Імбер Нафталі Герц, або автор ізраїльського гімну із Золочева

1268
Імбер Нафталі Герц
Імбер Нафталі Герц

Видатний єврейський поет Нафталі Герц Імбер народився 1856 року у Золочеві. Перший вірш на івриті написав у 1866 році, навчаючись у хедері.  

Слава прийшла до Нафталі ще в юні роки – за поему, присвячену сторіччю приєднання Буковини до Австро-Угорщини, у 1875 році отримав нагороду від імператораФранца-Йосифа. У тому ж році в Імбера, який дозволяв собі вільнодумство, винрик конфлікт із золочівськими хасидами і він буквально утік до Бродів. Там під впливом реформатора юдаїзму, письменника Авраама Крохмаля та єврейського науковця Хешла Єгошуа Шора став прихильником реформаторської течії Гаскала.

Золочів на початку минулого століття
Золочів на початку минулого століття

У молодості Нафталі Герц захоплювався подорожами, зокрема відвідав Угорщину, Сербію, Румунію. У 1882 році переїхав до Палестини, де працював секретарем лорда Лоуренса Оліфанта з єврейських питань. Там сповна проявився і поетичний дар Нафталі Герца. У першу збірку віршів «Ранкова зоря», видану в Єрусалимі у 1886 році, увійшов і вірш «Наша надія» Саме цей вірш став текстом майбутнього гімну сіоністського руху і держави Ізраїль.

Жан-Леон Жером. Єрусалим. 1867 рік
Жан-Леон Жером. Єрусалим. 1867 рік

У 1887 році він повернувся до Європи, але невдовзі уже опинився в індійському Бомбеї. У 1888 році приїхав до Лондона, де близько зійшовся з єврейським письменником Ізраелем Зангвілом. Імбер навчав його івриту і брав у нього уроки англійської. Імбер став прообразом жебрака-поета в двотомному романі «Діти гетто» Зангвіла.

Нью-Йорк, вид на Манхеттен в 1902 році. У центрі - Парк-Роу-Білдінг.
Нью-Йорк, вид на Манхеттен в 1902 році. У центрі – Парк-Роу-Білдінг.

У 1892 року Імбер переїхав до США. Писав англійською мовою твори на духовно-містичні теми, переклав на іврит «Рубаї» Омара Хайяма.   За життя Імбера вийшли друком ще дві збірки його віршів — одна в Золочеві (1990 рік), інша в Нью-Йорку (1902 р.). У Нью-Йорку, на Манхеттені, поет і помер в 1909 році, встигнувши нажити собі чимало недоброзичливців, яким дошкуляв саркастичний характер поета. 1953 року прах Імберабуло перевезено до Єрусалиму.

Прапор держави Ізраїль
Прапор держави Ізраїль

Після утворення держави Ізраїль «Ха-тіква» фактично стала її гімном. Однак офіційний статус гімну був закріплений рішенням кнесету лише 10 листопада 2004 року.

Джерело: Край

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.