В п’ятницю, 26 червня 2020 року, о 15 год. у Львівському музеї історії релігії (пл. Музейна, 1) відбудеться презентація виставки «Чехи Волині. Історія одного роду».

Сидять: Йозеф Айґл і його дружина Емілія. Стоять (з права наліво): діти від першої дружини Йозефа Марії, яка померла у 1908 році, (бабця Ярослава Карп’юка) Ольга 1902 року народження, її молодший брат Вацлав 1904 року народження і донька Йозефа від другої дружини Хелена 1909 року народження. Дружина Айґла Емілія тримає на руках останнього сина Ярослава 1924 року народження (який загине під час війни), нижче сидить донька Емілія 1916 року народження. Сам Йозеф Айґл тримає за плечі останню доньку Мирославу 1922 року народження. Мирослава прихилилася до батька, а він її тримає дуже делікатно. Можливо між ними був особливий зв’язок, бо Мирослава прожила найбільше з усіх його дітей (96 років) і померла у 2018 році.
Представлена виставка – це історія про родину чеського колоніста Йозефа Айґла. Він народився 1866 року у місті Поличка, що на сході Чехії. В результаті складних соціально-економічних й політичних відносин в регіоні багато людей покидає рідну землю, будинки та виїжджає на інші чужі далекі землі.

Ольга вчилася у баптистській біблійній школі у Варшаві. У 1926 році її відправили до США, скоріш за все для супроводу неповнолітнього хлопця, можливо сина заможних батьків, який мав залишитися у Америці на постійно. Ольга пробула в США 2 роки, навчалася у тамтешніх біблійних школах, після чого повернулася до Варшави.
1885 року його батьки переселяються на Волинь. Йозеф Айґл живе у селі Семидубах, а з 1902 року і до закінчення Другої світової війни осідає в Уїздцях Чеських (зараз Здолбунівський район, Рівненської області). Працює теслярем, пасічником, будує вітряні млини за американською технологією, проповідує. Йозеф Айґл був взірцевим селянином, дбайливим господарем і зробив чималий внесок у розвиток культури цього краю.

Сьогодні в Україні живе останній нащадок Йозефа Айґла – Ярослав Карп’юк. Він – онук Ольги, п’ятої дитини Йозефа Айґла (усього тринадцять дітей). Інші нащадки великої родини живуть у Чехії, США, Канаді.
Ярослав Карп’юк працює журналістом у Службі моніторингу британської телерадіомовної корпорації BBC. Із 2015 до 2018 року служив спочатку строковиком, а потім за контрактом у Збройних Силах України.

Виставка у Львівському музеї історії релігії – це «виставка історії мого прадідуся, члена баптистської громади, його родини, яка понад шістдесят років жила на Волині», – ділиться спогадами Ярослав Карп’юк.

На основі світлин із сімейного архіву, документів організатори намагалися показати долю талановитих людей, які завдяки своїй працьовитості, підприємливості, інтелігентності залишили по собі вагомий слід на українських землях.

В експозиції представлять Євангеліє чеською мовою, хрест з чеського цвинтаря. Цікавими будуть фотографії Йозефа Айґла з дружиною Емілією, родини Карп’юків: Ольги, Онісіма, синів Самуїла (батька Ярослава Карп’юка), Йосипа, млина рідкісної конструкції з людьми на ньому.

Виставку організовано спільно з Українсько-чеським товариством імені Франтішка Ржегоржа (керівник Ярослав Карп’юк), Рівненським обласним краєзнавчим музеєм, Музеєм Миколи і Корнила Устияновичів.
Оглянути експозицію можна до кінця літа.
Олена МАЛЮГА, науковий співробітник ЛМІР