Де у Львові відбувся перший кіносеанс?

743
Пасаж Міколяша
Пасаж Міколяша

У сучасному Львові є чимало кінотеатрів, де можна з комфортом подивитися кіно чи мультфільм. Наші бабусі та дідусі підтвердять, що за радянського періоду кінотеатрів у нашому місті було ще більше – це було недороге задоволення, та й “совєти” у цілях поширення пропаганди відкрили чимало таких закладів у нашому місті.

Складно собі уявити, що були колись часи, коли кіно було недоступним для нас. Мало-хто знає, що перший кіносеанс у Львові відбувся ще наприкінці дев’ятнадцятого століття.

Пасаж Гаусмана – локація, де показували перше кіно у Львові

Передісторію варто розпочати, мабуть, з появи одного з найкращих та найбільших львівських готелів тих часів. У 1892-1893-х роках на сучасному проспекті Свободи з’явився цей гігант готельної справи, який відрізнявся шикарним дизайном. Це був знаменитий “Гранд-готель”, зведений за проєктом архітектора Еразма Гарматника, справжня окраса не тільки центральної частини, а й усього Львова.

Власником готелю був місцевий підприємець Єфраїм Гаусман. Після успішної реалізації готельного проєкту він взявся за втілення в реальність ще однієї прибуткової ідеї – будівництва відкритого пасажу, який розмістився за готелем. Так з’явився пасаж Гаусмана – сучасний проїзд Крива Липа.

Готель разом з пасажем створили один потужний комплекс – єдине ціле. Такий вигідний проєкт потребував ще й реклами та більшого залучення відвідувачів – потрібно було продумати якесь заохочення, яке б зробило локацію найвідомішою та найкращою з-поміж інших у Львові.

Фото з історії кіноіндустрії
Фото з історії кіноіндустрії

Яким був перший кіносеанс у Львові?

Заохочення було просто геніальним і унікальним для тогочасного міста – проведення першого кіносеансу у його історії. 13-те вересня 1896-го року – саме у цей день відбулася ця подія, яка дала старт розвитку кіно у Львові.

Перший кіносеанс, як не дивно, відбувся не у кінотеатрі (їх тоді і не було), а у салоні фотоательє “Рембрант” Мартина Аппеля, який розташовувався на другому поверсі. Тривав кіносеанс всього кілька хвилин, а показували кіно за допомогою вітаскопу. Так називався проєктор Томаса Едісона. Музичний же супровід до такого кіно забезпечував графотон. Тривали такі кіносеанси тут до 10-го жовтня 1896-го року.

Після цього, у 1907-му році, у Львові вже запрацював перший “постійний” кінотеатр, який носив назву “Уранія” та проіснував тільки до початку Другої світової війни. “Уранія” діяла у приміщенні колишнього театру Скарбека.

У наші дні локація, на території якої багато років тому здійснили перший кінопоказ, більше відома як Крива Липа. Про колишній пасаж нагадує лише дерево, яке дивом тут збереглося до сучасності. Ділянка ж, прилегла до “Гранд-готелю”, стала об’єктом зацікавлення для теперішніх забудовників та численних підприємців.

Iryna SEMERENKO

Джерело: lviv-trend.in.ua.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.