У вівторок, 24 жовтня 2017 року, в читальній залі Науково-технічної бібліотеки Львівської політехніки (вул. Професорська, 1) відбулася презентація соціально-мистецького проекту “Бруківка. Минуле. Сучасність”.
Бруківка на вулиці Бандери незабаром може зникнути. Проектанти, які розробляють оновлення вулиці, пропонують заасфальтувати проїжджу частину. На громадських слуханнях та зустрічах мешканці часто висловлюються проти, наполягаючи, аби бруківка залишилась.
“До бруківки я ставлюсь по-різному, – зазначила заступниця директора бібліотеки Олена Харгелія. – Коли я у зручному взутті, я її люблю, коли на підборах, починаю ненавидіти. Коли їдемо з чоловіком по вулиці Бандери, він каже: я розіб’ю машину, заїжджаючи за тобою”.
Постер-колаж, створений у бібліотеці, відобразив унікальний науковий доробок
учених Львівської політехніки і органічно доповнив фотоекспозицію. На заході
бібліотекар Надія Козел представила огляд книжкової виставки, яка складалася з колекції наукових праць кінця XIX – початку ХХ ст. з історії, технології та організації будівництва доріг.
На книжковій виставці експонувалися підручники, літографовані конспекти лекцій
та дослідження, опубліковані у фахових періодичних виданнях. Авторами були учені і
водночас інженери-практики: професор кафедри наземних робіт, будови доріг і тунелів
Еміль Братро (Emil Bratro), який очолював відділ доріг Окружної дирекції публічних робіт
у Львові; професор кафедри будови доріг та залізниць Кароль Вонторек (Karol Wątorek); професор кафедри наземних робіт, будови доріг і тунелів Артур Кюнель (Artur Kühnel) – працював керівником Відділу будівництва доріг.
У наукових працях піднімаються питання історії розвитку будівництва та
експлуатації брукованих доріг, ґрунтовно представлено технологію і практичний досвід
будівництва доріг у Польщі та за її межами, наводяться розрахунки з метою економічного обґрунтування доцільності використання того чи іншого виду дорожнього покриття.
Окреме місце посідає інавгураційна промова «Про розвиток доріг у Польщі», виголошена Емілем Братро в 1935 р. у стінах Львівської політехніки і надрукована у журналі «Czasopismo Techniczne».
Виставку доповнили видання інших авторів та документи, дотичні до проблеми
дорожнього будівництва, зокрема «Технічна інструкція з експлуатації повітових та
муніципальних доріг у Галичині» та ін.
На додачу до книжок відвідувачами показали бруківку з вулиць Франка, Городоцької, Бандеру та проспекту Свободи.
Перша бруківка у Львові з’явилась 1452 року на площі Ринок і була дерев’яна. Зараз на вулицях міста можна побачити різні види мощення. За словами колекціонера цегли Олександра Волкова, львівську бруківку цінують закордоном.
«Одне польське містечко запропонувало викупити нашу бруківку, обов’язково природно відшліфовану, й пропонувало по вісімсот доларів за метр квадратний. На житомирських гранітних кар’єрах мені розповідали, що продають бруківку по 800 гривень за метр», – розповідає Волков.
В рамках проекту відбулося відкриття фотовиставки “#Львів#Бруківка#Бандери”, до якої долучилися знакові фотомитці Львова – Ірина Бердаль-Шевчик, Тарас Бичко, Тетяна Буняк, Любомир Криса, Роман Метельський, Володимир Монець, Сергій Талочко, Ігор Філатов та Роман Шишак. У своїх роботах автори зосередилися на долі бруківки з вулиці Бандери.
Офіційна частина відкриття проекту плавно перейшла у формат вільної розмови за філіжанкою кави в товаристві знаних львовзнавців та фотомитців, серед яких були Ігор Мельник, Серж Леонов, Олександр Волков, Казанцева Тетяна, Роксоляна Загайська, Сергій Талочко, Ірина Бердаль-Шевчик та інші.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ