Документ, з якого розпочиналась ЗУНР

465
Оголосили конкурс на кращий ескізний проект пам’ятника героям ЗУНР та УГА

“Проклямацію Української Національної Ради” проголосили у Львові 19 жовтня 1918 року. Тоді добігала кінця Перша світова війна і розпадалася Австро-Угорська імперія. На західноукраїнських землях виникла Українська держава.

“Ціла етнографічна українська область в Австро-Угорщині, зокрема Східна Галичина з граничною лінією Сяну з влученням Лемківщини, північно-західна Буковина з містами Чернівці, Строжинець і Серет та українська полоса північно-східної Угорщини (Закарпаття) – творять одноцілу українську територію, яка конституйовується як Українська держава”, – йшлося в документі.

Проклямація Української Національної Ради
Проклямація Української Національної Ради

Прокламацію підтримали в Буковині шляхом народного віче.

Головою Української Національної Ради обрали правника Євгена Петрушевича. Політики закликали представників національних меншин до участі в структурі. Передбачалося утвердження республіканського ладу та створення демократичної конституції. Діячі вимагали й допущення окремої української делегації до післявоєнної мирної конференції – це було необхідно для визнання держави і встановлення її кордонів.

Євген Петрушевич – президент ЗУНР у 1918–1919 роках. Роки життя 1863–1940 р.р.
Євген Петрушевич – президент ЗУНР у 1918–1919 роках. Роки життя 1863–1940 р.р.

9 листопада Українська держава отримає назву Західноукраїнська Народна Республіка – ЗУНР. За 4 доби Рада прийме “Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель бувшої австро-угорської монархії”, яким затвердить її існування.

Головна українська рада закликала до боротьби з царською Росією та за незалежну Україну у Львові 16 серпня 1914-го. Підписав Маніфест політичний діяч Кость Левицький.

Кость Левицький
Кость Левицький

У ньому констатували, що зусилля дипломатії нічого не вдіяли, щоб утримати мир у Європі, і бурю війни уже не зупинити. Підкреслили, що українці є тим народом, на який війна та її наслідки наваляться найбільше. Адже трагедія Першої світової війни полягала у тому, що українці воювали один із одним на боці як Австрійської, так і Російської імперій.

Наталка СТУДНЯ

Джерело: Gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.