Сьогодні хочемо поділитися із читачами Фотографій Старого Львова маловідомими світлинами будинку у якому свого часу містився Притулок для поранених Українських Січових Стрільців у Львові (Дім захисту для хворих УССів). Пропоновані світлини були зібрані в “Альбомі Захисту для недужих У.С.С. у Львові 1915-16”
Притулок для поранених Українських Січових Стрільців містився у Дяківській бурсі, що була зведена біля підніжжя Святоюрської гори на вул. Петра Скарги, 2а (сучасна Озаркевича, 2). Спорудили її у сецесійному стилі з елементами гуцульського мистецтва в 1904 р. архітектори Іван Левинський, Олександр Лушпинський, Тадеєй Обмінський та Євген Нагірний на замовлення Андрея Шептицького.
Триповерховий (по-тодішньому – двоповерховий) будинок коштував митрополитові 84 000 корон. Архітектурний образ споруди формували декоративний дерев’яний бойківський дах, багатий орнаментами карниз, гладенькі стіни з яскравою майолікою.
Керамічні фризи під вікнами й дахом, а також віконні облямування другого й третього поверхів було виконано за мотивами української вишивки з високоякісної багатобарвної кераміки (виробництва фабрики І. Левинського) брунатної, жовтої, зеленої, білої барв – характерної колористики мальовничого гуцульського народного мистецтва [2].
Інтер’єри бурси та каплиці при ній оформляли у 1911-1912 рр. митці Михайло Бойчук та Євген Сагайдачний.
Тут допомагали бідній молоді, що жила в місті, здобувати фах дяків чи хорових диригентів. В Дяківській бурсі містилась також духовна семінарія монастиря оо. Студитів, ігуменом якої був Климентій Шептицький, оголошений у 2001 році Блаженним.
Також у будинку на третьому поверсі від городу передбачалася кімната для освітньої бібліотеки. У цій кімнаті, а ще у партері та коридорах на початку свого формування містилася книгозбірня „Студіону”. Пізніше, до зведення для неї в 1936-1937 роках окремого будинку, вона займала три кімнати.
Від серпня 1914 до жовтня 1917 року (бібліотека тоді була зачинена), у цьому будинку розташовувалися Українські січові стрільці і за згодою майбутнього ігумена студитів Климентія Шептицького тут розмістили першу лікарню УСС під назвою “Захист для хворих УССів” [2].
«…у партері та на першому поверсі містилося 12 кімнат. Шпиталь був розрахований на 40–50 лікуванців. На другому поверсі була бібліотека та капличка, у якій правилися недільні Богослужіння для хворих. Умивальні знаходилися в коридорі, а у підвальному приміщенні розташовувалися пральня, кухня та рефектар (спільна їдальня). Біля будинку був також і невеликий городець, у якому «весною працювали здоровіші охотники для розради» [1]. Харчі шпиталь отримував із підльвівських сіл.
Із зібраних в Альбомі світлин найвідомішими є фотографії Івана Франка під час перебування у “Захисті для хворих УССів” 1915-1916 рр. Адже, коли стан здоровʼя письменника погіршився настільки, що його опікун і товариш Карло Бандрівський за порадою доктора Броніслава Овчарського прийняв рішення розмістити його у «Приют для хорих та виздоровців Українських Січових Стрільців у Львові».
У «Захисті УСС» Іван Франко спершу мешкав у кімнаті на партері (що виходила вікнами в стіну будинку), а згодом його перевели до світлої кімнати на першому поверсі (за сучасним поділом: на другому поверсі). Письменник мав дотримуватися дієти, яку призначили йому головний лікар Бронислав Овчарський та лікар-асистент Володимир Щуровський, хорунжий УСС. Страви для нього готували окремо [4].
За радянських часів будинок Дяківської бурси приєднали до колишньої «Народної лічниці», добудували два поверхи і практично знищили цінну пам’ятку – витвір видатних будівничих. Збереглися лише кілька фрагментів оздоблення керамічними плитками з українським орнаментом.
Софія ЛЕГІН
Джерела:
- Домбчевська І. Захист Українських Січових Стрільців у Львові. Трускавець, 1993.
- Кривенко М. Мистецькі цінності книгозбірні “Студіону” у Львові // Пам’ятки України: історія та культура. – 2008. – №2. С.52-63
- Мельник І. Краківське передмістя та західні околиці Королівського столичного міста Львова. Львів, 2011
- Тихолоз Н. “Не можучи задля своєї слабости їсти майже нічого…” (харчування Івана Франка часів недуги)
Джерело світлин: https://archive.org/