Чемпіони з духом міста Лева. ФК “П’яст” Ґлівіце і Львів

193
Чемпіони з духом міста Лева. ФК “П’яст” Ґлівіце і Львів

Повільно і поки що без особливої уваги зі сторони фанатів набирає обертів новий футбольний сезон. Команди завершують останні приготування, доводять до логічного закінчення трансфери і поглядають на перші серйозні та відповідальні матчі. Оскільки ця тема не так часто звучала в українських ЗМІ, у якості підготовки до нового футбольного сезону, пропонуємо повернутися у кінець попереднього. Для цього маємо досить вагомий привід – переможець польської Екстракляси, команда ФК Пяст лівіце).

"П'яст" - переможець Екстракляси. Фото з https://sport.tvp.pl
“П’яст” – переможець Екстракляси. Фото з https://sport.tvp.pl

Варто зазначити, що цьогорічне чемпіонство не є для згаданого вище футбольного клубу першим серйозним досягненням. У 2008 році ФК “П’яст” розпочав свої виступи у вищому дивізіоні чемпіонату Польщі з футболу. Одразу ж після підвищення у класі команда мала успіхи у розіграшах кубка Польщі, а в 2016 році їм вдалося здобути срібні медалі чемпіонату. Ці досягнення також значимі, але найбільшим тріумфом, безперечно, є саме чемпіонство 2018/2019. Але яким боком це все стосується нас?

Команда у 2015. Фото з http://piast.gliwice.pl
Команда у 2015. Фото з http://piast.gliwice.pl

Справа в тому, що команду ФК “П’яст” важко назвати молодою. Історія цього бренду уже нараховує більше 50 років і має прямий стосунок до Львова. У далекому 1945 році СК “П’яст” Глівіце (Klub Sportowy Piast Gliwice) було засновано вихідцями зі Львова та теренів сучасної Львівської області. На той момент, оскільки клуб був спортивним, футбол становив лише одну зі складових загальної структури. Цю спільноту було названо на честь першої династії польських королів – П’ястів.

Президент клубу Вінцентій Шпальтовський. Фото з https://pl.wikipedia.org
Президент клубу Вінцентій Шпальтовський. Фото з https://pl.wikipedia.org

А все розпочалося з того, що в переліку управителів та засновників СК “П’яст” ми бачимо дуже багато переселенців зі Львова та Львівщини, які після Другої світової війни залишили рідні терени. Скажімо, першим президентом цього спортивного клубу став Вінцентій Шпальтовський (Wincenty Szpaltowski). Уродженець села Бишів сучасного Радехівського району Львівської області, юрист і випускник юридичного факультету Львівського університету, президент міста Глівіце.

Герб команди. Фото з https://www.facebook.com/Piast-Gliwice-2008-1530157757293716/
Герб команди. Фото з https://www.facebook.com/Piast-Gliwice-2008-1530157757293716/

На час президенства Шпальтовського спортивний клуб фінансували з міського бюджету. Першою секцією став саме футбол, а вже згодом появились бокс, волейбол, легка атлетика і теніс. Великим досягненням для спортивного клубу стала поява секції з фехтування. У 1948 році її засновником став знаний представник цього виду спорту і учасник Олімпійських ігор у Берліні Антоній Франц (Antonii Franz). Останній активно популяризував фехтування і зробив його найпопулярнішою і передовою секцією у спортивному клубі “П’яст”. Між іншим, Антоній Франц також народився у Львові і тут навчався та розпочинав свою спортивну діяльність.

"П'яст" у 1959 році. Фото з http://piast.gliwice.pl
“П’яст” у 1959 році. Фото з http://piast.gliwice.pl

Уже в перші роки свого існування “П’яст’ став найбільшою спортивною організацією у Глівіцах. Сталося це навіть попри зміну керівництва – від 1946 року президентом був Юліуш Денк (Juliusz Denk). Останній походив із польсько-української родини, у 1924 році закінчив факультет механіки Львівської політехніки.

Команда у 1981 році. Фото з: http://piast.gliwice.pl
Команда у 1981 році. Фото з: http://piast.gliwice.pl

Упродовж наступного десятиліття, 50-ті рр. ХХ століття, спортивний клуб “П’яст” декілька разів змінював назву – був відомий як “Металь П’яст Глівіце” і “Сталь Глівіце”. Попри ребрендинг з металічно-промисловими нотками у назві, спортивний клуб продовжував збирати трофеї. Помітних успіхів у той час добилась футбольна команда, а тенісистка Ірміна Поплавська (Irmina Popławska) тішила своєю грою та медалями у турнірах загальнодержавного масштабу.

Збігнєв Месснер. Фото з https://uk.wikipedia.org/wiki/Збіґнєв_Месснер
Збігнєв Месснер. Фото з https://uk.wikipedia.org/wiki/Збіґнєв_Месснер

У 60-80-ті роки ХХ століття, на які припадає період чи не найбільшого розвитку товариства, СК П’яст асоціювався, у тому числі, і з Збіґнєвом Месснером (Zbigniew Messner). Останній народився у Стрию, був видатним економістом, депутатом Сейму і прем’єр-міністром Польської Народної Республіки. За його президенства у спортивному клубі “П’яст” нараховувалося 13 секцій. До згадуваних раніше додалися хокей на траві, шахи, гандбол, баскетбол тощо.

Закінчення попереднього сезону. Фото з https://www.youtube.com/watch?v=4YfEI0fJrSQ
Закінчення попереднього сезону. Фото з https://www.youtube.com/watch?v=4YfEI0fJrSQ

ФК “П’яст” Ґлівіце, історія якого пишеться у наші дні, живе своїм життя. Це уже трішки відмінна структура – ці своїми цілями та специфікою. Тим не менше, тяглість традиції, а також зв’язок із колишнім спортивним клубом, заснованим переселенцями з Львівщини, зберігається.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Гулюк Є. Що об’єднує переможця польської футбольної першості і Львів? // Gal.net, 2019 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://galnet.fm/shho-ob-yednuye-peremozhtsya-polskoyi-futbolnoyi-pershosti-i-lviv/
  2. Piast Gliwice [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://piast.gliwice.pl

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.