Цього тижня команда Фотографій Старого Львова піддалася мейнстриму і теж вирішила напередодні Нового Року розповісти, якими ж були львівські ялинки у різні роки.
А розпочнемо із середини ХХ ст. До початку 50-х років ялинку ставили там де і зараз – поруч з Оперним театром. Проте, з 1952 року там розмістили погруддя Леніна, тому необхідно було знайти інше місце для зеленої красуні.
Тож було вирішено розташувати міську ялинку у центрі великої круглої клумби на місці демонтованого пам’ятника королю Яну ІІІ Собеському. І до кінця 1980-х років, за деякими виключеннями, ялинка красувалася саме на цьому місці. А згодом там спорудили пам’ятник Тарасові Шевченку.
Новорічна ялинка в радянський час відрізнялась за оздобленням від сучасної. На її вершині не було ангела, а майоріла зірка, при чому не Вифлиємьска, а радянська – п’ятикутна й червона. Звичайно, ніякої шопки під ялинкою не було. Її місце займали офіційно затверджені радянською владою, та чужі для львівського населення, персонажі – Дід Мороз та Снігуронька.
Цікаво, що від 1970-х років під ялинкою почали збиратися колядники. Колядування набуло такого розмаху, що новорічне дерево перенесли у сквер перед Парком культури при сучасні вул. Вітовського і поставили коло нього охорону. Але, оскільки поруч був КДБ, запал колядників вщух.
А тепер перенесемося уже ближче до наших днів.
Ялинку того року привезли із Рудно. Вона мала 18 метрів і коштувала місту 3 тисячі гривень. Красуня була підсвічена червоно-синіми кольорами та прикрашена великими цукерками.
2011 рік
У 2011 році ялинка приїхала з Пустомит. Її висота сягала 19,5 метрів. Особливістю прикрас стали спеціальні металеві конструкції — янголи, які розробили для ялинки у Ватикані.
2012 рік
Тогорічна ялинка могла похвалитися яворівськими іграшками роботи народних майстрів Остапа Сойки та Оксани Когут, котрі виготовили 200 автентичних прикрас. На це, а також охорону дерева з міського бюджету виділили 55,5 тисяч гривень.
2013 рік
Міська новорічна красуня того року була, знову ж таки, прикрашена яворівськими іграшками, а також забавками ручної роботи, які виготовили учні художньої школи ім. О. Новаківського, та 40 новими синьо-жовтими світильниками. Окрім того, дерево прикрасили українські герби-тризуби та символи Євросоюзу.
Новорічне дерево привезли з Дрогобицького лісгоспу (Бориславське лісництво) і встановили 12 грудня. Висота ялинки сягала 17 м. , а її вартість склала 4 152 грн.
Урочисто увімкнули вогники на лісовій красуні 19 грудня, в день Святого Миколая. Участь в дійстві взяли 15 дітей: 5 зі Сходу України, 5 з АР Крим та 5 маленьких львів’ян соціально-незахищених категорій.
Красуню для новорічного свята відшукали аж за сотню кілометрів від обласного центру – у Карпатах, а саме у Східниці. Це була ялиця заввишки коло 18 метрів, яка мала приблизно 40-45 років. Прикрасили її у патріотичних кольорах.
Родзинкою цьогорічної ялинки 2016 року була оновлена святкова ілюмінація, що складалася із гірлянд, а також освітлених кульок та кубиків, що гармонійно компонувало з вуличним освітленням.
Висота ялинки становила близько 20 метрів, а її вартість склала 4,5 тис. грн., а разом із транспортуванням, монтажем, облаштуванням ілюмінації, прикрашанням та охороною – близько 116 тис грн.
2017 рік
Цього разу ялинку Львову подарувала мешканка Брюхович. Місто вирішило відмовитися від звичних іграшок та гірлянд і прикрасити дерево у європейському стилі. Для ялинки висотою у 18 метрів закупили гірлянду жовтого кольору з-за кордону, довжина якої близько 8 кілометрів. Внизу ж встановили декорації-подарунки різних висот: півтора метри, 1,20 та 1 метр.
Традиційно дерево встановили на площі перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. С. Крушельницької. Цьогоріч воно сягає 20 метрів заввишки.
Зелена красуня цього року, як і минулого, була не закуплена, а подарована місту. За неї дякуємо мешканці с. Буда Яворівського району Львівської області.
18 грудня 2018 року центральну міську ялинку засвітили. Тоді ж відбулася передача Вифлеємського вогню миру мешканцям Львова.
Софія ЛЕГІН
Для публікації використані матеріали Фотографій Старого Львова, а також Дивись.Info