Браунінг для пожежі, або хто підпалив штаб російської армії в Луцьку

266
Браунінг для пожежі, або хто підпалив штаб російської армії в Луцьку

У 1917 році в Луцьку було неспокійно. Навіть встежити за перебігом подій і розібратися, хто свій, хто ворог, було важко. Вже не кажучи, зрозуміти хоч якийсь подальший наслідок цих подій і їхнє значення.

Попри короткі 9 місяців австрійської окупації, з середини 1916 року Луцьк і далі продовжував залишатися у складі Російської імперії, яка розвалювалася. Лютневі події, створення Тимчасового уряду, першотравнева демонстрація. І це поряд із постійним рухом військових, розквартируванням, мобілізацією, браком харчів, палива, дров – усього найнеобхіднішого.

Наприкінці 1917 року Луцьк став містом базування штабу Особливої армії у складі російських військ. Вона мала б називатися тринадцятою, але вочевидь, із забобонних міркувань їй дали назву Особая. Особлива, а не 13-та.

Як і інші люди, військові були піддані впливу політичної моди і тенденцій. Так сталося, що частина військових, які перебували в місті, зчинили більшовицький заколот і в ніч на 13 листопада захопили владу. Зайняли пошту, друкарню і телеграф. На чолі групи стояв командир 126 дивізії Олексій Дмитрієв. Бунтарі звільнили раніше арештованих більшовиків, натомість арештували луцьку міліцію.

Михайло Снітковський. Фото з архіву нащадків
Михайло Снітковський. Фото з архіву нащадків

Наступ Дмитрієва дуже швидко припинився. Невдовзі солдати під тиском петербурзьких подій передумали і всіх арештованих звільнили. Все це відбулося вже після проголошення першого Універсалу Центральної ради. Події розгорталися швидко. Центральна рада вернула контроль над Луцьком, вже 2 грудня у місті висів прапор Української народної республіки. Штаб Особливої армії перебазувався до Рівного.

Будинок в Луцьку, зведений на місці будинку Груферманів після 2011 року на розі вулиць Словацького і Шевченка
Будинок в Луцьку, зведений на місці будинку Груферманів після 2011 року на розі вулиць Словацького і Шевченка

Відома адреса, де в Луцьку розташовувався штаб Особливої армії. Це Парадна, 5 (сьогодні – Словацького, 7). Будівлю збудувала Етель Груферман за проектом київського архітектора Абрама Трахтенберга у 1912-1913 роках. Будинок призначався під здачу в оренду для житла та різних установ. На яких правах там розташовувався штаб армії, невідомо. З огляду на ряд інших подібних випадків, скоріше всього про оренду не йшлося. Військові просто зайняли будинок для своїх потреб.

Будинок Груферманів в Луцьку
Будинок Груферманів в Луцьку

Найцікавіше відбулося наприкінці 1917 року, коли штаб виїжджав із Луцька. Цю історію ми знаємо завдяки збереженим показам відомого луцького пожежника Михайла Снітковського, який очолював міську пожежну команду в 1914-1921 роках. Його покази були засвідчені луцьким нотаріусом Броніславом Годлевським аж у 1931 році. Це було зроблено тому, що Етель Груферман, власниця будівлі, хотіла зменшити податок з будинку, який постраждав від воєнних дій.

Пожежник Снітковський свідчив, що одного дня 1917 року він з командою приїхав до будинку на Парадній, 5 за міським парком на виклик. Побачив, що палає одна з кімнат на другому поверсі. Саме та, де зберігалися документи штабу. Коли ж Снітковський увійшов до приміщення, щоб дістатися кімнати, дорогу йому перегородив один з офіцерів штабу з браунінгом у руках. І не допустив пожежних до гасіння кімнат. Не було бажання гасити приміщення і в інших військовиків, які в тому часі були поряд.

Будинок Груферманів в Луцьку
Будинок Груферманів в Луцьку

Всі стояли і дивилися, поки будинок повністю не зайнявся полум’ям. Тоді офіцер з браунінгом зник, а разом з ним й інші офіцери та канцеляристи штабу. Пожежники стали рятувати сусідні будівлі. Снітковський заявляв, що в той час ходили чутки про розтрати великих сум військовиками. Саме тому вони хотіли все спалити, аби приховати сліди злочинів. Снітковський раніше був приписаний до цього штабу як пожежний охоронець складів і часто спілкувався з військовими штабу. Він не раз чув їхню думку, що будівлю підпалили, аби приховати сліди розтрат. Причини знищення документів він назвав очевидними.

Будинок Груферманів в Луцьку
Будинок Груферманів в Луцьку

Не потрібно було ніякої війни й окупації, Луцьк палили ті, хто мали би його захищати.

…Військові лихоліття минули і власники залишилися зі своєю поруйнованою нерухомістю. Етель Груферман зі своїм чоловіком змогли відремонтувати будинок тільки в 1922 році, тобто він 5 років стояв погорілою пусткою. У міжвоєнний час вулицю перейменували на Міцкевича. Це була вуличка, витримана в стилі довоєнної сецесії. Будинок Груферманів був одним із найкращих, з кутовим куполом і яскравими сецесійними елементами, гарними різьбленими дверима. В 1990-ті роки будівля буда залишена. У 2011 році її стали розбирати, щоб збудувати новий будинок. Його образ дуже віддалено нагадує дім Груферманів. Тепер у ньому офіси та ресторан.

Олександр КОТИС

Джерело: Хроніки Любарта

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.