“Гаррі Поттер” початку ХХ століття і трохи реклами з львівської газети

818
“Гаррі Поттер” початку ХХ століття і трохи реклами з львівської газети

Ще зовсім недавно наші “дитячий” та “дорослий” світи переживали ейфорію від виходу в світ “Гаррі Поттер і прокляте дитя”. Львівські книгарні тоді просто розривали. З цієї нагоди, пропонуємо до вашої уваги розповідь про схожу ейфорію та пов’язані з нею казуси початку ХХ століття. В епіцентрі оповіді Артур Конан Дойл та його Шерлок Холмс. Про те, чого і як чекали, яким чином тиснули на автора і багато іншого “розповідає” журналіст львівського видання “Gazeta Poranna”. Задля кращого сприйняття оповіді та більшого ознайомлення зі світом людей того часу, оглянемо також деякі зразки реклами, запропоновані в цьому номері газети.

Артур Конан Дойл. Фото з https://uk.wikipedia.org
Артур Конан Дойл. Фото з https://uk.wikipedia.org

Кумедно сьогодні, в ХХІ столітті, коли ще кілька місяців тому покупці “роздирали” книгарні через появу нової частини серії про Гаррі Поттера, читати про схожі речі, але майже столітньої давності. “Величезна популярність чоловіка, якого ніколи не існувало”, “Конан Дойл невільник власних дій”, “останній виступ короля детективів”. Такими фразами дописувач львівського видання “Gazeta Poranna” розповідав у 1927 році своїм читачам про ажіотаж довкола персони письменника Артура Конан Дойля та його творіння Шерлока Холмса. Автор зазначає, що на цьому сер Артур Конан Дойл вже зробив собі цілий маєток, але читачі все одно вимагають продовження. Самому письменнику його персонаж вже добряче набрид і він вирішив “uśmiercić” Шерлока Холмса, але читачі проти.

"Gazeta Poranna". Фото Є. Гулюка
“Gazeta Poranna”. Фото Є. Гулюка

Планувалось, що книгою “Його останній уклін” серія про Холмса мала би закінчуватись та читачі почали тиснути на Конан Дойля і просити аби він воскресив свого героя. Видавці пропонували письменнику захмарні гонорари за нову частину, але він довго опирався. Зрештою, хоч і з неохотою, вирішив видати новий том про видатного детектива. Збірочка “Книга пригод Шерлока Холмса” була підготовлена до друку, а сам Конан Дойл написав передмову, де зазначив, що нічого іншого про Шерлока Холмса більше не напише.

"Gazeta Poranna". Повідомлення про Шерлока Холмса. Фото Є. Гулюка
“Gazeta Poranna”. Повідомлення про Шерлока Холмса. Фото Є. Гулюка

Далі автор статті говорить, що мабуть письменник має зараз більш цікаві заняття. Зокрема, пишуть, що він цікавиться спіритуалізмом. Втаємничені переказують, що Конан Дойла таки вдасться впросити і він напише щось нове, але тут можна хіба лише гадати. На сам кінець, журналіст подає кілька цікавих деталей з життя письменника. Зокрема, що той спочатку був лікарем і тільки згодом став письменником: перший роман про Холмса видав молодий нікому не відомий лікар в 1887 році. З того часу таких оповідок він видав 68. Багато з того часу змінилось, а Шерлок Холмс і далі популярний. Конан Дойл часто пробував писати і інші речі, але громадськість і далі вперто вимагала нових книг про свого улюбленця. Закінчує автор сумними словами, що бідний Конан Дойл є невільником свого персонажа, якого ніяк не може поховати.

"Gazeta Poranna". Конкурс. Фото Є. Гулюка
“Gazeta Poranna”. Конкурс. Фото Є. Гулюка

Жителі ж Львова того часу були невільниками реклами. Пропонуємо кілька зразків такої з того ж номеру газети, де була розповідь про Шерлока Холмса. Розпочнемо з конкурсу.

"Gazeta Poranna". Вілла. Фото Є. Гулюка
“Gazeta Poranna”. Вілла. Фото Є. Гулюка

За цей конкурс можна було виграти віллу і навіть показали як вона насправді виглядає)))))))

"Gazeta Poranna". Шевроле. Фото Є. Гулюка
“Gazeta Poranna”. Шевроле. Фото Є. Гулюка

Бажаючим поїхати кудись влітку і гарно провести час, пропонують автомобіль шевроле. Такі 100 років тому можна було придбати у Львові, на вулиці Валовій 11а. Жоден інший автомобіль з такою ціною не має таких характеристик. Лише з цим автомобілем можна гарно та комфортно провести літо. Так каже реклама і ми не маємо підстав їй не вірити))))

"Gazeta Poranna". Реклама. Фото Є. Гулюка
“Gazeta Poranna”. Реклама. Фото Є. Гулюка

Якщо шукаєте адвоката, то Вам на бічну Зиблікевича. З венеричними хворобами зверталися на Сикстуську, 37. Бажано не переплутати.

"Gazeta Poranna". Мінеральна вода. Фото Є. Гулюка
“Gazeta Poranna”. Мінеральна вода. Фото Є. Гулюка

Життя – це рух, а вода – це життя. Закінчуємо статтю рекламою лікувальної мінеральної води. Її досі можна купити у нашому місті. Для читачів сайту “Фотографії старого Львова” навіть зі знижкою)))))

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Gazeta Poranna. – Lwów, 1927. – №8188. – S. 1 – 12.
  2. Śmierć i zmartwychwstanie Sherlocka Holmesa // Gazeta Poranna. – Lwów, 1927. – № – S. 7.

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.