Вчора, 30 вересня 2015 року, у конференційному залі Наукового Товариства імені Т. Шевченка (вул. Винниченка, 24) о 15:00 відбулася презентація видання: Курилишин К. Часопис «Діло» (Львів, 1880-1939 рр.): матеріали до біобібліографістики / Костянтин Курилишин ; НАН України, Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника. – Дрогобич : Коло, 2015. – Т. 1: 1880-1889. – 640 с.
Упродовж 60 років (1880-1939) у Львові виходило «Діло» –– єдиний український часопис Галичини, який представляв інтереси бездержавної нації в умовах Австро-Угорської імперії, Першої світової війни, відновленої Польської держави і короткого періоду творення Західно-Української Народної Республіки.
Одним з важливих компонентів змісту «Діла» є матеріали біографічного характеру, присвячені відомим чи малознаним особистостям, які працювали і проявили себе в різних царинах суспільної діяльності. Помітне місце серед цих публікацій належить некрологам – одному із жанрів газетної журналістики, а також одному з видів біографічної продукції. Посмертні згадки, розміщені в алфавітній послідовності, стали основою першого розділу пропонованого видання.
Другий розділ видання — «Біобібліографічні публікації» — представляє інформацію про осіб, згаданих у часописі «Діло», у вигляді бібліографії. У цьому випадку також збережено алфавітну послідовність подання прізвищ та імен, а також нерозшифрованих псевдонімів і криптонімів. Матеріали цього розділу поділено на чотири частини: біографічні відомості про особу; публікації про посольську діяльність (участь у передвиборних кампаніях, виступи на засіданнях Галицького і Буковинського крайових сеймів, Державної ради Австро-Угорської імперії, законодавчі ініціативи, звіти перед виборцями); публікації (кореспонденції, дописи, виступи, рецензії, тематичні розвідки, відозви, листи, заяви); художні твори та їх переклади.
Отже, матеріали до біобібліографістики, представлені на сторінках часопису «Діло», дозволяють відновити багато імен знаних у свій час осіб, інформація про яких з відомих причин «загубилася» у минулому, насамперед через ідеологічні перестороги, а також ґрунтовно доповнити новими даними біографії як відомих українських діячів, так і представників інших національностей, життя і діяльність яких у той чи інший спосіб перепліталися з українською дійсністю.
Модератором презентації виступав український письменник та літературознавець Василь Ґабор. Книжку можна було придбати одразу після презентації за досить символічної ціною в 150 гривень. Всі, хто не зміг цього зробити вчора, має шанс виправити ситуацію в книгарні НТШ у Львові на проспекті Шевченка, 8.
Довідково: Курилишин Костянтин Михайлович — завідувач відділу україніки Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника, кандидат історичних наук.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ