризації у ЗМІ.”

Людмила СПІВАК
в.о. завідувача Художньо-меморіального музею Леопольда Левицького (відділ Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького)

ЛІТЕРАТУРА

  1. 1. Жмурко О. Вітальна листівка у творчості Леопольда Левицького / Оксана Жмурко // Літопис Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького. — Львів, 2011. — № 8 (13). — С. 190–198.
  2. Жмурко О. Образ людини в графіці Леопольда Левицького 1930-х років (на основі збірки Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького) / Оксана Жмурко // Збереження й дослідження історико-культурної спадщини в музейних зібраннях: історичні, мистецтвознавчі та музеологічні аспекти діяльності: доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф., Львів, 25–27 вересня 2013 р. / Національний музей у Львові ім. А. Шептицького; [редкол.: О. Біла (голова), М. Гелитович, О. Жеплинська, А. Забитівська, Р. Косів, Н. Олейнюк, Д. Посацька; відп. за вип. І. Кожан]. — Львів, 2013. — С. 224–229.
  3. Караманов О. Вступне слово / О. Караманов // Школа і музей: працюємо разом. Навчально-методичний посібник із музейної педагогіки (5–8 класи) / за ред. О. Караманова (наук. ред.), А. Цибка (відп. ред.). — Львів: Літопис, 2009. — C. 5–10.
  4. Леопольд Левицький: альбом / упоряд. Т. Лозинський [та ін.]; вст. ст. М. Бесага. — К.: Родовід, 2006. — 288 с.: іл.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.