Діти Януша Радзивілла, та їх сумні долі

2814
Фото: колаж Наталки Курсик
Фото: колаж Наталки Курсик

У Головному архіві давніх актів у Варшаві знаходиться цінна колекція ретро світлин, які стосуються історичної спадщини Волині. Серед них – родинні світлини князів Радзивіллів із Олики.

Олицька резиденція Радзивіллів.
Олицька резиденція Радзивіллів.

Сьогодні хочемо познайомити читачів Хронік Любарта із фотографіями членів родини останнього Олицького ордината Януша Францішека Радзивілла.

Януш Радзивілл
Януш Радзивілл

Януш був молодшим сином князя Фердинанда-Фредеріка Радзивілла і Пелагеї Сапіги. Він народився в 1880 році в Берліні, закінчив престижну гімназію Каролеум в Оснабрюку. Потім вивчав лісове господарство в Еберсвальді. Згодом відвідував факультети з права в Берлінському університеті. У 1903 році Януш купив Неборівський маєток, що згодом став його резиденцією. Пізніше Януш Радзивілл увійде в історію як впливовий політичний діяч і дипломат.

Януш Радзивілл із донькою Христиною
Януш Радзивілл із донькою Христиною

У подружжя Анни і Януша Радзивіллів народилось четверо дітей: Едмунд Фердинанд (1906-1971), Христина Марія Пелагея (1908-1930), Людвик Фердинанд (1911-1929) і Станіслав Альбрехт (1914-1976). Анна і Януш часто мандрували, адже мали кілька резиденцій в Європі. Найбільше вони мешкали в родинних маєтках у Шпанові, Олиці на Волині та Неборуві (сучасне Лодзинське воєводство, Польща). Відомо, що першу дитину Анна народжувала в Берліні. Двадцять четвертого вересня 1906 року на світ з’явився князь Едмунд Фердинанд Радзивілл.

Едмунд та Людвік Радзивілли
Едмунд та Людвік Радзивілли

У роки Першої світової війни родина Радзивіллів мешкала в Олицькому маєтку на Волині. Після революції 1917 року вони тимчасово переїхали до Стокгольму (Швеція), адже Януш Радзивілл не знав, чого очікувати від революції, вболіваючи за долю дружини і дітей.

Едмунд Радзивіл у 18-му віці
Едмунд Радзивіл у 18-му віці

У 1945 році життя родини кардинально змінилося назавжди. Саме тоді НКВС заарештувало представників родини Радзивілл.

Едмунд Радзивіл
Едмунд Радзивіл

25 січня 1945 року до палацу у Валевичах (сучасна Польща) під’їхало два чорні лімузини з радянськими офіцерами всередині… Анна Марія Любомирська померла 16 лютого 1947 року у в’язниці міста Красногорськ, що під Москвою, в Росії. Поховали її на місцевому кладовищі поблизу місця ув’язнення.

Едмунд Радзивіл
Едмунд Радзивіл

У жовтні 1947 представників родини Радзивілл було звільнено, і вони повернулися до Польщі. Але повернення до країни не означало, що Радзивіллів та інших представників аристократії залишать у спокої. З рук НКВД їх передали до Міністерства громадської безпеки. Жінок і дітей звільнили порівняно швидко, але князя Януша затримали на кілька тижнів для допитів.

Христина Радзивілл
Христина Радзивілл

Помер Януш Францішек Радзивілл у 1967 році. Спочатку його поховали у костелі бернардинців, але у 1972 році перепоховали у склепі Радзивіллів у Вілануві.

Христина Радзивілл
Христина Радзивілл

Як склалась доля дітей Януша Радзивілла? Відомо, що двоє, Христина та Людвік, померли у дуже молодому віці.

Станіслав Альбрехт Радзивілл
Станіслав Альбрехт Радзивілл

Едмунд Фердинанд Радзивілл був старшим сином Януша Радзивілла. За життя він прославився як громадський та соціальний діяч, військовий Війська Польського, 14-й Олицький ординат. Був нагороджений кількома орденами за участі в боях Другої світової війни.

Станіслав Альбрехт Радзивілл
Станіслав Альбрехт Радзивілл

В 1945 Едмунд Радзивілл разом з родиною був арештований НКВС. До вересня 1947 року він перебував в Красногорській в’язниці під Москвою. В 1947 році повернувся до Варшави, але через три тижні після повернення знову був затриманий Міністерством Громадської Безпеки. Після звільнення оселився з дружиною в Варшаві. Помер після невдалої операції в Лондоні. Похований в родинній усипальниці на кладовищі в Вілянуві (район міста Варшави).

Анна Марія Любомирська
Анна Марія Любомирська

Його дружиною була Ізабелла Радзивілл, донька Кароля Миколая Радзивілла. В подружжя було двоє дітей. Син Фердинанд Криштоф Януш народився 4 квітня 1935 року в Олиці, а донька Христина Анна Марія 22 червня 1937 року також в Олиці.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.