Епітафійні таблиці як храмова традиція середини XIX століття (відео)

992

Ми далі продовжуємо розповідати вам про Свято-Покровський кафедральний собор УПЦ КП у Львові (Колишній костел св. Миколая та монастир Тринітаріїв) і про непросту історію цього прекрасного храму. Як ви пам’ятаєте, попередніх публікаціях ми розповідали про історію появи у Львові монахів-тринітаріїв, унікальні домінанти тринітарського храму,  про чотири головні ікони храму, про зміни, які зазнав храм у міжвоєнний період, та про історію храму після другої світової війни,  а сьогодні  докладно розкажемо про епітафійні таблиці – храмову традицію середини XIX століття. Розповідає кандидат історичних наук, історик-медієвіст, архівіст Василь Кметь.

Інтер’єр Свято-Покровського кафедрального собору, давнього тринітарського храму святого Миколая, зазнавав певних змін упродовж XIX – поч. XX ст. Зберігся докладний опис інтер’єру храму середини XIX століття – Феліціан Лобенський уклав інвентар, з якого ми знаємо що у цей період у храмі з’явилися живописні пам’ятки відомих тогочасних майстрів, зокрема образ “Найсвятішого Серця Ісусового” Алоізія Рейхана.

Зруйновані пам'ятні епітафійні таблиці
Зруйновані пам’ятні епітафійні таблиці

Упродовж XIX століття у соборі з’явилась нова традиція – вшановувати епітафійними таблицями видатних діячів, які були пов’язані з діяльністю храму. Серед таких постатей був –священик Зигмунд Одельгевич, який тривалий час служив, опікувався храмом, певний період був наставником Зигмунда Гораздовського, відомого церковного діяча і реставратора цього храму. Також вшанований епітафійною таблицею був і священик Евстахій Скроховський, відома цікава особистість, випускник Паризької школи мостів та доріг, який починав свою кар’єру як інженер, але, зацікавившись мистецтвом, поїхав до Риму і поступив на Григоріанум, відтак, здобувши докторський титул, став професором церковної історії Львівського університету. Відома його низка публікацій з церковної археології, дослідження давньої сирійської церкви. Була в храмі й пам’ятна таблиця на честь Пьотра Хмельовського, завідувача кафедри польської літератури, відомого літературознавця, дослідника творчості Адама Міцкевича, який був також відомий своїми педагогічними новаціями і апеляціями до необхідності самостійної роботи студентів.

Епітафійна таблиця священику Евстахію Скроховському
Епітафійна таблиця священику Евстахію Скроховському

Кінець XIX та початок XX сторіччя в історії храму пов’язані також із діяльністю видатної особистості – священика Зигмунда Гораздовського. Зигмунд Гораздовський був відомий своєю катехитичною, місіонерською діяльністю, доброчинністю. Його катехитичні методики та рекомендації було перекладено багатьма мовами та використовувалися католицькими місіонерами в різних країнах світу. Його сміливість у спілкуванні з важкохворими людьми викликала захоплення навіть у його сучасників. Не випадково у 2001 році, під час перебування у Львові, Іван Павло II беатифікував цю видатну особистість, а 2005 року він був канонізований. З історією храму Зигмунда Гораздовського пов’язує ще одна надзвичайно важлива історія – 1902 року він ініціював оновлення та проведення реставраційних робіт у соборі та монастирському комплексі. Роботи за проектом Лужецького тривали кілька років і до 1904 року були повністю завершені. У квітні 1905 року Зигмунд Гораздовський отримав титул папського шамбеляна. Однією із підстав для цього була реставрація тринітарського комплексу.

кандидат історичних наук, історик-медієвіст, архівіст
Василь КМЕТЬ

Ця публікація є продовженням співпраці нашого сайту Фотографії старого Львова і сайту Духовна велич Львова і відкриває цілий цикл унікальних публікацій. Чекайте на продовження найближчим часом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.