“Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка” – у Львові відкриють унікальну виставку

513
"Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка" - у Львові відкриють унікальну виставку

На вшанування пам’яті відомого галицького колекціонера, мецената, громадського діяча Івана Гречка, який 15 червня 2022 року завершив свій земний шлях, 20 липня, о 16 годині Львівський музей історії релігії презентує виставку «Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка».

Танки, цаклі,  богослужбові тексти, матриця для друкування молитовника, буддійський бронзовий дзвіночок – артефакти, які передав музею на постійне зберігання легендарний львівський колекціонер Іван Гречко. Він отримав їх у подарунок під час експедиції до Бурятії, яку здійснив 1962 року.

З експозиції виставки "Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка"
З експозиції виставки “Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка”

Колекція буддійських пам’яток показує багату сакральну історичну культуру  бурятів, яку Російська імперія і радянська влада системно знищувала. Сьогодні ж РФ використовує тисячі представників цього народу як гарматне м’ясо у війні з Україною. Але попри все ми віримо в потребу надійно зберігати та досліджувати скарби поневоленого народу, які вдалося врятувати Іванові Гречку.

Родзинкою виставки стане «Портрет Івана Гречка» (1978 рік). Цей портрет пензля української художниці ХХ століття, дружини живописця Романа Сельського, учениці відомого французького художника Фернана Лєже, Марґіт Райх Сельської. Роботу в експозицію з приватного архіву люб’язно надала дочка колекціонера.

Постер виставки "Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка"
Постер виставки “Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка”

Довідково. Львівський колекціонер, сподвижник і пропагандист української мистецької спадщини, громадський і релігійний діяч Іван Гречко народився 19 січня 1929 року в Надвірній на Івано-Франківщині. Господь не дав загинути йому разом з батьком та старшим братом в українській “партизанці”, дивним чином уберіг від тривалого заслання до Сибіру, допомігши втекти з батьківської хати в ніч арешту мами і сестри.

Іван Гречко спочатку переховується у місцевих жителів, а далі – до Львова. Вчиться у Політехнічному і Лісотехнічному інститутах. (Зараз НУ «Львівська політехніка», Національний лісотехнічний університет України).

Іван Гречко
Іван Гречко

З 1955 року Іван Гречко стає завзятим колекціонером ікон на склі – унікального виду народного мистецтва Покуття, Буковини та Гуцульщини. Час формування збірки І. Гречка припадає на період цькування всього «занадто» українського і таврування всього приватного, зокрема і колекціонування. Вперше твори з колекції І. Гречка були залучені до спільної виставки, організованої В. Свєнціцькою в Музеї українського мистецтва у 1988 р.

Іван Гречко тісно співпрацював з катакомбною Українською Греко-Католицькою Церквою, католицькими клубами Польщі, Українським патріаршим світовим об’єднанням, був співзасновником та член редакції підпільного самвидавного альманаху «Євшан-зілля», брав активну участь у випуску незалежного журналу «Віра батьків», був членом-засновником Клубу української греко-католицької інтелігенції, співголовою оргкомітету з повернення на Батьківщину голови УГКЦ кардинала Мирослава-Івана Любачівського, брав участь у Європейському конгресі католиків у Західному Берліні.

З експозиції виставки "Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка"
З експозиції виставки “Буддійська колекція. Пам’яті Івана Гречка”

Налагодження Іваном Гречком зв’язків з Товариством «Свята Софія» в Римі, організаціями української діаспори Європи, США, Канади спричинило до надходження до Львова численних друкованих видань, що в результаті призвело до створення відділу діаспорної літератури у Львівській обласній універсальній науковій бібліотеці. Іван Гречко – співорганізатор Інституту колекціонерства українських пам’яток при Науковому Товаристві ім. Тараса Шевченка

Свою збірку ікон на склі, народної різьби та скульптури, народного одягу Гуцульщини та Покуття, церковних стародруків та предметів літургійного вжитку, документів з історії УГКЦ Іван Гречко передав Українському католицькому університету.

Олена МАЛЮГА
наукова співробітниця ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.