Бурса для незаможніх, або де у Львові вперше підключились до Інтернету

1517

Львів надзвичайно багатий пам’ятками архітектури, фактично у ньому їх зосереджено найбільше серед всіх українських міст. Є більш та менш відомі споруди, але майже кожен будинок, особливо в історичному центрі міста та навколо нього, має свою цікаву історію. Однією з менш відомих будов є колишній інтернат для позамісцевих учнів львівських гімназій, розташований у місцевості Софіївка, що називався Дім імені Тадеуша Костюшка .

Дім ім. Тадеуша Костюшка на вул. Дверніцького (сучасна Свєнціцького), 1905 рік
Дім ім. Тадеуша Костюшка на вул. Дверніцького (сучасна Свєнціцького), 1905 рік

Розташована колишня школа на початку вулиці Свєнціцького, під першим номером. Сам будинок вирішений у формах неоренесансу з фасадом із нетинькованої червоної цегли.

Зведений він з ініціативи Товариства наукової допомоги у 1900 р. Землю під будову на вулиці Дверницького (сучасна Свєнціцького) виділив магістрат. Кошти для побудови були зібрані завдяки пожертвам громади міста Львова, а також внескам членів «Товариства», що дозволило створити «Дім ім. Тадеуша Костюшка» – бурсу для незаможних учнів середніх шкіл.

Будівлю спорудили за проектом архітекторів Людвіка Фрюгауффа та Людвіка Вєжбіцького, технічне керівництво здійснював Міхал Міхальський.

Дім ім. Тадеуша Костюшка на вул. Дверніцького (сучасна Свєнціцького), 1904 рік
Дім ім. Тадеуша Костюшка на вул. Дверніцького (сучасна Свєнціцького), 1904 рік

У школі мешкало близько 40 учнів. Окрім того, тут харчували дрібну дітвору, яка приходила до народних шкіл. Зокрема, зимою 1904-1905 рр. цифра виданих обідів склала 27 908.

Інституцію підтримувала громада, проте скромні фонди, якими розпоряджалося «Товариство», не дозволяли учням зовсім безкоштовно користуватися благами «Дому ім. Тадеуша Костюшка», але за невелику оплату, яка, зазвичай, ще була заниженою молодь могла тут жити та навчатися.

У будинку також містився музей Тадеуша Костюшка.

Дім ім. Тадеуша Костюшка. Молодь в їдальні під час обіду в присутності керівничого професора бурси, 1905 рік
Дім ім. Тадеуша Костюшка. Молодь в їдальні під час обіду в присутності керівничого професора бурси, 1905 рік

Після ІІ світової війни, від 1951 р. тут розташувалася середня жіноча школа №27. У 1954 р., коли внаслідок шкільної реформи було об’єднано чоловічі та жіночі навчальні заклади, школу № 27 перевели на вул. Інститутську, 15 (тепер вул. Свєнціцького), до будинку Педагогічного інституту (сам інститут перевели до Івано-Франківська).

Згодом тут був народний університет марксизму-ленінізму, а з 1991 року сюди переїхав Інститут фізики конденсованих систем НАН України, фундатором якого став академік Ігор Юхновський.

У 1992 р. інститутом започатковано проект UARNet – Українська академічна і дослідницька мережа, в рамках якого в лютому 1993 р. було здійснено перше в Україні підключення до глобального Інтернету некомутованими лініями зв’язку.

Софія ЛЕГІН
вчений секретар Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові

Джерела :

Nowości illustrowane. Kraków, 11 lutego 1905 r. Nr.7

Мельник І. Галицьке передмістя та південно-східні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012

http://www.lvivcenter.org;    http://www.icmp.lviv.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.