Фестиваль «ВЕЖА+» зібрав у Львові архітекторів з усієї України

528
Ольга Клейтман, архітекторка з Харкова. Світлила Галина Ткачук
Ольга Клейтман, архітекторка з Харкова. Світлила Галина Ткачук

16-17 грудня у Львові відбувся четвертий Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв ВЕЖА+. Більше 170 архітекторів, урбаністів, дизайнерів, представників інших творчих професій зі Львова, Києва, Харкова, Дніпра, Ужгорода, а також Франції, Німеччини, Польщі зібралися на єдиний, що відбувся в цьому році, великий український архітектурний захід.

Вони обговорили стан галузі в Україні зараз, майбутню відбудову міст на Сході держави, нові тренди в архітектурі та урбанізмі, зміну в завданнях архітекторів сьогодні — зокрема, будівництво модульних містечок, співпрацю з ЗСУ, волонтерство. «Зараз, коли країна переживає найважчі часи в сучасній історії, можливість зустрітися з колегами, синхронізувати настрої, думки, мрії дуже важлива, — вважає співзасновник ВЕЖІ, архітектор, голова Львівської спілки архітекторів у 2017-2020 роках Богдан Гой. — Це дає надію, що ми переможемо і все відбудуємо».

Фестиваль «ВЕЖА+» 16 грудня почався з повітряної тривоги — в момент, коли фестиваль мав відкритися, 76 російських ракет летіли над Україною, націлені на об’єкти енергетичної і соціальної інфраструктури, падали на житлові будинки в Києві й Кривому Розі. Відкриття затрималось, але майже всі учасники дісталися простору KIVSH, де цьогоріч проводився фестиваль. Запит був дуже великий, кажуть організатори. Наприклад, не було вільних місць в лекційному залі, коли там розповідали про свої останні проєкти відомі в Україні та Європі архітектори Олег Дроздов, Ольга Клейтман (обидва з Харкова), Олексій Образцов (Дніпро), їхній колега з Франції Мартен Дюплантьє (Martin Duplantier, Париж), архітектурний фотограф з Німеччини Йохан Зердун (Yohan Zerdoun, Фрайбург), медіа-художник з Польщі Александр Яніцький (Краків). Дискусію про роль мистецтва під час війни модерував мистецтвознавець Павло Гудімов.

Олександр Образцов, який працює в Дніпрі, розповідає про умови роботи в воєнний час: «Зараз активна десь третина з наших проєктів. В 150 метрах від одного з наших майданчиків впало дві ракети, загинула людина. Але будівництво продовжується».

Схожі враження і в харківської архітекторки Ольги Клейтман, яка з початку вторгнення тримає на підвіконні три протипіхотні гранати — на випадок, якщо доведеться зустрічати росіян в рідному місті. Ольга волонтерить, допомагає військовим і літнім людям, але не полишає професію — розробляє проєкт нової набережної в Черкасах. В майбутніх проєктах по відновленню постраждалих від війни міст надважливим буде розумне та економне використання наявних ресурсів, вважає архітекторка — бо масштаби відбудови будуть величезними.

Її земляк Олег Дроздов вивіз студентів і викладачів Харківської архітектурної школи у Львів, де навчання продовжилося. Але школа обов’язково повернеться в Харків, обіцяє її засновник. «Наша країна зараз «перекошена» — найбільш творчі люди та ідеї зараз на заході України. Саме тому нам треба думати, як створити привабливе середовище і повернути людей на схід, — впевнений Олег Дроздов. — Зараз — час для переосмислення ролі житла. Мають з’явитися нові його форми, як і нові форми об’єктів соціальної інфраструктури, які нам теж треба відбудовувати — наприклад, шкіл. Але, які б проєкти ми не робили після Перемоги, вони будуть дуже поліфункціональними. І це потребуватиме нових знань і програмного проєктування».

На фестиваль завітали представники влади — головні архітектори Львова і Ужгорода. Так, начальник управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради Антон Коломєйцев розповідав про те, як у Львові створюють модульні містечка для переселенців, інтегруючи їх в існуючі мікрорайони, наприклад, на Сихові. Його колега з Закарапаття Олег Боршовський розповів, як архітектори допомагають військовим на передовій розумітися на мапах і схемах.

«Все в архітектурній спільноті в руках активних лідерів, які не бояться щось робити. Успішні справи робляться конкретними людьми, які залишаються тут, підтримують ЗСУ, працюють, волонтерять», — пояснює Богдан Гой.

Вивчення на другий день фестивалю досвіду створення групою архітекторів з різних міст комплексу Emily Resort у Винниках (Львів) засвідчило ефективність співпраці кількох бюро і студій. «Практика колаборації прийнята в різних країнах Європи, в Польщі теж, — погоджується координатор мистецьких проєктів Національної спілки архітекторів Олександр Барановський. — Зараз пік будівельної та архітектурної активності — на Заході України. Не дивно, що саме у Львові з’являються такі об’єкти, які поєднують бачення авторів з різних частин держави».

Ще одна тема, яка постійно з’являлася у виступах і розмовах учасників «ВЕЖІ+» — прийнятий Верховною Радою напередодні законопроєкт №5655 про реформування сфери містобудівної діяльності. І Національна спілка архітекторів України, і професійне середовище неодноразово закликали депутатів переробити цей документ, який суттєво зменшує можливості архітекторів, громад, місцевого самоврядування впливати на архітектурні та інженерні рішення в новобудовах. Дискусія про законопроєкт, яка стала, мабуть, найактивнішою за фестиваль, сталася у другий день після виступу Анни Кирій, архітекторки з Києва, заступниці голови Архітектурної Палати НСАУ про участь Спілки архітекторів у прийнятті рішень в галузі будівництва. До обговорення приєдналися президент Національної спілки архітекторів України Олександр Чижевський та депутатка ВР Ганна Бондар, архітекторка за фахом та одна з організаторок київського міжнародного архітектурного фестивалю CANactions, яка активно бере участь у всіх архітектурних питаннях законотворчості та очолювала організацію проведення конкурсів реконструкції Майдану Незалежності та Хрещатика після Революції Гідності.

Учасники фестивалю «ВЕЖА+» впевнені, що активність і згуртованість професійної спільноти архітекторів, яка яскраво проявилася в останні місяці, дозволить переконати владу повернути цей документ на доопрацювання.

«Фестиваль показав, що спільноті архітекторів треба триматися разом, бо виклики зараз постають не лише через війну. Але разом ми переможемо», — впевнений Олександр Барановський.

Організатори Фестивалю:

  • Богдан Гой – архітектор, керівник компанії А7 architects
  • Оксана Шумелда – керівник студії архітектури і дизайну O.M.Shumelda
  • Юля Шемчук – архітекторка, Архітектурне ательє Юлі Шемчук
  • Олена Нікітенко – архітекторка, дизайнерка, Архітектурна майстерня Олени Нікітенко
  • Ірина Прима – засновниця і видавчиня, головна редакторка журналу PRIMA INTERIOR
  • Ангеліна Єфименко – архітекторка, арт-менеджерка фестивалю

Фестиваль реалізовано за підтримки Національної спілки архітекторів України та
Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної військової адміністрації.

Денис КУКЛІН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.