На сайті Фотографії Старого Львова упродовж січня–лютого 2022 року були подані розвідки про емблему, логотип, печатки, відзнаки та нагороди Карпатського Лещетарського Клубу у Львові та його осередків у Галичині. Сьогодні увазі читача представлено гімн цієї спортивної організації.
До духовних скарбів української нації можна, без сумніву, віднести гімн Карпатського Лещетарського Клубу. Слова і музику написав у 1933 р. відомий поет, прозаїк, критик, громадський діяч, композитор, бард січового стрілецтва, спортсмен, редактор, учасник національно-визвольної боротьби, старшина Легіону Українських Січових Стрільців та Галицької Армії Роман Купчинський. У гімні сконцентровано думки, почуття, мрії та сподівання тогочасної молоді. Нижче наведено текст гімну КЛК:
Гей у соняшні простори!
Гей на волю з хат тісних!
Через гори, через доли,
По килимах снігових.
На лещетах, мов на крилах,
Ловим кожну ясну мить.
Тільки кров нам грає в жилах,
Тільки вітер нам шумить.
Гей покинь турботи в хаті
І до гурту приставай.
Перед нами в білій шаті
Розгорнувся рідний край.
На лещетах, мов на крилах,
Ловим кожну ясну мить.
Тільки кров нам грає в жилах,
Тільки вітер нам шумить.
Гімн КЛК звучав на усіх важливих заходах, які проводила організація. Чи не вперше його почули члени товариства 9 грудня 1933 р. у Народному Домі у Львові на так званому «Чайному вечорі», з нагоди відкриття зимового сезону та 9-ої річниці від заснування КЛК. Програма заходу включала: 1) «Лещатарський гимн»; 2) вітальне слово Лева Шепаровича; 3) розповідь Романа Купчинського «Зима за моїх гімназійних часів»; 4) презентація на екрані світлин Олександра Пежанського з музичним супроводом і фаховими поясненнями Романа Купчинського (пседонім «Галактіон Чіпка»); 5) забави під керівництвом членкинь КЛК та спортивного клубу «Стріла».
На багатьох урочистих заходах КЛК виконувався як організаційний так і національний гімн «Ще не вмерла Україна».
Діяльність КЛК була припинена 1939 р. із загарбанням західноукраїнських земель більшовицькою владою СРСР. Однак започатковані КЛКівцями лещетарські традиції зберігалися і в часи нацистської окупації українських земель 1941–1944 рр. і в повоєнний період на еміграції у Німеччині, США і Канаді. У 1989 р. діяльність КЛК відновлено у Львові (перший голова Орест Антонюк (1989–1991). З 1991 р. у Незалежній Україні КЛК проводить щорічні Всеукраїнські змагання, учасниками яких, окрім членів клубу, є спортсмени з різних міст України та з-за кордону. Сьогодні члени КЛК освоюють нові види активного відпочинку і спорту: сноубординг, віндсерфінг, кайтинг, гірський велотуризм.
Таким чином, керівництву Карпатського Лещетарського Клубу у 1924–1939 рр., не зважаючи на складну фінансову спроможність членів та політичну ситуацію на українських землях окупованих Польщею, вдалося відносно швидко розробити відповідну символіку та атрибутику, зокрема емблему, логотип, печатки, відзнаки, гімн. До цієї роботи було залучено провідних українських фахівців того часу, зокрема графіка Роберта Лісовського та поета і композитора Романа Купчинського. Символіку КЛК створено, виходячи із назви та завдань організації. Тому основними елементами символіки були зображення лещетаря, лещетарського інвентаря та місць проведення тренувань і змагань. Це свідчило перш за все про викристалізування організаційних та ідеологічних засад КЛК.
Подальше вивчення порушеної проблеми дасть можливість відтворити цілісну картину процесу створення та застосування символіки спортивними організаціями на західноукраїнських землях у першій половині ХХ століття.
Андрій СОВА
історик
Джерела та література:
- Альманах Карпатського Лещетарського Клюбу. 1924–1984 / Упорядкувала Ольга Кузьмович. – Львів–Мюнхен–Нью-Йорк : Видавництво Карпатського Лещетарського Клюбу Нью-Йорк, 1989. – 240 с.
- Гімн КЛК // Карпатський Лещетарський Клуб. URL: http://www.klk.com.ua/anthem.html (дата звернення 11.02.2022).
- Пісні Романа Купчинського «Ми йдемо в бій» / Упоряд. І. Соневицького, післямова А. Сови. – Львів: ЗУКЦ, 2012. – 140 с.
- Карпатський Лещетарський Клуб: національний досвід спортивної традиції. Листівка / Авт.: Сова А. О., Тимчак Я. В., Яремко І. Я.; літ. ред. М. Пономаренко; оформл. Б. Ляльки. – Львів: ЛДУФК, 2015. – Вип. – 2 с.
- Сова А. Символіка Карпатського Лещетарського Клубу // Записки Наукового товариства імені Шевченка. – Львів, 2015. – Т. CCLХVІII: Праці Комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін. – С. 457–466.
- Сова А. Іван Боберський: суспільно-культурна, військово-політична та освітньо-виховна діяльність: монографія; Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України; Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського; Центр незалежних історичних студій. – Львів, 2019. – 512с.
- Сова А. Початки Карпатського Лещетарського Клубу у Львові. URL: https://photo-lviv.in.ua/pochatky-karpatskoho-leshchetarskoho-klubu-u-lvovi/ (дата звернення: 21.01.2021).
- Сова А. Символіка Карпатського Лещетарського Клубу: емблема та логотип. URL: https://photo-lviv.in.ua/symvolika-karpatskoho-leshchetarskoho-klubu-emblema-ta-lohotyp/ (дата звернення: 28.01.2022).
- Сова А. Символіка Карпатського Лещетарського Клубу: печатки. URL: https://photo-lviv.in.ua/symvolika-karpatskoho-leshchetarskoho-klubu-pechatky (дата звернення: 4.02.2022).
- Сова А. Відзнаки і нагороди Карпатського Лещетарського Клубу. URL: https://photo-lviv.in.ua/vidznaky-i-nahorody-karpatskoho-leshchetarskoho-klubu/ (дата звернення: 11.02.2022).
Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків, Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у книзі, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: andrijsova@yahoo.com; sovaandrij1980@gmail.com
Гарно!
Цікаво, скільки преглядаю періодику на віоліті, ніколи цього твору не зустрічала