“Інші береги” вже у Львові

158

В п’ятницю, 19 жовтня 2018 року, о 17.00 в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) на відкриття виставки живописних робіт київської художниці Ольги Петрової “Інші береги”.

“Виставка “Інші береги” Ольги Петрової – це не тільки живописна ода красі та різноманіттю світу, але перш за все – маніфест Cвободи. Подорожі Європою, Азією, Близьким Сходом мисткиня втілила у потужних та ліричних образах, що є художнім одкровенням. П’ять залів – п’ять живописних циклів – менш за все нотатки мандрівника. Авторка вживається в ауру, в духовну домінанту кожної країни та відкритим кольором подає її на полотні,” – зазначає кураторка виставки, кандидатка культурології Надія Павліченко.

Ольга Петрова. Прованс. 2008
Ольга Петрова. Прованс. 2008

Ольга Петрова належить до покоління, яке під тиском радянщини не боялось жити і думати самостійно і як могло боролось за власне “Я”. Мисткиня почала творчий шлях, коли здіймалась друга хвиля авангарду 1960-тих. Відверто товаришувала з одіозними для радянської влади Сергієм Параджановим, з українськими інтелектуалами Григорієм Кочуром, з геніальним перекладачем Миколою Лукашем, ілюструвала твори в часописі «Всесвіт». У 1974 в ідеологічному відділі ЦК КП України її ілюстрації до «Божественної комедії» Данте було кваліфіковано як сюрреалізм, що вилилось у негласну заборону видавництвам надавати їй будь-які замовлення. Довелося виїхати з Києва та в аспірантурі (Москва) написати та захистити дисертацію з теми «Мистецький коментар до «Божественної комедії» Данте Аліг’єрі XIV – XX століть». Так було набуто другий фах – мистецтвознавця. Після повернення до Києва О. Петрова поновила власну мистецьку практику.

Постер виставки Ольги Петрової "Інші береги".
Постер виставки Ольги Петрової “Інші береги”.

У випробуваннях долі Ольга Петрова зберегла найголовніше – потребу бути вільною людиною. Для творчої інтелігенції 1970-х років це було зовсім не просто. Більшість була приречена на «внутрішню еміграцію». Мистецтво світу знали лише з репродукцій. Нотр-Дам де Парі, Кельнський собор, Лондонський Тауер, тим більше – утаємничений світ Індії, Японії, здавалось, назавжди залишаться лише книжковими враженнями. Коли на початку 1990-х років з’явилась можливість мандрувати світом, О. Петрова була однією з тих українських художників, які негайно почали опановувати країну за країною. Це переживання Вільного Світу з пензлем в руках є особливим для тих, хто жив за залізною завісою.

Ольга Петрова. Лаванда. 2008
Ольга Петрова. Лаванда. 2008

За роки Незалежності Ольга Петрова здобула визнання як мисткиня та інтелектуалка у широкому світі. Її роботи зберігаються в поважному Британському музеї (Лондон), в ізраїльському музеї Яд Вашем, у державних та приватних музеях України, Японії, Індії, Норвегії, у колекціях поціновувачів мистецтва.

Її творчий метод обумовлено системою фовізму із трансформацією вражень та творчої енергії у метафізичні образи. «Я намагаюсь заповнювати полотна кольоровими формами, які випромінюють пристрасть, тим самим створюючи додатковий вимір почуттєвості, – каже авторка. – Він є відмінним від вимірів, що існують у раціонально-логічному світі. Це поза-евклідовий вимір. Колір – пристрасть – навіювання». Це те, чим Ольга Петрова готова поділитись з усіма, хто не є байдужим до краси.

Ольга Петрова. Маріам. 2008
Ольга Петрова. Маріам. 2008

Експозицію виставки живописних робіт київської художниці Ольги Петрової “Інші береги” можна оглянути в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) до 10 листопада 2018 року.

Наталка РАДИКОВА

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.