Чеський будівничий австрійського Львова

1131

Одним з найцікавіших львівських архітекторів «австрійського періоду» є Ігнацій Хамбрез. Уродженець Чехії, з 1812 року він на кілька десятиліть пов’язав своє життя зі Львовом. Тут він викладав і творив і зрештою значною мірою приклався до формування того образу архітектури старого Львова, якою сьогодні так захоплюються відвідувачі міста. Отож Ігнацій Хамбрез, хто він?

Ратуша у Цешині
Ратуша у Цешині

Народився Ігнацій 31 липня 1758 року в Голешові (сучасна Чехія). Початково він навчався у свого батька Яна Хамбреза, який був маляром. Пізніше його наставником став Ян Штурм. Нам відомо, що у 1776–1783 роках він відвідав Священну Римську імперію, Францію, та територію сучасної Італії. 5 жовтня 1784 року в Цешині, у місті яке шановному читачу варто запам’ятати, він одружився з Терезою, донькою будівничого Юзефа Драхного. 1792 року оселився в тому є Цешині, де 7 липня 1792 року отримав посаду вчителя рисунку в місцевій школі. У той же час він був радником міста у справах будівництва.

У 1803 році Хабрез був призначений викладачем рисунку нормальної школи у Кракові. А уже від 1807 року він стає професором надзвичайним філософського факультету Ягеллонського університету, де він викладав архітектуру та рисунок. У цей же час його ймовірно вперше запрошували до Львова, проте він відкинув цю пропозицію. У 1810 році він покидає Яґеллонський університет і починає викладати при краківській школі Св. Варвари.  Можливо, у цей час він провадив і будівничу діяльність, проте наразі дослідникам важко реконструювати деталі цього періоду його життя.
Починаючи з 1812 року, Ігнацій оселився у Львові. 1814 року він очолив кафедру вищого будівництва у Львівському університеті. У 1818 році він намагався отримати статус професора звичайного, який би забезпечив його відносно стабільним прибутком на найближчий час. Ігнацій викладав курс архітектури, а також будівництва мостів та доріг. За час педагогічної практики, ним було видано цілий ряд книг, які задумувались як посібники для студентів, проте так і не отримали цього статусу. 1834 року він вийшов на пенсію. Протягом усього часу родина Хамбреза перебувала в Цешині, за винятком сина Леопольда, про якого відомо, що у 1844 році проживав у Львові.

Фрагмент оздоблення будинку на вулиці Князя Романа
Фрагмент оздоблення будинку на вулиці Князя Романа

Свої ранні споруди Ігнацій проектував у стилі бароко з елементами класицизму, пізніше перейшов повністю до стилістики класицизму. Займався живописом, яким захоплювався особливо у молоді роки. Серед створених ним споруд особливо вирізняються наступні. Ратуша в Цешині в стилі бароко з елементами класицизму. Збудована 1800 року. Сьогоднішній вигляд відрізняється від початкового внаслідок кількох перебудов. Ще однією спорудою стала Католицька гімназія в Цешині, споруджена у 1802 році.

Арсенал Сенявських
Арсенал Сенявських

Йому належить перебудова корпусу Львівського університету, яка тривала у 1826–1828 роках. Під час революції 1848 року і обстрілу австрійцями міста, ця споруда була знищена. Перебудова львівського арсеналу Сенявських на бібліотеку. Сьогодні ця споруда є одним з корпусів Національно наукової бібліотеки імені В. Стефаника.

Проект Палацу Потоцьких, 1822 рік
Проект Палацу Потоцьких, 1822 рік

Хамбрезом була спроектована та зведена стара будівля палацу Потоцьких у Львові, розібрана на початку 1860-х. Вигляд палацу відомий зі збереженого проекту 1822 року.

Можливо, як припускає Юрій Бірюльов, за його проектом було зведено будинок Юзефа Кілана, зведений 1828 року на вулиці Зеленій, 25-27 у Львові. Ще одним таким гіпотетичним проектом, на думку того ж Ю. Бірюльова є будинок на вулиці Князя Романа, 24 у Львові. Збудований у 1829–1830 роках.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Архітектура Львова: Час і стилі. ХІІІ-ХХІ ст. – Львів, 2008.
  2. Ignacy Chambrez (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Chambrez)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.