Гімн країни спочатку виконували на гітарі

412
Михайло Вербицький
Михайло Вербицький

10 березня в Україні відзначається День Державного гімну, святкування якого затвердив Кабінет Міністрів України на засіданні 7 грудня 2021 року.

Державний гімн України – один з головних державних символів України поряд із прапором і гербом.

Дата святкування обрана не випадково. У готелі “Під провидінням” у Перемишлі 10 березня 1865-го вперше виконали гімн “Ще не вмерла Україна”. Там відзначали четверті роковини смерті Тараса Шевченка.

Автор вірша слів Павло Чубинський написав їх 1862 року. Вірш почав своє нелегальне існування в межах царської Росії як патріотично-політичний твір і як пісня. Наступного року вірш з’явився у львівському журналі “Мета”.

Микола Опанащук. Павло Чубинський. 2006. Ліногравюра
Микола Опанащук. Павло Чубинський. 2006. Ліногравюра

Там його і прочитав отець Михайло Вербицький, композитор та священник із Галичини. Гадав, що це вірш Шевченка. Він сподобався, за тиждень отець Вербицький написав музику до всіх віршів, опублікованих у журналі. Спершу для гітари, а потім для хорового співу.

Згодом з’ясувалося, що вірш належить не Шевченкові, а молодому етнографові Павлові Чубинському з Борисполя під Києвом. Автор тексту та автор музики за життя так і не познайомилися. Та пісня на музику Вербицького пішла поміж люди.

Пам'ятник о.Михайлу Вербицькому, 27 грудня 2015 року
Пам’ятник о.Михайлу Вербицькому, 27 грудня 2015 року

Уперше як державний гімн її виконали 22 січня 1918 року – під час проголошення четвертого Універсалу Української Народної Республіки в Києві.

Президією Верховної Ради України 15 січня 1992 року було затверджено музичну редакцію Державного гімну України (“Ще не вмерла Україна”), автором якої є Михайло Вербицький.

А текст гімну затверджено Законом України “Про Державний Гімн України” 6 березня 2003 року.

Наталка СТУДНЯ

Джерело: Gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.