Фіксаж Зображення і Слова, або персональна фотовиставка Йосипа Марухняка

881
Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка
Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка

У львівській кав’ярні-музеї кіно- і фотомистецтва “Фіксаж” відбулася презентація книги Йосипа Марухняка «Зцілення Сонцем» і відкриття персональної фотовиставки за її мотивами.

Книга «Зцілення Сонцем» відомого львівського фотомитця Йосипа Марухняка вийшла недавно у видавництвах «Камула» і «Львівська політехніка» й стала вагомою подією у мистецькому житті Львова, адже автор тридцяти двох персональних фотовиставок і багатолітній журналіст явив себе, що називається, в новій іпостасі – як письменник і новеліст. Про це, власне, і йшла мова на цій події у затишному закутку на вулиці Князя Романа, де вже упродовж п’яти років діє музей – кав’ярня кіно- і фотомистецтва. На стінах, поруч зі старими фотоапаратами і кінокамерами, про які вже й поняття не має нинішнє покоління, розмістилися фотороботи Йосипа Марухняка, які увійшли до книги «Зцілення Сонцем». Прийшли небайдужі до фотомистецтва й, особливо – мистецтва Слова, львів’яни: актори, журналісти, фотохудожники, мистці – щоб поговорити про книгу і послухати прочитання новелет Йосипа Марухняка у виконанні акторів Львівського драматичного театру імені М. Заньковецької.

Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка
Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка

Ініціатором заходу став менеджер цього незвичайного закладу і відомий фотомитець Сергій Смірнов. «Це вже двадцять п’ята виставка у нашій кав’ярні за останні п’ять років, – сказав він.- У нас, львівських фотохудожників, є свій, різний шлях до глядача. Ми знаходимося ніби в якомусь парнику, як рослини, які переплелися між собою, але кожен знайшов своє місце. У Йосипа Марухняка – якесь особливе місце, у нього воно дуже переплелося з літературою, словом. Ця людина однаково володіє і фотографічно-візуальною стороною, і вербальною… На виставці в музеї Михайла Грушевського пан Йосип подарував мені цю книгу. Я глянув: ну, гарна, фотографії гарні, а потім вдома почав читати – повільно, вдумливо, бо зустрів там такі слова, які ми вже не вживаємо, там – така культура мови вже не з нашого часу, зустрічаються дуже цікаві вислови, поєднання думок – справді висока література. І це в поєднанні з таким творчим фотомистецьким підходом створює дуже цікаве ціле, то ж я подумав: варто було б зробити презентацію в нашому закладі. Нам зараз усім під Новий рік бракує Сонця, а книжка називається «Зцілення Сонцем».

… Коли я вивішував цю експозицію, то вдивлявся в кожну роботу і зауважив, наскільки ця людина обмежує себе у виражальних засобах, наскільки він не зловживає кольором, широкими загальними планами. Йосип Марухняк дуже вибірково підходить до створення зображення. Напевно, така сама у нього і літературна лабораторія, з такою ж ретельністю він підходить до слова, тому я дуже радий, що сьогодні ці роботи в нас експонується, що присутній їх автор, і ми зібралися щоби почути прочитання цих творів у виконанні професійних акторів».

Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка
Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка

Народний артист України, актор театру ім. Марії Заньковецької Григорій Шумейко перед прочитанням творів Йосипа Марухняка поділився своїми враженнями від книги «Зцілення Сонцем». «Журналіст і фотомитець, мабуть, найважча професія, бо вони поєднують в собі стільки, що, здається, ні поет, ні артист, ні живописець, ні ритор, ні лектор, ні вчитель стільки не поєднують, в усьому цьому діапазоні трошки втрачають в оцінці, – каже Григорій Шумейко. – Я знаю Йосипа Марухняка давно і знаю який світ він відкриває: осягнення життя, осягнення свого мистецтва, тих категорій і цінностей, з якими він і я живемо, бо ми – люди одного покоління, яке вбирало з оточення, з глибин пізнання мистецтва, ми відчували самі його джерела, а не лише краплини, які їх родять… У його творчості виражено світогляд покоління, а це – дуже важливо. Не всі зараз знають в якому часі ми жили і як нам важко було займатися творчістю… Оце піднесення, зцілення Сонцем, ця вертикаль – у назві його книги. Від рідної землі йде це вознесіння духовне. Це – колосальний образ. І він втілився у слові Йосипа. Несподівано для мене і для багатьох. Його Слово нічим не поступається, а, може, й передує його мисленню фотомитця, бо його світогляд, його критерії мистецькі вимогливості до себе надзвичайні».

Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка
Відкриття персональної фотовиставки Йосипа Марухняка

А далі відбулося художнє читання новелет із книги «Зцілення Сонцем» і тепла, приязна розмова у затишній львівській кав’ярні, за чим уже всі так скучили через ті різні локдауни і дефіцит живого спілкування між людьми. В обговоренні фотовиставки взяли участь поетеса Оксана Лозова, публіцист Мирослав Греділь, кандидат фізико-математичних наук Юрій Дубленич, мистецтвознавець й актриса Оксана Бобошко-Вандерховен, письменник Мар’ян Нищук, фотохудожник Андрій Куб’як. Зцілитися «марухняківським» Сонцем у кав’ярні «Фіксаж» ще можна до кінця року.

Галина ФЕСЮК
поетеса, член НСЖУ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.