Борислав. Все почалося з нафти

2327
Нафтові вишки в Бориславі
Нафтові вишки в Бориславі

Століття тому Борислав виробляв 5% світової нафти та займав перше місце у світі по видобутку озокериту. Бориславським «земним воском» ізольований телефонний кабель з Європи до Америки, прокладений дном Атлантичного океану сто років тому.

Слоган «Борислав. Все почалося з нафти» з’явився нещодавно і найкраще описує туристичний потенціал міста, адже всі культові, історичні, промислові, житлові та інфраструктурні об’єкти міста так чи інакше пов’язані з нафтою чи нафтовидобуванням.

За словами краєзнавця та екскурсовода Ігоря Романюка, слоган є лаконічним та елегантним по суті і достатньо маркетинговим.

Мандрівники з Трускавця на огляді Бориславського нафтового родовища, 20-30-і роки ХХ ст.
Мандрівники з Трускавця на огляді Бориславського нафтового родовища, 20-30-і роки ХХ ст.

«Айдентика міста Борислава створена на основі «метаморфоз землі», картографічних позначках корисних копалин нашого міста, а також з бориславськими «качалками» – нафтовими верстатами-гойдалками, – розповідає Ігор Романюк. – Бо Борислав – це місто унікальної історії зародження нафтопереробної промисловості в Україні. Йому немає аналогів не просто в Україні, а й в Європі і світі. Це єдине місто, побудоване на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищі. На основі цієї рідкісної історичної цінності та багатства на корисні копалини, сьогодні створюються сучасні художні інсталяції, музеї».

Нещодавно у Бориславському міському парку культури та відпочинку відчинилася аптека-музей Йогана Зега, винахідника гасу. На її відкритті побувала керівниця управління туризму та курортів облдержадміністрації Наталя Табака.

Нафтові вишки в Бориславі, поштівка 1914 року
Нафтові вишки в Бориславі, поштівка 1914 року

«Саме в Бориславі можна вивчати та досліджувати історію видобутку нафти та озокериту – як новий напрямок подорожей «геотуризм», який обирають активні мандрівники та учнівська і студентська молодь. Власне, Борислав увійшов до транскордонного туристичного маршруту «Гео-Карпати». У новоствореному музеї відтворили прилад для дистиляції нафти часів Йогана Зега. Поблизу приміщення аптеки-музею про нафтову епоху нагадують діючі нафтові верстати-гойдалки з фігурами Йогана Зега та Роберта Домса, – зауважує Наталя Табака. – Раджу побувати і у церкві св. Анни. Це колишній парафіяльний римо-католицький костел св. Барбари – покровительки гірників. Тепер тут греко-католицький храм з найбільшою кількістю мощів святих зібраних в Україні. Споруда костелу вимурувана у формі латинського хреста. У вежі храму розташований годинник, подарований Францом Йосифом під час відвідин міста Борислава».

Нафтові вишки в Мражниці, поштівка 1918 року
Нафтові вишки в Мражниці, поштівка 1918 року

Варто навідатись до приватного музею «Карпатська хата». Господарем цього туристичного об’єкту є бориславець Сергій Силантьєв.

Музей розташований у хаті 1802 року, збудованій з ялинових зрубів без жодного цвяха. Тут можна побачити давні речі з різних регіонів України, а ще спробувати унікальну, запашну каву заварену на нафтусі, що набирають безпосередньо з криниці поруч дому. Авторська кухня, історичні світлини міста кінця XIX – початку XX ст чекають на гостей у музеї-ресторані «Барабський міст».

Серед екстер’єрів закладу є багато артефактів нафтового минулого міста, а ще заклад славиться місцевими «пельменями по-барабськи». Гірськолижний курорт «Буковиця» у Бориславі активно розвиває сім’я Мицаків.

Видобуток нафти у Бориславі, поштівка ХІХ століття.
Видобуток нафти у Бориславі, поштівка ХІХ століття.

Дмитро Мицак – спортсмен національної збірної України з гірськолижного спорту, учасник Перших зимових Юнацьких Олімпійських ігор 2012 року в Інсбруку та Зимових олімпійських ігор 2014 року в Сочі. А попри все, Дмитро «виріс» на цих схилах, вчився кататись тут ще дитиною і зараз разом з командою вкладає всі сили, щоб зробити «Буковицю» вашим улюбленим гірськолижним курортом.

Локації, які також заслуговують на туристичну увагу: Музей нафто-газової промисловості та скансен нафтовидобутку Будівля інституту геології Карпат Будинок-канцелярія Роберта Домса Гірськолижний комплекс «Крутогір» Історико-краєзнавчий музей (колишня будівля офісу нафтової компанії Давіда Фанто) Історичне приміщення польської гімназії (приміщення школи номер 3).

Захоронка у Бориславі, ймовірно, 1920–1930-ті рр. (зі сайту http://ssmi-ua.org)
Захоронка у Бориславі, ймовірно, 1920–1930-ті рр. (зі сайту http://ssmi-ua.org)

Селфі-локація з копією нафтової вежі поруч міської ради Арт-інсталяція «вхід до шахти Франца Йосифа» та нафтовий верстат-гойдалка «Петрович» Вітражі Петра Холодного в Церкві Успіння св. Богородиці Приміщення та вітражі головної пошти міста 1931 Палац культури (будівля колишнього палацу Галуха) Площа Івана Франка та локація «історія просто неба» Мінеральне джерело номер 4 (Бориславська нафтуся) Мінеральне джерело номер 5 (Бориславська нафтуся) Костел святої Барбари з лапідаріумом, де похований Йоганн Зег Копер озокеритової шахти «Борислав».

Марина ЯНЮК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.