Як відкривали останні Східні Торги у Львові

1093
Вид Львова. Фотограф - Юзеф Едер
Вид Львова. Фотограф - Юзеф Едер

80 років тому, 1 вересня 1939 року, розпочалася Друга світова війна. Львів було піддано бомбардуванню Люфтваффе, що призвело до великих руйнувань. Було введено винятковий і оголошено воєнний стани та мобілізацію. Проте, незважаючи на ці події, місто намагалося жити звичним життям. Зокрема, 2 вересня 1939 року відбулося заплановане відкриття ХІХ Східних Торгів у Львові. Замітку про цю подію можемо прочитати у газеті «Діло» (ч. 201 від 5 вересня 1939 р.).

Газета "Діло" ч. 201 від 05 вересня 1939 р.
Газета “Діло” ч. 201 від 05 вересня 1939 р.

Отворення ХІХ Східних Торгів у Львові

В суботу 2 ц.м. [вересня 1939 р. – ред.] в год. 10.30 передполуднем відбулося у Львові згідно з програмою урочисте отворення ХІХ Східних Торгів у салі Промислово-Торговельної Палати. Присутніх достойників, делегатів ріжних установ і представників купецького стану привитав президент Пром. Торг. Палати д-р М.Шарський. По цьому промовив президент міста д-р Островський, що склав подяку за підтримку Торгів урядові, як також усім тим, що причинились до їх отворення. З черги промовив п. воєвода А. Білик, який підкреслив, що цьогорічні Торги відбуваються у вирішних хвилинах історії. Одночасно воєвода підніс вояцьке геройство Львова за те, що в нецілих 24 годин після того, як на вулицях Львова залунали детонації бомб із німецьких літаків і по двох алярмах – саля, в якій відбувається відкриття Торгів,заповнилася майже так, як кожного року. Тільки декому комунікаційні труднощі, зрозумілі у другому дні мобілізації, не дозволили приїхати до Львова. Воєвода закликав узяти собі приклад із Львова та зі Східних Торгів. Усі мусять працювати у повній рівновазі духа, у повному спокою як у фізичній,так і теж психічній спроможности. Треба у приватному житті опанувати думку й волю,треба вміти володіти своїми нервами. «В цій війні – казав далі воєвода Білик – нема ніякого компромісу як не було його в моменті, коли поставлено нам домагання. Коли б ми їх прийняли, то вони б перекреслили нашу незалежність, й дорогу до великости. Для нас ясна ситуація життя: кожного з нас не має ніякої вартости, коли воно не зможе розвиватись у свобідній, незалежній та великій державі.

Львів. Вулиця Академічна. Фото початку ХХ століття
Вул. Академічна і будинок Промислово-Торговельної Палати (сучасна адреса пр. Шевченка, 17)

Зясуймо собі з цього справу, що тепер не пора на великі слова . Одначе я намагаюся вживати простих слів. Коли вчора, безпосередньо на летунськім наступі, я обїздив місто,  бачив страти, вирви, ранених та ґрупи львовян, які обговорювали те, що трапилось, але на їх лицях я побачив холодну безоглядність і детермінацію. Так теж уявляю собі цілий польський нарід.

В закінченні своєї промови закликував воєвода Білик ще раз до спокою без огляду на змінні ходи війни. Підчас світової війни були хвилини в яких здавалося, що деякі народи щезнуть із карти світа. Деякі народи переходили таку важку долю, як Бельґія і Сербія. «Наша армія є ґаранткою,що підчас цієї війни нещастя, які зустрінули тамті народи, нас пощадять. Коли тепер так обговорюю цю проблему, то тому, що сам бачу і ви бачите і весь польський нарід, що початок війни відомий, але не відомий час закінчення війни та її переходи. Для нас один шлях: переможемо або щезнемо з поверхні землі. Перед нами смерть або перемога. Начальний Вожд поведе нас до перемоги!».

Центральний павільйон Східних Торгів. Фото 1930-х рр.
Центральний павільйон Східних Торгів. Фото 1930-х рр.

На закінчення всі гості під проводом директора Торгів д-ра Ясінського поїхали на Східні Торги, де символічну стяжку протяв іменем уряду воєвода Білик. Потім відбулися оглядини Торгів, які, не зважаючи на всі труднощі нинішніх днів, зорґанізовано д. справно.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.